ПРОФЕСОР СА ЕКОНОМСКОГ ПОХВАЛИО ВУЧИЋЕВЕ ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ: То је комплексан скуп мера, општи ефект треба да буде смањење социјалних разлика

В.Н.

24. 08. 2025. у 16:04 >> 16:19

ПРОФЕСОР Економског факултета ДРАГАН Ђуричин оценио је да је нови пакет економских мера за побољшање животног стандарда, који је данас представио председник Александар Вучић, представља спремност државе да се суочи са озбиљним економским проблемима који су, како сматра, углавном последица одређених политичких проблема који постоје у друштву у последњих девет месеци.

ПРОФЕСОР СА ЕКОНОМСКОГ ПОХВАЛИО ВУЧИЋЕВЕ ЕКОНОМСКЕ МЕРЕ: То је комплексан скуп мера, општи ефект треба да буде смањење социјалних разлика

Фото: Принтсцреен/РТС

"У том смислу мислим да је први циљ борба против инфлације, смањењем инфлаторног притиска преко трговинских политика, пре свега ограничавањем трговинских маржи, али и преко монетарне политике, пре свега преко ограничавања такозваног каматног спреда или каматног размака између стопе које наплаћују банке клијентима и еврибора", рекао је Ђуричин Танјугу.

Подсетио је да је међугодишња инфлација у јулу била 4,9 одсто, што је   изнад горње границе циљане инфлације Народне банке. 

"То је упозорење и за Народну банку, али и за Министарство финансија да се мора нешто предузети, јер инфлациони притисак и даље расте и може се десити да се настави. У том смислу треба да дође до смањења цена великог броја производа, то је око 3.000 производа за 24 највећа трговинска ланца и треба да дође до смањења камата у банкарском сектору уз још неке повластице када је у питању дефинисање кредитних услова", истакао је саговорник Танјуга. 

Како је рекао, остале мере су везане за правну проблематику када је у питању деловање извршитеља, затим за цене огревног дрвета и струје, с обзиром да према протоколу са ММФ ми морамо да подигнемо цене електричне енергије у последњем кварталу.

"Општи ефект треба да буде смањење социјалних разлика које се у економији мере преко Гини коефицијента, али ове мере ће смањити и један за нас важнији коефицијент, то је такозвани Палма индекс", оценио је економиста. 

Што се тиче ефекта на економију, Ђуричин истиче да је то комплексан скуп мера, који додирује неколико структурних политика, пре свега трговинску политику и две важне макроекономске политике, монетарну и фискалну. 

"Ја верујем да су креатори ових мера направили баланс, с обзиром да постоје одређене клацкалице у примени ових мера. Јер, ако смањујете марже и ако смањујете камате, ви смањујете профите значајних учесника на тржишту, а самим тим и смањујете приходе државе. Што значи да ће потенцијалним растом активности по основу ових мера профити остати на сличном или можда чак и већем нивоу, што ће обезбедити несметано финансирање државе и одржавање монетарне стабилности, коју смо у претходном периоду имали на веома високом нивоу", закључио је Ђуричин.

Додао је да су, у крајњем случају, мере орочене на шест, односно девет месеци, тако да постоји простор за, како је рекао, фино подешавање.
 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ПИШУ: Србија прва набавила хиперсоничне балистичке ракете у Европи, револуција у повећању ватрене моћи (ФОТО)

ФОТОГРАФИЈЕ које приказују ловачки авион МиГ-29 Ратног ваздухопловства Србије са две балистичке ракете CM-400AKG кинеске производње указују на то да је Србија постала други страни корисник овог типа ракета, што значајно мења раније веома ограничене ударне могућности ових авиона, пише амерички специјализовани магазин "Милитари воч" у тексту под називом "Прве хиперсоничне балистичке ракете у Европи: Српски ловци МиГ-29 интегрисали кинеско наоружање за револуционарно повећање ватрене моћи".

11. 03. 2026. у 16:26

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

ХАОС У ЦРНОГОРСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: Прекинута седница, посланици ДПС-а опколили сто председавајућег

СЕДНИЦА Скупштине Црне Горе прекинута је данас након што је председавајући у том моменту потпредседник парламнета Борис Пејовић (ПЕС) одузео реч посланици опозиционе Демократске партије социјалиста Александри Вуковић Куч.

11. 03. 2026. у 17:06

У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА Милановић љут на Израелца: Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!

"У ХРВАТСКОЈ ИРАНСКА ТЕРОРИСТИЧКА ЈАЗБИНА" Милановић љут на Израелца: "Брацо, ово је Загреб - не Тел Авив!"

ПРЕДСЕДНИК Хрватске Зоран Милановић коментарисао је наводе израелског амбасадора Герија Корена да се усред Загреба налази терористичка јазбина у иранској амбасади.

11. 03. 2026. у 13:59

Коментари (0)

СВЕТ ЈЕ ЗАПАЊЕН! Нико не може да верује шта је Рус урадио у Србији! (ВИДЕО)