ШТА ЈЕ КЉУЧ УСПЕХА У СПОРТУ И ЖИВОТУ: Одговор су дали наши научници
АУТОМОБИЛ "трабант" никада неће бити "мерцедес", али је могуће возача убедити у лепоту осећаја вожње "трабантом" - сликовити је сажетак хипотезе која је у темељу научног рада професора Мирослава Куке и његовог студента Марка Крунића, публикованог у више научних часописа у Европи, САД, Русији и другим државама, али и на недвано одржаној међународној научној конференцији у Србији.
Хипотеза Куке, професора на Педагошком факултету у Битољу и Академији васпитачко-медицинских струковних студија, после објављивања у стручном часопису за науку и напредна истраживања у Индији проглашен за најчитанији научни рад.
Суштина рада научног двојца Кука-Крунић јесте да је остварење било које друштвене циљне вредности одређена нашим психо-физичким капацитетима. Сматра се да се они, посредством стварних могућности за њихову појаву и развој, могу до одређене границе повећавати, посредством примене научних сазнања и утицаја шире друштвене средине.
Кука и Крунић доказују да лични капацитети, наслеђени рођењем, лимитирају могућности утицаја друштва и науке, чији је утицај, према њима, занемарљив. Капацитети које наследимо рођењем, без битних утицаја на њихову промену, одређују опсег наших постигнућа.
- Уколико су предиспозиције појединца, пре свега физичке, али и психичке, такве да трасу дугу 100 метара не може претрчати брже од 12 секунди, онда не постоји наука, осим хемије - такође лимитираних могућности - која то време може спустити испод наведеног, без обзира шта се, када и колико радило - објашњава професор Кука.
Ова хипотеза има бројне друштвене конотације, које су посебно видљиве у спорту, нарочито у друштвеној оцени резултата младих спортиста. Она, између осталог, објашњава и зашто се у процесу "стварања шампиона" поједини родитељи сматрају узорним у процесу узрастања детета у шампиона, док други, према уобичејеним "кључевима" педагогије и психологије, иако са истим приступом, постају друштвено неприхватљиви.
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?
ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.
30. 09. 2024. у 14:56
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока
НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.
25. 09. 2024. у 22:01
СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике
СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.
04. 10. 2024. у 18:13
Коментари (8)