ФУНКЦИОНЕР ЋЕ МОЋИ И ДА ОТКУПИ ПОКЛОНЕ Предлог - да плате тржишну цену и задрже што није од посебног значаја

С. Ровчанин Томковић

18. 08. 2023. у 12:30

ДРЖАВНИ функционери би ускоро могли да стекну право да откупе поклоне које буду добили од колега широм света, али и од саговорника у земљи.

ФУНКЦИОНЕР ЋЕ МОЋИ И  ДА ОТКУПИ ПОКЛОНЕ Предлог - да плате тржишну цену и задрже што није од посебног значаја

Урамљени цртежи краља Чарлса III, Фото П. Милошевић

Ова новина налази се у нацрту измена и допуна Закона о спречавању корупције који се тренутно налази на јавној расправи, а коначна верзија текста пред Скупштином Србије би требало да се нађе до краја године.

- Ако јавни функционер или члан породице жели да задржи пригодан или протоколарни поклон који прелази десет одсто просечне месечне зараде без пореза и доприноса у Републици Србији, а који није од посебног значаја за Републику Србију, аутономну покрајину, локалну самоуправу или градску општину, може поднети захтев органу надлежном за управљање имовином Републике Србије за откуп поклона по тржишној вредности - наводи се у Нацрту закона.

Државни функционери су до сада имали право да кући однесу дарове који не прелазе десети део просечне зараде на нивоу државе, која је, према последњим подацима, 86.220 динара, што значи да су смели да задрже поклоне вредне мање од 8.622 динара. Ипак, огромна већина поклоњених ствари се налази на полицама, у кабинетима и депоима државних институција.

Сребрни једрењак, Фото П. Милошевић

 

Агенција за спречавање корупције објавила је у мају листу поклона које су функционери добијали током 2022. године и на њој се налази укупно 431 дар. Највише је добио председник Александар Вучић (111), затим Александар Вулин који је као министар унутрашњих послова добио 59, а као директор БИА један поклон, те Никола Селаковић док је био на челу ресора спољне политике - 35.

Међу даровима налази се 316 протоколарних и 115 пригодних поклона и то за функционере 35 јавних институција. У 21 установи су сви дарови пренети у јавну својину, у девет су поклони које су задржали они који су их добили, док је у пет мешовита ситуација.

Процењена вредност по поклону је од 200 до 250.000 динара. Највећи део поклона "кошта" од 3.000 до 10.000 динара, таквих је било 146, а од тога 23 су јавни функционери задржали за себе, а 123 пренели у јавну својину. За 109 дарова је процењено да су испод 3.000 динара. Од њих 56 је остало држави, а 53 је лична својина.

Најскупље вазе и пиштољ

СВИ поклони чија је вредност преко 10.000 динара смештени су у државне депое. Таквих је било 131. Пет дарова је "скупље" од 250.000 динара - три вазе, фигура великог орла на грани у боји злата, као и пиштољ са 16 метака. Највише је било сувенира - 73, слика - 58, књига - 46, плакета - 41...

Највише поклона пријављено је 2017. године и то 729, а најмање их је било 2020, тек 210.

Иначе, Скупштина Србије чува бројне поклоне у витринама које је поставила по ходницима, па могу да их виде и посетиоци. Међу њима су керамички суд из раног бронзаног доба пре нове ере, поклон Парламента Кипра дариван 1981. године, стаклени подметачи које је, као лични поклон, 2016. године донео тадашњи принц, а сада краљ Чарлс. На подметачима се налазе његови цртежи, акварели које је сликао током посете Северној Африци, а они су, затим, урамљени у ломљеном стаклу. У "коферу" тадашњег премијера Русије Дмитрија Медведева, који је дошао у Београд 2019. године, када је на челу парламента била Маја Гојковић, био је порцелански сет за чај и колачи са мотивима балета "Крцко Орашчић". Садашња председница Представничког дома америчког Конгреса Ненси Пелоси својевремено је као конгресменка, пре 11 година, Скупштини Србије даривала стаклени притискивач за папир. У витринама се налази ваза од порцелана, поклон Демократске Републике Немачке из 1978, у време док су постојале две Немачке, док је 1984. из Индонезије "допловио" сребрни брод, једрењак, са филигранским радом.

У архиви поклона налазе и тањир са мотивима Либије, кинеска свила, ваза од дрвета из Украјине, сет за чај Краљевине Мароко, фигура носорога из Непала, кристалне чаше и чиније из Чешке...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!