ПОД МАСКОМ РАЗНИХ ПРОЈЕКАТА У ЏЕП СТРПАЛИ 55 МИЛИОНА: Ево како су "зарадили" Алексић и његов таст

Novosti online

20. 10. 2023. у 15:42

МИРОСЛАВ Алексић, оснивач Народног покрета и један од лидера опозиције који себе представља као великог борца против корупције и поштењачину, док је био на власти у Трстенику је са супругом Маријом и тастом Љубишом Кнежевићем направио шему уз помоћ које су годинама згртали милионе.

ПОД МАСКОМ РАЗНИХ ПРОЈЕКАТА У ЏЕП СТРПАЛИ 55 МИЛИОНА: Ево како су зарадили Алексић и његов таст

Фото: Принтскрин

Ало је дошао до шокантних информација у разговорима са људима добро упућеним у оно што је радио тандем Алексић - Кнежевић.

Данас ћемо поменути само неке сумњиве послове, а наредних дана биће речи и осталим сазнањима.

Под маском разних пројеката око 55 милиона динара се из буџета Националне службе за запошљавање (НСЗ) у којој је радио Кнежевић прелило у Фонд за унапређење људских ресурса, тј. у њихову приватну организацију, а тачније у њихов кућни буџет!

Како се сазнаје, та мрежа муљања и малверзација базирала се понајвише на ангажовању људи за јавне послове по страначкој линији (Г17), фиктивним обукама, подизању готовине за наводне трошкове превоза са рачуна у банкама, а те паре поменути запослени никада нису видели, и тако даље... Да је све то добро испланирано, према информацијама нашег листа, показује и шокантна чињеница да је Љубиша Кнежевић, у то време јак кадар странке Г17, коју је водио Млађан Динкић, у Националној служби за запошљавање радио посао за који није био квалификован. Али кога брига, важно је да су и он и зет умели да се обогате на леђима народа.

Пет милионских уговора за мање од годину дана

Чак пет уговора потписано је од 29. априла 2011. до 17. априла 2012. између НСЗ и Фонда за унапређење ресурса грађана.

Тим уговорима претходиле су препоруке локалног савета за запошљавање, на чијем је челу био Кнежевић, да треба ангажовати баш фонд његовог зета и ћерке, који је он основао и онда напустио (као) када је прешао у НСЗ. Редом: прво је 29. априла 2011. године потписан уговор вредан 3,9 милиона динара, затим нови 4. маја (2,06 милиона), па 15. јуна (9,4 милиона), онда 28. фебруара 2012. године (4,6 милиона) и коначно 17. априла 2012. године (4,2 милиона).

ДОБРО УПУЋЕНИ

Кнежевић је, наиме, у НСЗ запослен 5. марта 2008. Одмах је распоређен на послове шефа трстеничког Одсека за посредовање у запошљавању, иако тада није имао положен испит за рад у запошљавању који је обавезан. Још шокантније је то што је Алексићев таст пуних шест година, све до 2014, када је коначно положио поменути испит, радио без неопходних квалификација. Све је то, како кажу наши упућени саговорници, омогућило да на пословима ангажовања радника на јавним радовима буде фаворизована приватна организација Фонд за унапређење ресурса грађана, коју је Кнежевић основао 2005. У међувремену, након што је прешао у НСЗ напустио је Фонд, али је, према изјавама Трстеничана, и те како у њему остао активан, заједно са Алексићем и његовом супругом, својом ћерком.

Велики је број крајње сумњивих послова који су реализовани следећих година.

Све време док је таст био у НСЗ, где се, кажу они који су радили са њим, за све питао везано за ангажовање људи са подручја трстеничке општине, Алексић је у приватном фонду који је од НСЗ добијао милионске уплате био овлашћен да располаже новцем са банковних рачуна Фонда за унапређење ресурса грађана.

Муљажа са квалификацијама

Веома је занимљива и превара са пријављивањем нижих квалификација од стварних ангажованим радницима. Тако је Алексићев фонд остваривао додатне бодове приликом рангирања пријава, пошто се додатно вредновало запошљавање људи са најнижим квалификацијама. Упрошћено речено, ангажованима је фонд вештачки смањивао квалификацију, односно све их пријављивао као да имају завршену само основну школу. То је, наравно, могло да буде лако проверено у Националној служби за запошљавање, међутим, када се зна да су сви папири стизали управо код Алексићевог таста Љубише Кнежевића, јасно је како ништа није откривено.

Ако се питате зашто је то важно, ево једног од одговора. Између осталог, зато што је, према подацима НСЗ 2008. године, Алексићевом фонду у два наврата пребачено укупно 1.100.000 динара (660.000 у првој транши и 440.000 у другој), а на име трошкова превоза за долазак и одлазак са посла ангажованих лица. Тај новац касније је у готовом подигнут из банке. Ангажовани радници, међутим, ни динар нису добили на име трошкова превоза. Да, добро сте прочитали, Национална служба је пребацила новац Алексићевом фонду, тај новац је подигнут у готовом, али до запослених није стигао, како је посведочило неколико десетина њих, од укупно 100, колико их је било ангажовано.

Неке од исплата Алексићевом фонду

17. април 2012. 4.277.716

12. април 2012. 11.876.825

28. фебруар 2012. 4.537.899

15. јун 2011. 9.407.176

4. мај 2011. 2.060.204

29. април 2011. 3.954.141

29. јун 2009. 9.284.060

29. јун 2009. 9.328.955

* у динарима

- Ни ја ни колеге нисмо добили ни динара на име превоза. После се испоставило да је тих 2.200 динара месечно за сваког од нас, уредно исплаћено фонду који нас је ангажовао по уговору са националном службом. Мислим да није тешко претпоставити код кога је новац завршио - рекао је један од људи које је Алексићев фонд ангажовао.

Исти случај догодио се и са новцем за превоз који је фонд добио од НСЗ следеће, 2009. године, када накнада од 2.355 динара месечно такође није стигла до радника.

Идемо даље... Још један упечатљив уговор НСЗ и Фонда за унапређење ресурса грађана датира из 2008. У јуну те године потписан је споразум о обуци незапослених особа. Тада је потписан и уговор о пружању услуга за будуће неговатељице са предузетничком радњом „Екстра тип топ“ из Трстеника. Уговором је предвиђено да радња реализује обуку за 50 неговатељица, које учествују у пројекту „Нега старих и инвалидних лица“. Један од потписника је управо Мирослав Алексић. Шта се, међутим, догађа. Фонд у неколико транши исплаћује целу предвиђену суму од 400.000 динара, али у документацији нема ни једног јединог ближег податка о томе где је и када обука спроведена. Нема ни имена оних који су је наводно похађали.

Да ту нису баш чиста посла, говори и чињеница да је у приватним разговорима Братислав Станичић, који је као овлашћено лице радње „Екстра тип топ“ потписао уговор са Алексићем, касније причао да та радња нема ни људства ни капацитета да спроведе обуку тог типа. Причао је, што је посебно занимљиво, и да је уговор, очигледно фиктиван, потписао на захтев Љубише Кнежевића, Алексићевог таста.

СТАРИ САРАДНИК

Братислав Станичић, иначе, појављује се у још једном крајње сумњивом послу две године касније. Те 2010. године, када су извођени јавни радови од стране Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Трстеника и ЈКСП „Комстан“, директор дирекције је био Мирослав Алексић, а директор „Комстана“ Станичић.

Сличних прича је још много и њихове детаље читаћете наредних дана. Оно што је за већину карактеристично је подизање новца у готовини са рачуна, непотпуна или непостојећа документација, која буди озбиљну сумњу да је много тога рађено фиктивно. Једино су, изгледа, увек стварне биле исплаћиване паре. Оне из буџета Националне службе за запошљавање, које су пребациване приватном фонду Алексића и његовог таста и онда нетрагом нестајале.

БОНУС ВИДЕО: ПРЕСПАВАЛИ СТЕ 46 ДАНА: Јеремић кренуо да увреди новинарку па му она узвратила

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ПАЛА ОДЛУКА! Ево кога је Новак Ђоковић одабрао за тренера, мастерс у Риму све открио (ВИДЕО)