КО РЕШАВА ИЗБОРНЕ СПОРОВЕ? Ауторски текст др Милоша Станића, вишег научног сарадника у Институту за упоредно право у Београду

Пише: Др Милош Станић, виши научни сарадник у Институту за упоредно право у Београду

22. 12. 2023. у 18:00

У ПРАВУ важи начелo саслушати и другу страну. Тако ваља и чути другачије мишљење. Ових дана се могло чути да је за поништавање избора у целини надлежан Уставни суд, јер је надлежан за решавање изборних спорова. Да ли је заиста тако?

КО РЕШАВА ИЗБОРНЕ СПОРОВЕ? Ауторски текст др Милоша Станића, вишег научног сарадника у Институту за упоредно право у Београду

Фото: М. Анђела

Моје мишљење, засновано на јасним правним нормама, је другачије. Наиме, чл. 167. Устава Србије је недвосмислен, те предвиђа да Уставни суд одлучује о изборним споровима за које законом није одређена надлежност судова. Закон о Уставном суду практично понавља решење из Устава. Дакле, према важећем праву, Уставни суд јесте надлежан за решавање изборних спорова, али само ако није надлежан редовни суд. То је тзв. резервна надлежност Уставног суда која би се ставила у дејство једино кад не би била обезбеђена судска заштита. Но, она је обезбеђена, те према Закону о избору народних посланика заштиту изборног права пружа Управни суд, а према Закону о локалним изборима надлежни виши суд. У том смислу, пракса Уставног суда је јасна и доследна, па се одбацују захтеви за решавање изборних спорова и то не само након 2012. године, већ и пре тог периода. Овакав став преовлађује и у нашој теорији, па се говори о "папирнатој надлежности" Уставног суда за решавање изборних спорова.

Foto: Privatna arhiva

Нагласио бих и да је селективно навођење ставова и решења, те вршење притиска на институције уз покушаје да се што више укључе одређени фактори у међународној заједници, веома опасно по демократију. Заштита изборног права се спроводи у законом прописаном поступку и пред надлежним органима, уз постојање валидних доказа. Другим речима, неправилности морају бити недвосмислено утврђене у законом уређеној процедури од стране надлежних органа. У супротном, као што су јасне наведене правне норме, тако су јасни и изборни резултати, те се онда губи аргумент њихове одбране "на улици".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори