СВЕТЛА БУДУЋНОСТ ОДНОСА СРБИЈЕ И КИНЕ: Кинески амбасадор - "После форума у Пекингу биће подигнути на нови ниво"

Танјуг

15. 10. 2023. у 13:25

НОВОИМЕНОВАНИ амбасадор Кине у Београду Ли Минг изјавио је данас да верује да односи Србије и Кине, иако је лествица високо подигнута, могу да буду на још вишем нивоу, а сарадња шира, богатија и иновативнија и нагласио да очекује да ће учешће председника Србије Александра Вучића на трећем Форуму за међународну сарадњу “Појас и Пут” у Пекингу, као и на претходна два, кинеско-српске односе подићи на нови ниво. “Председник Србије Александар Вучић придаје велики значај односима Кине и Србије и сарадњи Појас и пут, а присуствовао је и на прва два форума, чиме је кинеско-српске односе подигао на нови ниво.

СВЕТЛА БУДУЋНОСТ ОДНОСА СРБИЈЕ И КИНЕ: Кинески амбасадор - После форума у Пекингу биће подигнути на нови ниво

Foto: Printskrin Instagram/buducnostsrbijeav

- Верујем да ће наше две стране постићи нови консензус и нове резултате у разним областима као што су политика, економија и трговина и култура - навео је амбасадор Ли Минг у интервјуу за Танјуг у којем је говорио о предстојећем Форуму “Појас и пут”, односу наше две земље “које се међусобно разумеју и подржавају у питањима од виталног интереса”, као и о циљевима и плановима које има као амбасадор у Београду.

Амбасадор је навео да ће Трећи форум за међународну сарадњу Појас и пут бити одржан 17. и 18. октобра у Кини и додао да ће том скупу, који ће се одвијати у светлу 10. годишњице иницијативе “Појас и пут”, а што га, како је додао, чини још значајнијим, присуствовати представници више од 130 земаља и бројних међународних организација.

На питање које ће теме бити у фокусу, која су очекивања Пекинга од Форума и колико је значајно то што председник Вучић путује у Кину, амбасадор каже да очекују да ће лидери и представници разних земаља и међународних организација, који се окупе у Пекингу да разговарају о миру и развоју, додатно продубити и консолидовати квалитетну сарадњу око заједничке сарадње „Појас и пут”. Након свечаног отварања уследиће три подфорума на високом нивоу о темама интерконекције, зеленог развоја и дигиталне економије, као и шест тематских форума о несметаној трговини, духовној повезаности, размени између стручних институција, чистом путу свиле, локалној и поморској сарадњи, рекао је Ли Минг и додао да овај сазив форума карактеришу широка лепеза тема и богат садржај који покрива главне области сарадње Кине и земаља учесница.

- Верујемо да ће представници различитих земаља, фокусирајући се на теме, остварити више комуникација и продубити сарадњу, како би заједно дали нови допринос развоју глобалне економије - рекао је амбасадор.

Са председником ће у Пекинг отпутовати до сада најбројнија делегација, а на питање које споразуме можемо очекивати, да ли ће међу њима бити и онај о слободној трговини, за који је председник Вучић рекао да ће драстично подићи и променити билатералне односе Србије и Кине, амбасадор изражава уверење да ће се постићи нови консензус и резултати у различитим областима као што су политика, економија, трговина и култура.

- Очекујем да ће поделити добре вести са нама - рекао је Ли Минг који такође путује у Пекинг како би био уз српску делегацију и како би њен боравак био успешан у свим аспектима. Амбасадор је најавио да ће портпарол Министарства спољних послова Кине благовремено објавити конкретне информације о форуму, о свим планираним састанцима и председника Србије и осталих званичника. Ли Минг је такође подсетио на неке од најзначајнијих резултата претходна два форума и инцијативе “Појас и Пут”. “У протеклих десет година, држећи се концепта отворености и интегритета, потписали смо споразуме о сарадњи у оквиру Појаса и пута са више од 150 земаља и више од 30 међународних организација, на принципима заједничке изградње, консултације и остваривања заједничких интереса, а у циљу постизања високог стандарда, унапређења одрживости и стварања добробити за људски живот - навео је амбасадор.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Иницијатива “Појас и пут” је, како каже, израсла у међународно јавно добро и платформу за међународну сарадњу, не само да је подстакла међусобну повезаност и економски и друштвени развој свих земаља и побољшала животе њиховог становништва, већ је допринела и здравом развоју економске глобализације, решавању глобалних развојних проблема и усавршавању система глобалног управљања, показајући кинеску мудрост.

- У протеклих деценију, трговинска размена Кине и земаља окупљених око иницијативе Појас и пут достигла је кумулативно 19,1 билион америчких долара, уз годишњу стопу раста од 6,4 одсто. Кумулативни износ двосмерних инвестиција порастао је на 380 милијарди америчких долара, од чега 240 милијарди чине СДИ из Кине у друге земље. Захваљујући тој сарадњи, отворено је 420 хиљада нових радних места и скоро 40 милиона људи је извучено из сиромаштва - навео је он.

На констатацију да је акредитивно писмо предао 2. октобра, да се састао и са председником Србије, премијером, бројним министрима, председником парламента и питање који су му приоритети, да ли има неки лични циљ који жели да оствари током мандата, да ли ће се наставити започети пројекти и да ли можемо очекивати да ће сарадња наше две земље наставити узлазном путањом зацртаном током мандата амбасадорке Чен Бо, а која је у историји српско-кинеских дипломатских односа уписана златним словима, каже да му је задатак, без обзира на високо постављену лествицу, да сарадњу подигне на виши ниво, да је учини што широм, богатијом и иновативнијом.

- Мој задатак је да са колегама у амбасади уложим максималне напоре да односе Кине и Србије подигнемо на виши ниво и да сарадњу учинимо широм, богатијом и иновативнијом, руководећи се важним консензусима државног врха наше две земље, тако да ће наши билатерални односи и сарадња бити још бољи - рекао је он. Будући да смо на “високој полазној тачки”, на себе морамо да преузмемо да унапредимо билатералне односе на још виши ниво, рекао је он и додао да је потпуно уверен да све можемо остварити заједничким снагама.

Фото: Танјуг/Владимир Шпорчић

Амбасадор додаје да је, иако је тек дошао у Србију, кроз интензивне куртоазне посете државном врху и министрима, као и кроз обилазак кинеских компанија у Србији у протеких десетак дана стекао дубок утисак да привредна и трговинска сарадња наше две земље ужива солидни темељ и огроман потенцијал, који ће послужити као чврста основа за будућу сарадњу.

- Морамо ојачати међувладину сарадњу и убризгати нови импулс у политичке комуникације. Зато мислим да је од велике важности да наше две земље спроводе нове разговоре и покушаје у вези са либерализацијом и олакшавањем трговине. Кинеска страна се залаже за заједничку победу, равноправност и отвореност, што у потпуности може бити дух билатералне сарадње Кине и Србије - рекао је амбасадор и изразио уверење се оба народа томе радују.

- Очекујемо више резултата који ће користити либерализацији и олакшавању трговинске сарадње - рекао је амбасадор.

На питање где види простор за унапређење стратешког партнерства и односа двеју земаља каже, да је потпуно уверен да можемо испунити наш заједнички циљ и унапредити билатералне и пријатељске односе који почивају на три стуба. Амбасадор додаје да је иако је тек стигао у Србију, већ у потпуности осетио пријатељство и симпатије владе и народа Србије.

- Између Кине и Србије постоји истинско челично пријатељство, а наши народи су прави пријатељи и партнери. Верујем да су наши пријатељски односи засновани на три стуба. Први је стратешко вођство између двојице шефова држава, који представља најважнију снагу која нас покреће напред. Други је дубок темељ за економску и трговинску сарадњу. Бројни пројекти које су кинеске компаније реализовале у Србији не само да су донеле опипљиве користи нашим народима, већ су постале узор за равноправан међусобни третман и заједничку победу у међудржавним односима. Трећи је културна размена - рекао је амбасадор. На политичком плану, наше две земље међусобно поштују суверенитет, независност и територијални интегритет, међусобно се разумеју и подржавају у питањима од виталног интереса, казао је он и додао да на основу тога морамо да додатно продубимо наше међусобно политичко поверење. На економском и трговинском плану, две земље уживају огроман потенцијал и светлу будућност. Морамо даље да ширимо сарадњу у областима као што су нова енергија, зелена економија, дигиталне иновације и одрживи развој - рекао је Ли Минг и налгасио да је и на културном нивоу забележено много лепих прича. Кинеско-српски односи имају широк простор за развој, а две стране имају дубоко традиционално пријатељство, чврсту основу за сарадњу, као и решеност и поверење да се континуирано унапређују односи две земље.

- Кина и Србија имају економске комплементарности, сличности у култури и многе сличности у просуђивању и разумевању међународне ситуације. У овом тренутку међународна ситуација пролази кроз дубоке промене, а ми се суочавамо са великом променом која није виђена у протеклих сто година. Кина и Србија треба да се уједине, уче једна од друге, под вођством иницијативе "Појас и пут" и у циљу изградње заједнице за заједничку будућност човечанства, унапреде развој свеобухватног стратешког партнерства и успоставе пример за међудржавне односе. Верујем да ће заједничким напорима обе стране, и све док се држимо принципа једнакости, узајамног поштовања и узајамне користи, наши односи сигурно водити у светлију будућност - рекао је амбасадор.

На питање да ли је за ових, нешто више од 10 дана од када је након што је завршио дужности на Соломонским острвима стигао у Београд, могао да стекне утисак о Србији, одговара позитивно и додаје да су му у томе колеге помогле.

- Први пут сам у Србији и већ волим ову прелепу земљу и град Београд. Србија је херојска земља, Београд је херојски град, а српски народ херојски народ - рекао је амбасадор и додао да је тај херојски дух, сличан ономе који има кинески народ осетио пре много година из филмова и књижевних дела.

- Надам се да ћу током мандата моћи што више да путујем и упознајем Србију, да имам опсежне и дубоке контакте са владом, грађанима и пријатељима из свих сфера живота и да истражујем о дугорочном плану и перспективи за даље унапређење развоја наших односа, како би се унело више замаха и виталности у сарадњу две стране - рекао је амбасадор и подсетио да су и Соломонска острва такође добри пријатељи и партнери Кине.

Амбасадор је изразио очекивање да ће добити разумевање и подршку пријатеља из медија у Србији како би сви заједно подигли билатералне односе Кине и Србије на још виши ниво. Како каже, пријатељство наших народа не карактерише само дубоко историјско порекло, већ и бескрајна покретачка снага. Додаје да их све радује што су приметили нови напредак у изучавању кинеског и српског језика у обе земље, прво место студента са српског универзитета у финалу међународног такмичења кинеског језика Кинески мост, као и то што је Никола Јокић упутио подршку кошаркашком првенству у руралном подручју Кине.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (61)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)