БРУКА У ПРИШТИНИ: Куртијев преговарач понизио специјалног представника ЕУ
СПЕЦИЈАЛНИ представник Европске уније за дијалог Београда и Приштине Петер Соренсен, који је данас ненајављено допутовао у Приштину, састао се са главним приштинским преговарачем Бесником Бислимијем и са командантом КФОР-а Енриком Бардуанијем.
TANJUG/ MSP
Соренсен је после састанка са Бисљимијем рекао да је посета Приштини део његових редовних обавеза и да ће после Приштине посетити и Београд, а потом се вратити у Брисел, преносе приштински медији.
Пре састанка са Бисљимијем, Соренсен се састао са командантом КФОР-а Енриком Бардуанијем, са којим је разговарао о развоју безбедносне ситуације у региону.
Бардуани је истакао напоре КФОР-а у обезбеђивању безбедног окружења за све који живе на КиМ и у подршци дијалогу Приштине и Београда уз посредовање ЕУ, при чему КФОР и ЕУ делују у сталној координацији, саопштено је из КФОР-а.
Бардуани је нагласио чврсту посвећеност КФОР-а да подржи све напоре међународне заједнице у корист трајне безбедности широм КиМ и регионалне стабилности.
Заједница српских општина још увек није формирана, иако је Европска Унија подржала као гарант Бриселског споразума, али Соренсен још није успео да постигне било какав напредак у том погледу.
Соренсен је боравио на КиМ и половином марта, а тада је, после састанака са представницима привремених приштинских институција, рекао да је разговарано о томе како да се напредује у процесу дијалога.
Соренсен је функцију специјалног изасланика Европске уније за дијалог Београда и Приштине преузео 1. фебруара од Мирослава Лајчака.
ТРАМП ЗАПРЕТИО УКРАЈИНИ И ЕУ: Нема ништа од оружја ако се ваши европски савезници не придруже деблокади Ормуског мореуза
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп запретио је да ће САД прекинути да снабдевају оружјем Украјину уколико европски савезници одбију да се придруже "коалицији вољних" за деблокаду Ормуског мореуза, јавља данас Фајненшел тајмс, позивајући се на изворе.
01. 04. 2026. у 22:03
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ВИЛИЈАМ МОНТГОМЕРИ: "Кад смо бомбардовали Србију, нисмо имали дозволу за прелет преко Хрватске - Туђман није знао! Подела КиМ једини излаз"
НЕДАВНО је обележена 27. годишњица од почетка НАТО агресије на Савезну Републику Југославију.
30. 03. 2026. у 20:11
Коментари (0)