АМБАСАДОР ЕУ ПРВИ ПУТ ОСУДИО НАСИЉЕ БЛОКАДЕРА: Недопустиви напади на просторије политичких странака
АМБАСАДОР Европске уније у Србији, Андреас фон Бекерат, и представници земаља Квинте састали су се прекјуче нас са председницом Народне скупштине Републике Србије Аном Брнабић, на њен захтев, како би разговарали о актуелној политичкој ситуацији и реформама у области изборног оквира и реформе медија.
FOTO TANJUG/ NARODNA SKUPŠTINA SRBIJE/ PEĐA VUČKOVIĆ
Амбасадор ЕУ је нагласио потребу свих страна да поштују основна права, укључујући и право на мирно окупљање. То подразумева и избегавање сваког облика насиља према политичким противницима и просторијама политичких партија као средства политичког протеста.
Он је осудио све облике мржње и насиља и позвао све стране да смање тензије. Дијалог међу актерима широм политичког спектра је истакнут као једини начин за даље кретање напред, уз уздржавање од запаљиве реторике и дезинформација о актуелним протестима.
Амбасадор ЕУ је додатно нагласио да полицијска акција мора бити сразмерна и у складу са основним правима; свака сумња на прекомерну употребу силе мора бити прописно истражена, укључујући и забрињавајуће извештаје о претњама и насиљу над новинарима.
FOTO TANJUG/ NARODNA SKUPŠTINA SRBIJE/ PEĐA VUČKOVIĆ
Амбасадор фон Бекерат је истакао да европски пут Србије нуди решења за многе од кључних изазова са којима се земља суочава, укључујући реформе у области владавине права, слободе медија, изборне реформе и стварање подстицајног окружења за цивилно друштво.
У том контексту, амбасадор ЕУ је поздравио напоре председнице Народне скупштине да оствари напредак у избору чланова Савета РЕМ-а и у изборном законодавству, укључујући спровођење свих препорука ОДИХР-а, и нагласио потребу да се обезбеди инклузиван и транспарентан процес у којем учествују сви релевантни актери.
КАТАСТРОФА У ВАШИНГТОНУ: Трамп одобрио ванредно стање
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп одобрио је декларацију ванредног стања за Вашингтон како би савезне власти помогле при санацији канализационе катастрофе која је почела прошлог месеца.
22. 02. 2026. у 13:41
ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом
БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.
16. 02. 2026. у 15:09
ПОРЕКЛО ВАСИЛИЈА КОСТОВА: Рођен у Београду, али његови родитељи НИСУ одатле - славе Светог Луку
ВАСИЛИЈЕ Костов одавно више није само млада нада Црвене звезде. Никако! Он је један од мотора и покретача црвено-беле чете, а то показују и голови које даје на великим мечевима.
22. 02. 2026. у 18:50
Коментари (0)