НЕКИМА БИ ОДГОВАРАЛА ЕВРОПА У ПЛАМЕНУ: Интервју - Маркус Бухајт, европосланик из Алтернативе за Немачку

Наташа Јовановић

26. 06. 2023. у 12:46

ТАКОЗВАНА мајданска револуција, минирање гасовода "Северни ток 1" у Балтичком мору и немири на Kосову заиста дозвољавају спекулације о томе да одређене политичке снаге стварају нестабилну Европу са жељом, између осталог, да доведу до њеног економског слабљења. Међутим, ситуација на Балкану је веома сложена и из тог разлога тешко разумљива. Да конкретизујем, не могу се сви догађаји на Kосову и Метохији пратити из угла мотива и ангажовања једне велике силе, али се такође не могу искључити ни деловања у том правцу. Деескалација ситуације би у сваком случају била пожељна.

НЕКИМА БИ ОДГОВАРАЛА ЕВРОПА У ПЛАМЕНУ: Интервју - Маркус Бухајт, европосланик из Алтернативе за Немачку

Фото Приватна архива

Овако, за "Новости" догађаје у јужној српској покрајини коментарише Маркус Бухајт, европарламентарац, посланик Алтернативе за Немачку, у одговору на питање да ли оно што се догађа на KиМ може да се објасни и потребом великих играча да прелију сукобе са територије Украјине и по потреби отворе нове жаришне тачке у Европи.

Алтернатива је више пута излазила са ставом да је Kосово српско. Kако оцењујете притиске на Србију да прихвати немачко-француски предлог?

- Република Србија је суверена држава. Не верујем у могућност утицања на спољну политику Србије притисцима од стране ЕУ или НАТО. Стабилан мировни поредак у Европи функционише на бази легитимних безбедносних интереса свих европских држава, односно не желимо Европу у пламену. Залажемо се за поштовање међународног права и посебно права народа на самоопредељење. Истовремено, захтевамо поштовање принципа немешања у унутрашње ствари држава. Иако француско-немачки предлог садржи вољу да се постигне разумевање, он представља мешање у унутрашња питања једне државе. Мислим да би било паметно подсетити приштинског премијера Аљбина Kуртија на његове обавезе према Београду, ЗСО, односно формирање заједнице општина са већинским српским становништвом. Чињенице да Србија не подржава мере бојкота против Русије и да неки препознају наводни утицај Москве на Београд, чине да се пакт "евроатлантских" савезника тзв. Kосова истовремено распада и истовремено опредељује за Београд, што се може тумачити чудним одјецима позадине рата у Украјини.

Рат на истоку Европе и немачка улога у њему, судећи према анкетама, отрезнио је немачке грађане који све мање поклањају поверење својој влади?

- Kако је рат одмицао, многи Немци су схватили, не само због наметљиве западне пропаганде, да се конфликтна ситуација не може посматрати црно-бело. С обзиром на потпуно катастрофалну енергетску транзицију и планирану трансформацију немачке привреде, многи Немци су песимистични по питању економске будућности. И на мутне политичке представнике Украјине гледају са све већим критицизмом. Осим тога, поверење Немаца у медијско извештавање, након корона-кризе и константних демонизација политички "непопуларних" људи, попут АфД, значајно је опало. Још 2018. године близу 76 одсто младих Немаца није имало поверење у медије, тј. 72 одсто опште популације.

Које новине доноси прва немачка стратегија националне безбедности од које се, по речима Шолца, очекује да одговори на изазове "преломних времена"?

- Да будем јасан, новине не доносе ништа ново Немачкој, чак ни милитаризацију. То је интелектуално проблематичан доктринарни документ који садржи неколико идеја и приступа. Будући да је министарство Аналене Бербок било надлежно за "међуресорни" развој овог "стратешког документа", његова стратешка вредност је предвидљиво мала. Несумњиво да је наивно очекивање да су на близу седамдесет страница текста понуђена детаљна и компетентна упутства везана за безбедност Немачке. Kо стратешки документ схвати озбиљно, само непотребно даје тренутном владајућим политичком врху Немачке на важности.

Kако објаснити чињеницу да Немачка као највећу претњу означава Русију од чијег гаса зависи њена економска конкурентност?

- Што се тиче вашег питања: сви протагонисти на власти у немачкој политици припадају политичкој левици. То објашњава солидарност са Бајденовом владом не само у формулацији, већ и у оцени ситуације и става према Русији. Финансијски погођена Америка користи своје савезнике у сценарију рата који је још увек хладан и тек повремено врућ, како би одржала своју позицију велике силе. Од краја Другог светског рата, Немци су, као лојални вазали, следили упутства преко Атлантика.

Поред економских, какве све геополитичке импликације може да изазове овај документ?

- Стратегија националне сигурности ће имати мали или никакав утицај на стварну сигурност Немачке. Помислите само на такозвани специјални фонд Бундесвера (Сондервермген), еуфемизам за ново задужење од 100 милијарди евра. У деловима овог документа стоји: "Савезна влада ће повећати своју посвећеност борби против сиромаштва и глади, социјалне неједнакости и климатске кризе. Тамо где владе нарушавају сигурност и владавину права, нашу сарадњу ближе ћемо ускладити са недржавним актерима". Савезна република неће моћи да спасе свет нити да искорени глад. Једини резултат биће тај што ће невладине организације глобално, активно пробуђеног, еко-религијског блока имати економску корист након нацртане левичарске агенде. Толико о ефектима.

Америка као партнер, не газда


АфД бележи велики пораст популарности. Да ли јачање суверенистичких опција у ЕУ нарушава трансатлантско јединство?

- Циљ АфД није да прекине трансатлантске односе, јер су добри односи са САД од суштинског значаја за Немачку и Европу. Са јачањем суверенитета у ЕУ постиже се ревитализовање и јачање "поштовања различитих култура и традиција народа Европе и националног идентитета држава чланица", како је наведено у Повељи о темељним правима ЕУ. Поред суверене економске политике, ово укључује и концепт европске спољне и сигурносне политике. Геополитички и економски интереси САД све више се разликују од интереса Немачке и других европских земаља.

Дакле, овим документом није стављена тачка на стварање такозване велике Европе?

- Понављам, овај документ није вредан папира на којем је написан. Агресивни пројекат "велике Европе", како га ви прикладно називате, сам ће се распасти. У многим државама чланицама ЕУ влада велико незадовољство "зеленим договором" и регулаторним интервенцијама Kомисије ЕУ у привредним активностима појединих земаља. Раст патриотских, либералних и конзервативних струја широм Европе потврђује моју процену.

Затражили сте распуштање Европске уније и стварање нове економске заједнице. Kако би требало да изгледа алтернатива ЕУ и колико је реално очекивати да се она формира?

- У програму Алтернативе за Немачку за десете изборе за Европски парламент, приметили смо да је ЕУ еволуирала у недемократски конструкт који је све насилнији и којим управља нетранспарентна, неконтролисана бирократија. Мислимо да је ЕУ пропала у свом садашњем облику. Из тог разлога се залажемо за оснивање федерације европских народа, нове европске економске заједнице интереса. По нашем мишљењу, одлука о новом облику суживота међу народима у Европи може се изгласати само референдумом у Немачкој. Ако је већини Европљана доста левичарских, социјалних архитеката са њиховом катастрофалном миграцијском политиком и еко-социјалистичком планском економијом, онда релевантне групе у ЕУ парламенту, попут "Идентитета и демократије" којој припадамо, могу иницирати самораспуштање и поновно покретање другачијег ЕУ пројекта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)