НАСТАВЉАЈУ СЕ ПОКУШАЈИ ПРЕКРАЈАЊА ИСТОРИЈЕ, НА МЕТИ И ХРАМ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ЉЕВИШКЕ У ПРИЗРЕНУ: На Божић покушали да украду - цркву

В.Н.

09. 01. 2024. у 09:07

УПРКОС позитивном извештавању о православном Божићу и божићним жељама главних косовских политичких лидера, портал "Коха", некада познат по професионалном новинарству, постао је медиј који често објављује једностране, псеудоисторијске текстове који подстичу етничку и верску мржњу, посебно против СПЦ.

НАСТАВЉАЈУ СЕ ПОКУШАЈИ ПРЕКРАЈАЊА ИСТОРИЈЕ, НА МЕТИ И ХРАМ ПРЕСВЕТЕ БОГОРОДИЦЕ ЉЕВИШКЕ У ПРИЗРЕНУ:  На Божић покушали да украду - цркву

Foto: Tanjug

Овако су из манастира Високи Дечани реаговали на писање "Кохе", чији је текст објављен на Божић, и још је један покушај прекрајања историје. На мети се нашла црква Пресвете Богородице Љевишке у Призрену, а наведено је како је она изграђена на "темељима паганског дарданског светилишта".

Из манастира Високи Дечани истичу да не постоје конкретни и писани докази о таквим тврдњама:

- Дарданија и касније Мезија, које се помињу у римским хришћанским изворима, биле су административне регије Римског царства и нису повезане искључиво са модерним етничким идентитетима. Некадашњу цркву Панагије Елеоусе - Богородице Љевишке реконструисао у 14. веку краљ Стефан Милутин, који јој је додао значајне карактеристике, дајући садашњу структуру са пет купола. То је опширно документовано у средњовековној и модерној историјској и уметничкој литератури.

У саопштењу се наводи и да је "црква у 17. веку претворена у џамију, када је коришћена за муслиманске молитве петком, позната као Петка џамија (или Црква Свете Петке - Шентје Премпте на албанском). То упућује, како објашњавају, да овај назив нема везе са првобитним именом цркве, већ са џамијом:

- А након балканских ратова 1912-1913. и ослобођења од османске власти, она је поново претворена у цркву, пронађене су многе фреске са српским натписима и наставља да функционише као православна црква и историјско седиште српско-православних епископа на Косову. Сложена византијска и српска историја ове цркве не оправдава порицање њеног садашњег идентитета као Унескове светске баштине која припада СПЦ, регистрована под историјским именом Пресвета Богородица Љевишка.

Отимање баштине

ПОРТАЛ "Коха" текст је објавио под насловом "Црква Свете Петке у Призрену, универзална културна баштина Косова". Аутор је Агон Резја, за кога се наводи да је истраживач средњег века и докторанд на Универзитету у Загребу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!