ГОРЕЛО СВЕ ШТО СЕ СРПСКО ЗВАЛО: На КиМ се обележа 19 година од мартовског погрома - Етнички очишћено шест градова и девет села

Драгана ЗЕЧЕВИЋ

17. 03. 2023. у 14:50

СРПСКИ народ на Косову и Метохији и након 19 година, од 17. марта 2004. године, када је горело све што се српским именом звало, и даље проживљава погром.

ГОРЕЛО СВЕ ШТО СЕ СРПСКО ЗВАЛО: На КиМ се обележа 19 година од мартовског погрома - Етнички очишћено шест градова и девет села

фото српска листа и д.з.

Погром на начин да се и даље пуца на нашу децу, на наше сународнике, врши се притисак на Србе, повратничка места су и даље забрањена за повратнике, застрашује се и малтретира свако ко имало мисли српски, а све то без адекватних или никаквих казни за учињена недела.

Ово је данас поводом обележавања деветнаест година од мартовског погрома рекао председник Српске листе Горан Ракић. Он је нагласио да Срби на Косову и Метохији и данас живе живот пун несигурности.

- Сваки нови дан је нова зебња и страх да ли ће још нешто лоше да се деси. Никада нисмо и нећемо заборавити спаљене српске светиње, убијања, повређене и прогнане, спаљивања наших вековних огњишта. И поред свега, зарад будућности нових генерација пружили смо руку помирења, али та рука и даље стоји у ваздуху - казао је Ракић.

Ракић је након служења парастоса страдалима и полагања цвећа код споменика “Истина” у Северној Митровици казао да ће српски народ спаљено, оскрнављено и порушено обновити и да никада неће одустати од намере да на овим просторима остане и опстане, јер га на то обавезују сви изгубљени животи на Косову и Метохији од 1999. године па до данас.

- Иако је прошло 19 година, памтимо као да се јуче догодило. У само два дана спаљено је 35 цркава и манастира, протерано 4000 Срба, страдало 19 и повређено више од хиљаду људи, спаљено више од 950 кућа, етнички очишћено шест градова и девет села. Због тога понављам да само истином, правдом и вођени чињеницом да се погром Срба више никада не сме догодити, можемо доћи до међусобног помирења и суживота - нагласио је председник Српске листе Горан Ракић.

И Александар Спирић, председник Привременог органа Косовске Митровице истакао је у изјави Новостима да живот Срба на Косову и Метохији није никада био лак, али да су током мартовског погрома Срби широм Космета на најгори могући начин доживели оркестрирано насиље.

- Мартовско насиље над Србима на Косову и Метохији је један од најтежих злочина у 21 веку и то злочин који је остао некажњен. Породице убијених Срба у које су пуцали на улици, на кућном прагу , на тераси... и даље вапе за правдом, а најгоре од свега јесте то што су Срби на Косову и Метохији и даље обесправљени у свим погледима, почев од недостатка слободе кретања, права на имовину, једном речју обесправљености у свим сегментима живота - закључује председник Спирић који наглашава да је упркос свему одлучност српског народа да остане на својим вековним просторима вредна дивљења.

Поводом мартовског погрома над Србима на Космету који је, како истичу наши сународници широм покрајине, један од најтрагичнијих датума за њих у манастиру Грачаница владика Теодосије је уз саслужење монаштва и свештенства Епархије рашко-призренске служио литургију, док је потом организовано из манастира поворка грађана кренула ка Дому културе у Грачаници где су испред инсталације посвећене несталим и убијеним Србима „Мисинг“ положили беле руже. У дванаест сати је отпочела академија посвећена погрому који Срби из Липљана памте као једна од најтежих дана у својим животима.

- Липљан је највише пострадао у мартовском погрому. Тог седамнаестог марта на кућном прагу убили су нашег комшију Ненада Васића (50) који је у кући био са болесном мајком и сестром. Рекао је сестри да је боље да погину од метка него да изгоре и кренуо из куће. Само што је закорачио на кућни праг, метак га је погодио право у срце.

Овако се седамнаестог марта 2004. године присећа Јовица Мирић (58) из Липљана, градића на централном Космету који је до 1999. године био готово потпуно српски. Од око 2.500 Срба, колико их је било марта 2004, сада их је свега неколико стотина. Уместо спаљених српских кућа саграђене су вишеспратнице, а Срби се окупљају једино око своје цркве светих Флора и Лавра. И Зоран Симијоновић (66) био је тог седамаестог марта у својој кући недалеко од Дома здравља. Са супругом, родитељима, и троје мале деце, сином од четири и близанцима од по три године, желео је само да мирно живи са својом породицом. Успели су да се избаве захваљујући УНМИК полицији, али се никада до краја нису ослободили страха који је проузроковало то насиље.

- Срећом па смо извукли живе главе, али су нам запалили кућу и погон за производњу који смо имали у дворишту, ауто, све - закључује Зоран, док је 17. март без Срба оставио и Косово Поље.

- Седамнаести март је један од најтужнијих и најтрагичнијих дана за Србе у Косову Пољу. Руља је кренула прво да руши и пали Дом здравља, затим су наставили школу, потом су бацили Молотовљев коктел у Цркви Свете Катарине у Бресју, у продужетку су спалили Пошту и на крају дошли до Железнице. До касно у ноћ наставили су да пале све српско - сведочи отац Драгиша Јеринић. - Седамнаести и осамнаести март уништио је, каже, Србе у Косову Пољу и Бресју и од тада се – нису опоравили. Седамдесет и шест породица у Косову Пољу и близу четрдесет у околном Бресју је спаљено.

Иначе, у мартовском погрому над Србима на Косову и Метохији убијено је десеторо Срба: Златибор Трајковић (53) и Мирко Лопата у Косову Пољу, хицима из снајпера убијени су Боривоје Спасојевић (63) и Јана Течеп (36) у Косвској Митровици, Драган Недељковић (55) из Призрена изгорео је у запаљеној призренској Богословији, док су испред куће у Драјковицу код Штрпца, у коју су претходно избегли из Урошевца, убијени отац и син Добривоје (50) и Борко (22) Столић.

У нападима на све српско 17. и 18. марта убијена је и Душанка Петровић (71) из Урошевца, Ненад Весић (54) из Липљана, као и Бобан Перић из Гњилана. Више од 4.000 Срба и Рома протерано је из својих домова који су потом запаљени. У свеопштем нападу на Србе у покрајини повређено је близу хиљаду особа (954), док је уништено и запаљено више од 800 објеката, српских установа и институција и више од пет стотина српских кућа, али и 35 српских светиња, међу којима су и оне из средњег века.

Повод за погром било је погрешно презентована несрећа у којој су се три албанска дечака из села Чабра на северу Космета утопила у Ибар. Албански медији су за то окривили Србе упркос томе што су званичници Унмика негирали било какву везу Срба са том трагедијом. Према проценама Унмика, у нередима је, на 33 локације, учествовало око 60.000 Албанаца. Запаљена су 72 возила међународних снага, а иако је према подацима из међународних извора због мартовског насиља, косовско правосуђе покренуло 400 случајева нико од њих није осуђени нити кажњен за убиства Срба и уништавање њихове имовине.

Ипак, упркос трагедији која их је тог марта 2004. године задесила, Срби на Космету сваке године обележавају 17 март у знак подсећања да су Албанци, смишљено и организовано желели да затру трагове српства на Косову и Метохији.

Владика Теодосије: Ова благословена земља натопљена је крвљу мученика и страдалника

- Страдање нам никада није било страно, али поред свега је наш народ налазио снаге да остане и опстане на овој благословеној земљи косовско-метохијској, чувајући своју веру, своју културу и обичаје, свој језик и историјско памћење. Из свих тих невоља и страдања наш народ је излазио са ранама, али са још већом вером и чврстином да никада не заборави нити напусти Косово и Метохију где год их ветрови историје носили. Зато је Косово и Метохија освештани простор који надилази историју, политику, пролазне границе и тзв. политичку реалност. Ова благословена земља натопљена је крвљу мученика и страдалника, посејана бројним црквама и манастирима који и даље сведоче наше духовно-историјско постојање и присуство и то је оно што нам у свим невоља даје снагу. Зато се и ове године мартовског погрома сећамо са тугом и болом не само због изгубљених живота, запаљених светиња и унесрећених људи, који су тих дана изгубили своје домове, већ и са чврстом надом да нас то страдање неће поколебати да останемо своји на своме - рекао је у беседи поводом обележавања мартовског погрома владика Теодосије, еписко рашко-призренски.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)