СЕЛАКОВИЋ: Буњевци и Срби неретко су делили исту судбину кроз историју

Танјуг

23. 02. 2023. у 23:15

МИНИСТАР за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић изразио је данас велику част и задовљство што је, као изласланик председника Србије, примио највише признање Буњевачке националне мањине – награду "Иван Антуновић".

СЕЛАКОВИЋ: Буњевци и Срби неретко су делили исту судбину кроз историју

Фото: Танјуг

Он је нагласио и да је ово признање за очување иденетнита Буњеваца једино које је додељено поводом националног празника Буњеваца и 20-годишњице оснивања њиховог националног савета.

-Награда, која носи име знаменитог буњевачког свештеника и писца, али пре свега родољуба, Ивана Антуновића, заслужног за буђење националне свести Буњеваца и очување вашег културног наслеђа и иденетитета, заиста је велико признање које Буњевци данас додељују својој држави, рекао је министар на данашњој свечаности Националног савета буњевачке националне мањине.

Селаковић је истакао да Буњевци, баш као и Срби, често нису имали лаку судбину, а неретко су је заједнички делили кроз историју.

-Стога никада нећемо заборавити ваш допринос којим је исписана историја на овим просторима у борби за слободу и слободну отаџбину, рекао је он.

Подсетио је како су се Буњевци и Срби заједно борили против османске власти и заједно донели чувену одлуку Велике народне скупштине Срба, Буњеваца и осталих Словена 25. новембра 1918. године којом је проглашено присаједињење Баната, Бачке и Барање Краљевини Србији.

-За то су глас дала 84 буњевачких посланика, као и посланица, јер су баш тада први пут жене имале право гласа на овим просторима, истакао је министар.

Нагласио је и то да је буњевачки народ увек имао свој језик, песму, књигу и реч, па држава врло добро разуме потребу за очувањем идентитета и одупирањем покушаја присвајања културе или негирања идентитета.

-Нажалост, у неким другим временима и под неким другим режимима пре више деценија Буњевци су били суочени са покушајима да им се оспори право на идентитет, али данас у својој држави Србији, коју визионарски мудро води Александар Вућић, не само да имају статус националне мањине, већ могу слободно да изучавају свој језик и културу у школама, а буњевачки је и службени језик у Суботици, чији је први статут исписан баш на том језику, поручио је министар.

Председница Националног савета буњевачке националне мањине др Сузана Кујунџић Остојић захвалила је министру и осталим званицама на свечаности поводом 20-годишњице од оснивања савета.

-Дан оснивања националног савета због његове велике важности прогласили смо за један од четири национална празника, рекла је она и нагласила да се у те две деценије пресецају четири века живљења Буњеваца на овим просторима.

Градоначелник Суботице Стеван Бакић напоменуо је да је у току претходне две године много урађено на очувању обичаја традиције и културе Буњеваца.

-А мај 2021. године биће уписан златним словима у историји Буњеваца, јер то је датум када је буњевачки језик уведен у службену употребу у Суботици, поручио је Бакић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)