"НОВОСТИ" ИСТРАЖУЈУ: Шта ће се наћи у стратегији о спољној политици Србије

С.Ровчанин Томковић

27. 04. 2023. у 08:00

СРБИЈА ће, разочарана одлуком појединих земаља да подрже или буду уздржане у гласању о апликацији тзв. Косова за пријем у Савет Европе, у својој дипломатији направити "преокрет" и више користити прицип реципроцитета. То значи да они који су окренули леђа Београду, неће моћи да рачунају на наш глас када им буде потребно.

НОВОСТИ ИСТРАЖУЈУ: Шта ће се наћи у стратегији о спољној политици Србије

Фото: Савет Европе/Еллен Вуибаук

Ово правило које је, иначе, и једно од главних у дипломатским односима, биће посебно назначено у стратегији о спољним односима коју, према најави председника Александра Вучића, треба да припреми и донесе Влада. У документу ће се истаћи и подизање односа на још виши ниво са пријатељским државама које бране позиције наше земље у међународној арени.

Промене у спољној политици нису нимало лаке, па макар биле и минималне, јер Србија месецима одолева огромним притисцима, а Запад користи сваку прилику да нам постави ултиматум, поготово после избијања сукоба у Украјини - или сте за Кину и Русију или уз нас?! Ову доктрину оголио је прекјуче и шеф европске дипломатије Ђозеп Борељ. Без обзира на узак маневарски простор, управо бранећи наше позиције неповредивости територијалног интегритета и међународног права, Београд се неће либити да одговори на непоштен однос дрфугих према нама. Али, промене у узајамним односима не значе да ће наша држава мењати своја стратешка опредељења.

На пример, Београд је увек и без задршке стао иза територијалног интегритета Босне и Херцеговине и Украјине, а обе земље су биле уздржане када се Комитет министара при СЕ изјашњавао о захтеву лажне државе. Посебно је гнев оправдан према влади у Кијеву, чији интегритет смо бранили у свим телима Уједињених нација.

Прве последице намера Србије могле би се видети већ у Рејкјавику на самиту Савета Европе, када ће на дневном реду бити декларација о потврди територијалног интегритета Украјине и Молдавије, која једино може да се усвоји консензусом. Наша делегација би могла да поднесе амандман са питањем о територијалном интегритету Србије и ако се он не усвоји, Београд се неће сложити са декларацијом, па онда неће бити ни гласања.

Пут до Савета Европе

  • Предлог Комитета о пријему "Косова" прво иде на Биро Парламентарне скупштине који сутра заседа
  • Потом се састаје Комитет за политичка питања (прва следећа седница је 11. маја)
  • Изабрани известилац пише главни извештај о стању људских права и политичкој ситуацији на тзв. Косову
  • Комитети за правна питања и за једнакост и недискриминацију пишу мишљења на главни извештај
  • Председник Парламентарне скупштине предлаже правнике који ће да прате ситуацију и дају своје виђење
  • На пленарној седници, за пријем је потребна двотрећинска већина
  • Формалну одлуку на крају доноси Комитет министара, који је био и почетна станица
  • Пријем траје око две године, али је у случају Приштине тешко дати процену

Према речима бившег министра спољних послова Владислава Јовановића за "Новости", пре него нам Европа и Америка поставе питање да ли смо за њих или против, треба да им одговоримо питањем да ли су они за нас или против:

- Јер, све што чине и што су чинили, од бесправног бомбардовања, одузимања дела територије од које силом и притисцима на друге покушавају да направе државу, показује да су против нас, разбијајући основне принципе међународног права и рушећи наш територијални интегритет.

Он додаје да је председник Вучић говорио о новој стратегији повучен разочарањем, јер су се неке државе уздржале у СЕ и нису гласале против апликације тзв. Косова.

- Мислим да ћемо се више ослањати на реципроцитет у узајамним односима, нарочито на међународном плану, и то државе чине у дипломатским односима и без најављивања. Ако нека земља не гласа у корист Србије, не може онда да очекује да гласамо за њу када њој буде било потребно. Ово је иначе допуна доста динамичној и афирмативној нашој спољној политици, јер је недостајало тог реципроцитета. Сада се наговештава да ћемо бити стриктнији и зато је у питању корисна допуна наше политике. Ситуација у којој се налазимо је доста сложена и треба имати разумевања што се досад нисмо толико служили реципроцитетом, али су догађаји у СE опомена да морамо да користимо више ово дипломатско средство - каже Јовановић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)