ФИНАНСИЈСКИ ИЗВЕШТАЈИ РТС НЕ МОГУ ДА ПРОЂУ РЕВИЗИЈУ: Разлог су послови са фирмама повезаним са Шолаком, Ђиласом и Шапером

Новости онлине

25. 06. 2023. у 09:01

ЗБОГ послова које је генерални директор Радио-телевизије Србије Драган Бујошевић склапао са двема фирмама – "Дајрект медијом", некада у власништву Драгана Ђиласа а сада под контролом Драгана Шолака, и "Медија пулом" у власништву Мирјане Јовашевић, шефице кабинета бившег премијера Мирка Цветковића и дугогодишње сараднице Срђана Шапера – финансијски извештаји РТС-а за прошлу годину не могу да прођу ревизију, сазнаје Пиштаљка.

ФИНАНСИЈСКИ ИЗВЕШТАЈИ РТС НЕ МОГУ ДА ПРОЂУ РЕВИЗИЈУ: Разлог су послови са фирмама повезаним са Шолаком, Ђиласом и Шапером

Фото: З. Кнежевић/Архива

Независни ревизор "Аудитор" у року од месец дана три пута је мењао мишљење о пословању РТС-а за прошлу годину, од позитивног до уздржаног, јер је РТС у својим финансијским извештајима прикрио да је генерални директор Бујошевић кршећи интерне процедуре и без одобрења Управног одбора уступио рекламно време „Дајрект медији” (Дирецт медиа) и „Медија пулу” (Медиа поол), показују документа до којих је дошла Пиштаљка.

"Израда мишљења је у току", навео је Ненад Јовић из ревизорске куће „Аудитор”, одбијајући да објасни зашто још увек нема коначног мишљења када су, по документацији из јавне набавке путем које су добили посао, били у обавези да га израде до краја марта.

Да су приватне фирме располагале огласним простором, главним тржишним извором прихода за РТС, без сагласности Управног одбора први је обелоданио новинар Миодраг Попов, један од неуспешних кандидата на ранијим конкурсима за члана Управног одбора, али и за генералног директора јавног сервиса. Како је говорио за 24 часа, ови послови су вредни скоро 14,5 милиона евра.

Исти износ, 14,5 милиона евра, као вредност послова са „Дајрект медијом” и „Медија пулом”, помиње и Бујошевић у протестном писму ревизору у ком износи примедбе јер је ревизор променио првобитно позитивно мишљење. У овом писму и сам Бујошевић признаје да се сарадња са маркетиншким агенцијама одвијала без уговора, али тврди да су све услуге фактурисане и наплаћене – те да за фактуре није ни потребан уговор.

„РТС сматра да Ревизор треба да остане при свом првобитном позитивном мишљењу уз скретање пажње да Управни одбор није одобрио два маркетиншка уговора док истоветни уговори постоје са другим агенцијама и комитентима”, наводи Бујошевић у писму.

По последњем нацрту мишљења, које још увек није коначно, ревизор се „уздржао од изражавања мишљења” јер, како се наводи, није био у могућности да се увери у „у реалност и основаност” прихода које је РТС исказао у свом финансијском извештају.

„Током 2022. године установа је вршила фактурисање емитованих кампања маркетиншким агенцијама „Дајрект медија” д.о.о. Београд и „Медија пул“ д.о.о. Београд позивајући се на уговоре који не постоје, с обзиром да нису закључени”, наводи се и у другом и трећем нацрту мишљења ревизора које је Пиштаљка добила од узбуњивача.

Промена мишљења ревизора догодила се јер је после прве, позитивне оцене пословања РТС-а, председник Управног одбора Бранислав Кланшчек ревизору изнео податак да је УО одбио да да сагласност на уговоре са двема приватним фирмама.

Занимљиво је да је УО расправљао о спорним уговорима тек у децембру прошле године, иако су „Дајрект медија” и „Медија пул” огласни простор РТС-а почеле да користе 11 месеци раније, у фебруару прошле године. Разлог за то, како се наводи у записнику са децембарске седнице, био је тај што је Кланшчек месецима одбијао да стави на дневни ред ту тему. У уводном излагању председник УО је навео да уговоре није стављао на дневни ред јер их је добио тек у априлу, када су послови које је уговор требало да дефинише увелико трајали. Такође је навео да је тиме заправо тражена „ретроактивна” сагласност за уговоре те да он није желео да учествује у томе.

Иако су генерални секретар РТС-а Маријана Гојковић и директор маркетинга Милица Ђуричић Јањић на седници покушале да убеде УО да уговори нису спорни, УО је одбио да да сагласност.

Милица Ђуричић Јањић је од 2019. године под истрагом Тужилаштва за организовани криминал управо због послова РТС-а са „Дајрект медијом”. Медији су пренели да је тада ухапшена заједно са шефом у служби маркетинга РТС-а Мирјаном Катанић и бившим директором „Дајрект медије” Јованом Стојановићем због сумње на кривично дело злоупотреба службеног лица.

„Истрага је у току и њом су обухваћени само уговори до 2019. године”, навела је портпаролка Тужилаштва за организовани криминал Јасмина Чолак. Она је такође објаснила да истрага може бити и проширена , јер је случај у току, те да још увек није подигнута оптужница.

Од септембра 2018. године „Дајрект медија” је у власништву луксембуршке компаније „Јунајтед медија” (United media) која послује у оквиру „Јунајтед групе“, а чији је крајњи власник инвестициони фонд „Би-си партнерс група” (BC Partners Group). Драган Шолак оснивач је и председник саветодавног одбора „Јунајтед групе”. У власништву „Јунајтед медије” су и дневни лист Данас, телевизијски канали Н1 и Нова С, али и кабловски оператер СББ.

По подацима из АПР-а, власник „Медија пула” је македонска фирма „Магна Јуроп” (Magna Europe), док се у одвојеном регистру у ком се бележе подаци о физичким лицима стварним власницима фирми, а који је АПР основао 2018. године, као „стварни власник” наводи Мирјана Јовашевић, бивша шефица кабинета бившег премијера Мирка Цветковића и сарадница Срђана Шапера са којим је делила власништво над две фирме: „Ту риверс” (Two rivers) и „Амалтеа”. Од 2019 до 2021. године у регистру стварних власника за фирму „Медија пул” био је уписан Бранимир Димитријевић, такође дугогодишњи Шаперов сарадник и бивши члан Управног одбора Политике.

Јовашевић је са места шефа кабинета премијера, где је именована са тридесет једном годином, после промене власти 2013. године прешла у фирму „Делез Србија“ на место директора корпоративних комуникација. Шест година касније основала је фирму „Амалтеа“ као једини власник. Од септембра 2020, до априла 2021. године у фирми је 25 одсто власништва имао и Срђан Шапер.

У марту 2021. године Јовашевић улази у власништво, до тада 100 одсто Шаперове фирме „Ту риверс”, са 35 одсто удела, а већ септембра 2022. њено власништво поново преузима Шапер.

Пиштаљка је писала да је у плановима за ову годину РТС издвојио 700.000 евра за квиз „Потера” који води радник РТС-а Јован Мемедовић, а која је у продукцији фирме „Адреналин”, ћерке фирме „Ту риверс” – фирме коју су држали Шапер и Јовашевић, а у којој је од септембра прошле године Шапер једини власник. Директор ове фирме била је и Анета Ивановић о којој је Пиштаљка писала јер је њена приватна продукцијска кућа „Атена” продавала прилоге РТС-а и ауторска права продавала Туристичкој организацији Србије без знања аутора. Због ових открића РТС је после писања Пиштаљке обуставио снимање серије „Пупин“, за коју је Анета Ивановић требало да добије 2,5 милиона евра од РТС-а.

Обе ове фирме, и „Дајрект медија” и „Медија пул”, су 2022. годину завршиле у плусу – „Дајрект медија” са добити од 1,9 милиона евра, а „Медија пул” 875.000 евра.

Са друге стране, РТС који свој огласни простор уступа агенцијама да њиме тргују, а за садржај плаћа приватним продукцијама, послује са минусом и у прошлој години је исказао губитак од 725.000 евра.

У извештају о пословању РТС наводи се да 72,6 одсто прихода РТС-а потиче од таксе која се, како је закон прописао, наплаћује грађанима по бројилу за електричну енергију, а да је приход од маркетиншких и комерцијалних делатности јавног сервиса свега 25 одсто. Први канал РТС-а и даље је најгледанији канал у Србији, док програми приватних телевизија, које се издржавају само од реклама, бележе мању гледаност.

Радници РТС-а организовани у синдикате током овог пролећа два пута су исказивали незадовољство и ступали у штрајк због ниских плата и лоших услова рада. Паралелно траже и повећање таксе која се наплаћује од грађана, али не и раскид послова са приватним продукцијама и приватним маркетиншким агенцијама које се богате на РТС-овим ресурсима.

(Пиштаљка)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (31)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)