"ПРЕСУДА ДОДИКУ ЈЕ ПРОТИВ ЧИТАВОГ СРПСКОГ НАРОДА" Мацут поручио: Остајемо уз Републику Српску
ПРЕДСЕДНИК Владе Републике Србије проф. др Ђуро Мацут изразио је данас најдубље незадовољство и забринутост због пресуде Апелационог суда Милораду Додику према којој је потврђена првостепена пресуда Суда Босне и Херцеговине и поручио да доношење једне тако очигледно политички мотивисане одлуке, указује да је она усмерена не само против једног човека, већ против институција Републике Српске и читавог српског народа.
FOTO TANJUG/ STRAHINJA AĆIMOVIĆ/
Он је нагласио је да је посебно симптоматично да је таква пресуда објављена управо у трунетку када Србија и Република Српска обележавају три деценије од Олује - трагедије која представља највеће етничко чишћење на тлу Европе након Другог светског рата, када је из својих вековних огњишта протерано преко 250.000 Срба из Хрватске, наводи се у саопштењу Владе Србије.
Мацут је оценио и да порука ове пресуде јасно говори да некоме смета јединство српског народа, смета стабилност, сарадња и мир који заједно градимо у Србији и Српској.
"Покушај да се политичким пресудама криминализује легитимна борба за уставне надлежности Републике Српске, за права српског народа и за очување Дејтонског мировног споразума, представља директан удар на мир и стабилност региона", рекао је проф. др Мацут.
Истакао је да је српски народ у својој историји много пута био на удару, али је увек остајао усправан, истрајан и јединствен.
- И овога пута остаћемо сложни, сабрани и окренути једни другима, јер наша љубав према отаџбини, заједништво и братска повезаност између Републике Србије и Републике Српске, јачи су од сваке неправде - рекао је он.
Наглашава да ће Влада Србије наставити да пружа сваку подршку народу у Републици Српској и да се залаже за поштовање права свих народа и свих ентитета у оквиру међународно признатих споразума.
- Јединствени и достојанствени, остајемо уз Републику Српску - закључио је Мацут.
(Танјуг)
ВАШИНГТОН ПОСТ ТВРДИ: Руска служба спремала сценарио са атентатом на Орбана
РУСКА Спољна обавештајна служба (СВР) наводно је разматрала планове за утицај на изборе у Мађарској, укључујући и инсценирање атентата на премијера Виктора Орбана, у циљу јачања подршке Орбану, показује интерни документ до којег су дошле европске службе безбедности, пише данас Вашингтон пост (WП).
21. 03. 2026. у 13:35
КУЛТ ПРЕДАКА У ПЛАМЕНУ МРЖЊЕ: 45 година од паљења конака Пећке патријаршије – Злочин који је најавио Мартовски погром
ОВЕ седмице пре тачно 45 година, српски народ и Српска православна црква занемели су пред призором који је наговестио деценије страдања на Косову и Метохији.
17. 03. 2026. у 19:10
МИЛЕО АУТО-ПУТЕМ: Полицајци били у чуду кад су видели КО је за воланом (ВИДЕО/ФОТО)
КАДА су због споре вожње на ауто-путу зауставили аутомобил марке Доџ, полицајци из Огдена у америчкој савезној држави Јута, помислили су да је возачу позлило.
22. 03. 2026. у 22:25
Коментари (0)