ПОНОВО ЖАЛЕ НАД КУРТИЈЕМ: ЕУ са очекивано млаком реакцијом - Разочарани због несертификације две српске странке за локалне изборе на КиМ
ЕВРОПСКА унија је "разочарана" због тога што две политичке странке Срба из АП КиМ нису добиле сертификат за учешће на предстојећим локалним изборима и изражава жаљење због става који је заузела странка Самоопредељење током процеса сертификације, саопштила је у петак Европска служба за спољне послове (ЕЕАС).
Фото: AP Photo/Virginia Mayo
"Инклузивни карактер предстојећих локалних избора је кључан за будуће односе између тзв. Косова и Европске уније. Политичким странкама које су испуниле законске критеријуме мора се дозволити да учествују на изборима, а изабраним представницима да преузму своје функције широм Косова, на основу слободног, поштеног и инклузивног процеса", истиче се у саопштењу портпарола ЕЕАС-а.
Како се додаје, ЕУ очекује да одговорне институције обезбеде да се цео процес сертификације, укључујући могуће жалбе, спроведе у потпуности у складу са тзв. Уставом Косова, као и са Законом о општим изборима и принципима владавине права.
"Свако искључење политичких актера је у супротности са основним принципом смисленог демократског учешћа свих заједница у изборном процесу. Наставићемо пажљиво да пратимо развој догађаја", наводи се у саопштењу.
Централна изборна комисија у Приштини (ЦИК) на седници одржаној у четвртак није сертификовала Српску листу за учешће на локалним изборима на КиМ 12. октобра, а против потврде учешћа Српске листе гласала су два члана ЦИК-а из Самоопредељења. Српска листа предала је у петак жалбу Изборном панелу за жалбе и представке у Приштини на одлуку ЦИК о несертификовању, тј. забрани учешћа кандидата Српске листе на локалним изборима, а претходно су навели да је СЛ урадила исправно све предизборне активности које су од ње захтеване и све што је потребно за верификацију својих кандидата за градоначелнике и за одборнике.
Такође, Српска демократија (СД) саопштила је да је поднела жалбу изборном панелу за жалбе и представке, након што јој ЦИК није одобрила учешће на локалним изборима на КиМ заказаним за 12. октобар.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
"СТАЗЕ КОСМЕТА": Ђаковица - Епизода 1
Ускоро опширније
НИКАД ЈАЧИ УДАРАЦ ЗА РУСЕ ОД ПОЧЕТКА РАТА: Украјинске ракете летеле више од 1.300 км, погођена кључна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је у суботу увече погодила једно од стратешки најзначајнијих одбрамбених постројења Русије, напавши Воткински машински завод у удаљеном региону, скоро 1.300 километара од украјинске границе - што представља најдубљи удар икада изведен украјинским оружјем домаће производње.
25. 02. 2026. у 12:25
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
"НЕМА КО ДА НАСЕЧЕ ДРВА": Руско село изгубило скоро све мушкарце у рату у Украјини
У РИБАРСКОМ селу Седанка, на руском далеком истоку, свакодневни живот је био тежак и пре рата у Украјини. Већина кућа нема основну инфраструктуру, као што су вода, унутрашњи тоалети или централно грејање, иако зимске температуре често падну и на -10 степени Целзијуса.
24. 02. 2026. у 09:43
Коментари (0)