ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: Еулекс нема мандат да спроводи истрагу о инциденту на каналу,

Д. Милинковић

02. 12. 2024. у 16:24

Нова портпаролка Европске комисије за спољну и безбедносну политику Анита Хипер изјавила је да Еулекс прати ситуацију након експлозије у којој је оштећен канал Ибар-Лепенац, али да нема извршни мандат да спроведе било какву истрагу, и најавила да ће се сутра шефица дипломатије ЕУ Каја Калас у Бриселу састати са лидерима Београда и Приштине.

ЕВРОПСКА КОМИСИЈА: Еулекс нема мандат да спроводи истрагу о инциденту на каналу,

Фото: АП

Хипер је на брифингу за новинаре у Бриселу нагласила да тај састанак није у потпуности везан за дијалога о нормализацији однос који се води уз посредовање ЕУ.

На питање да ли ће се Еулекс укључити у истрагу о инциденту на каналу, као и како коментарише оптужбе које је без доказа изнео Аљбин Курти на рачун Београда, истакла да Еулекс од 2018. године нема извршни мандат да спроводи било какву истрагу, али да прати ситуацију.

Поводом иницидента на северу КиМ, она је истакла да је потребна сарадња обе стране.

Хипер је подсетила на саопштење високог представника ЕУ за спољне послове и безбедносну политику, у којем се осуђују, како је навела, "терористички напади и поздравља чињеница да косовске власти истражују то питање" и тражи да починиоци буду приведени правди.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим (ВИДЕО)

СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.

17. 02. 2026. у 20:01

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (0)