ЛАЖНА ДРЖАВА ПРЕД ДЕМОГРАФСКОМ КАТАСТРОФОМ: Половина становништва спремна да се одсели, ово су главни разлози
ГОТОВО половина житеља Косова и Метохије спремна је да га напусти због економског, политичког и социјалног безнађа. То је највећи до сада изражени проценат спремности за одлазак од како се раде истраживања.
Фото: Ј. Матијевић
- Тачно 48,4 одсто житеља спремно је да напусти тзв, Косово - резултат је истраживања Групе за правне и политичке студије у Приштини која је анкетирала 1.065 грађана.
- Налази истраживања показују забрињавајући резултат у погледу спремности за миграцију, јер подаци представљају највећи проценат пријављених од свих спроведених таласа истраживања, чак и већи него током великог таласа миграције 2015. године. Тачније, 48,4 одсто испитаника спремно је да мигрира - наводе из Групе за правне и политичке студије.
Додају да је спремност за миграцију повећана за 23 одсто и 30 одсто у 2020. години, у поређењу са 2015. и 2019. годином.
Статистике Еуростата показују да се број тражилаца азила међу становницима Косова и Метохије знатно смањио у 2019. години, у поређењу од пре четири године, са 73.000 захтева на 2.300.
Резултати анкете показали су да би више од 60 посто грађана који желе да оду размотрило трајну миграцију.
Резултати показују да су недостатак наде у економску, политичку и социјалну ситуацију главни разлози жеље за одласком.
Већина испитаника који су спремни да мигрирају криве владу и странке, приказујући неуспех институција да испуне очекивања грађана.
- За разлику од претходних анкета, три главна разлога која би убедила појединце да не мигрирају су боље могућности запошљавања и достојанствене зараде, политичка стабилност и побољшана економска ситуација. Подаци сугеришу да је спремност за миграцију већа код породица које пријављују да су добиле дознаке. Према подацима, дијаспора је до октобра ове године послала око 800 милиона евра - наводи се у образложењу.
Подаци показују да су млађи узрасти спремнији за одлазак, а највећа спремност за миграцију је у Приштини са 56 процената.
Појединци са нижим приходима, између 150 и 300 евра, категорија су са највећом спремношћу за одлазак.
(РТС)
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
САДА ЈЕ СВЕ ОТКРИВЕНО! Ево због чега Душан Мандић није био на пријему код Вучића
Ватерполо репрезентација Србије освојила је у златну медаљу на Европском првенству у Београду пошто је у недељу у финалу победила Мађарску 10:7, међутим многи нису знали са каквим проблемима се носио селектор Урош Стевановић.
28. 01. 2026. у 12:38
Коментари (2)