ГАЂАЊЕ ИНДЕКСИМА У ПОГРЕШНУ МЕТУ: Министар Мали одговорио Ћулибрку

Новости онлине

24. 08. 2023. у 15:13

МИНИСТАР финансија Синиша Мали одговорио је главном и одговорном уреднику НИН-а Милану Ћулибрку, истичући да је од њега очекивао неки интелигентнији економски индекс, а да је у брзом и бурном одговору добио само у афекту измишљен индекс малициозности и незнања.

ГАЂАЊЕ ИНДЕКСИМА У ПОГРЕШНУ МЕТУ: Министар Мали одговорио Ћулибрку

Фото: Танјуг/Јадранка Илић/Зоран Жестић

- Ту сте први, честитам. Нисам гледао тај Индекс беде, јер ми је довољно бедно било да неко ко се толико година бави економским темама мисли да је фијаско то што је у Србији, у последњих десет година, отворено више од пола милиона нових радних места - написао је министар Мали на Фејсбуку.

Он наводи да је то као да су цео Нови Сад и Ниш, дословце сваки грађанин, запослени.

- Од економског подизања земље из блата, побеђивања незапослености и довођења свих великих инвеститора у нашу земљу, од признања нашег успеха од стране угледних међународних институција, ипак је изгледа важнији НИН-ов индекс, и остали малициозни индекси настали невештим мешањем стопа и нивоа економских величина. Је л' то приказује економско стање у земљи? Да ли је онда исправна констатација да су Албанија или Црна Гора биле богатије од Немачке и Шпаније у, на пример, 2021. години? Евростатови подаци кажу да је реална економаска активност у Немачкој и Шпанији током 2021. године забележила раст од само 3,2 одсто, а у Шпанији од 5,5. Док је раст у Црној Гори био 13 одсто, а у Албанији 8,9 одсто. Истовремено, те 2021. године, раст потрошачких цена у Црној Гори и Албанији је био нижи него у Немачкој (просечан раст потрошачких цена у ЦГ је био 2,5 одсто, а у Немачкој 3,2 одсто, Шпанији 3 одсто). Да ли је Албанија богатија од Шпаније, ако јој је те 2021. године и стопа незапослености била 11,9 одсто, нижа за 2,9 п.п него у Шпанији (14,8 одсто)? А ако у овакав НИН-ов индекс укључимо и поређење фискалних позиција ових земаља, Албанија је са дефицитом у 2021. години од 4,6 одсто БДП и учешћем јавног дуга у БДП 74,5 одсто, свакако „боља“ од Шпаније која те године бележи дефицит од 6,9 одсто БДП и јавни дуг од 118,3 одсто БДП. Замислите, Црна Гора је имала дефицит од 1,9 одсто БДП, БиХ 0,3 одсто, а Немачка 3,7 одсто БДП, а учешће јавног дуга у БДП у БиХ је 34,4 одсто, а у Немачкој 69,3 одсто БДП. Када би сабрали и понедерисали ове индикаторе, за ту 2021. годину, коју сте вешто избегли да графички прикажете у прошлом НИН-овом издању, Албанија би била "економски снажнија" од Немачке или Шпаније - запитао је Мали, и закључио:

- Гађате индексима у погрешну мету, и то знате, али Вам не одговара истина, не уклапа се у већ припремљену табелу и насловницу.

БОНУС ВИДЕО: МАЛИ - Имамо нижи јавни дуг од већих и развијенијих земаља

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

Коментари (35)

ЋУТАЛА ОСАМ ГОДИНА: Шта мајка Александре Пријовић заиста мисли о Лепој Брени?