ВАКЦИНЕ НИСУ ПИТАЊЕ ГЕОПОЛИТИКЕ ВЕЋ ХУМАНОСТИ: Селаковић у интервјуу за италијанске медије

Танјуг

02. 04. 2021. у 19:52

СРБИЈА успешно наставља са својом кампањом вакцинације против ковида 19 у којој се није руководила геополитичким разлозима, већ намером да се спасу људски животи, изјавио је министар спољних послова Србије Никола Селаковић у интервјуу за италијанску агенцију Нова током дводневне посете Риму.

ВАКЦИНЕ НИСУ ПИТАЊЕ ГЕОПОЛИТИКЕ ВЕЋ ХУМАНОСТИ: Селаковић у интервјуу за италијанске медије

Никола Селаковић / Фото П. Милошевић

„Мислим да то није геополитичка мистерија већ плод потпуно другачијег приступа“, изјавио је Селаковић, коментаришући успех Србије у набавци вакцина против ковида.

Према његовом мишљењу, трка за вакцинама против ковида „није геополитичко питање, већ питање очувања здравља популације“ и „када постоји такав приоритет, не делује се кроз геополитичку призму већ хуманошћу“.

Селаковић је констатовао да је мала и не тако богата земља каква је Србија, допринела фонду Ковакс за вакцине тако што је унапред платила 4,8 милиона евра, али да од тада није добила ништа преко тог програма.

"То показује да смо били принуени да тражимо вакцине на билатералном плану. И набавили смо различите вакцине, две западне и две источне, пружајући нашим граанима потпуну слободу избора коју ће вакцину примити: Фајзер-БајоноНтек, АстраЗенека, Синофарм или Спутњик Ве”, рекао је.

То, како је објаснио министар, важи и за политичко руководство, наводећи да се премијерка Ана Брнабић вакцинисала се вакцином Фајзер, председник Скупштине Ивица Дачић вакцином Спутњик Ве, а министар здравља Златибор Лончар вакцином Синофарм и да су "сви су заштићени на исти начин“.

Наравно, појаснио је Селаковић, то је и резултат великог труда председника Александра Вучића, коме, како истиче, није представљало проблем да директно разговара са председницима Русије и Кине, Владимиром Путином и Си Ђинпингом, као и са руководством фармацеутских кућа, како би пронашао најбољи начин да дое до вакцина.

Српски министар спољних послова је потом истакао да је Београд чак поделио вакцине са суседним земљама.

"Показали смо да не мислимо да само граани Србије треба да уживају добробит, већ смо поделили вакцине и покушавамо да их поделимо са другим земљама Западног Балкана“, истакао је.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КОЈА ЈЕ ЦЕНА СЛОМЉЕНОГ ДЕЧЈЕГ СРЦА? Како су Хрвати, Бугари и Словенци расплакали малишане из Србије