ГЕТО ЗА СРБЕ - ОТЕРАНИ ИЗ 312 НАСЕЉА: Уз захтев који ће поднети КФОР-у, Србија ће доставити и обиман материјал о прогону нашег народа

М. СТАНОЈКОВИЋ

13. 12. 2022. у 09:00

СРБИЈА ће у четвртак, након седнице Владе, упутити захтев КФОР-у за повратак договореног броја српских безбедносних снага по Резолуцији 1244, најавио је јуче председник Александар Вучић.

ГЕТО ЗА СРБЕ - ОТЕРАНИ ИЗ 312 НАСЕЉА: Уз захтев који ће поднети КФОР-у, Србија ће доставити и обиман материјал о прогону нашег народа

Фото И. Маринковић

Уз тај захтев, наша држава припремила је на десетине страница поражавајућих података који потврђују етничко чишћење српског и другог неалбанског становништва на КиМ током последње две деценије међународног присуства.

У допису који доставља наша држава, истиче се да се спроводи континуирано вишедеценијско угрожавање живота, безбедности и опстанка нашег народа на КиМ, које је достигло такве размере да се захтева хитна и неодложна акција међународног безбедносног присуства и свих других субјеката према снагама косовских Албанаца, јер је од успостављања мисије, етнички очишћено 312 насеља.

Илустрација В. Н.

Упозоравајући КФОР на алармантну ситуацију, српска страна указује на слику према којој преостали Срби на КиМ данас живе у гету, ограђени бодљикавом жицом, без могућности слободног кретања. Очигледан пример је заједница Срба у Ораховцу, која представља "модерне Јевреје", као и неколико Српкиња у Ђаковици које су у "урбаном затвору", док је Ђаковица за Србе полуслужбено проглашена за "забрањени град".

Безбедност и опстанак Срба, како се наводи, директно угрожава и системско онемогућавање њиховог права на коришћење свог матерњег српског језика, јер Срби ниједан документ, као ни пропис не могу да добију на свом језику.

У прилог системском уништавању опстанка Срба наводи се да су до јуна 1999. године живела укупно 372.444 припадника неалбанских заједница, од чега је Срба било 239.761. Неколико месеци након распоређивања КФОР-а, покрајину је напустило чак 56 одсто укупног броја неалбанаца - 209.068, од којих 156.565 Срба.

Фото АП

Од 1999. до 2002. године, уз употребу насиља од стране наоружаних група косовских Албанаца, у потпуности је етнички очишћено шест од седам урбаних градских средина у којима су пре сукоба у већем проценту били Срби. Јужно од Ибра од 437 насељених места у којима су живели Срби, очишћено је 312 насеља, у целости Дечани, Ђаковица, Клина, Урошевац, Сува Река...

- Укупно је, током мартовског погрома, на простору КиМ Срба убијено осморо, теже или лакше рањено 143, док је протерано 4.012. Етнички је потпуно очишћено шест градова и девет села, запаљена 41 црква, порушено, запаљено или тешко оштећено 935 српских кућа и 10 друштвених објеката, школа, домова здравља, пошта - наводи се у документу.

Фото И. Маринковић

У Косовом Пољу, показују подаци, пре 1999. живело је око 6.000 Срба, док је после погрома, у коме је запаљено 106 српских кућа и две православне цркве, било њих 80. Из Обилића су током погрома протерани сви преостали Срби, док је у Ђаковици уништено 30 кућа, а четири преостале старице су евакуисане из града. Од 1999. до марта 17. марта 2004, број Срба у Призрену са 8.300 спао је на 65, Урошевцу са 5.300 на десетак, док данас тамо нема ниједног Србина, док је Гњилане био дом за 8.000 Срба, а до 2004. преостало их је 250.

Фото Д. Миловановић

Током погрома уништен је 41 православни духовни објекат, од тога 19 споменика културе прве категорије. Украдено је око 10.000 вредних фресака, икона, других реликвија, као и књиге крштених, венчаних и умрлих које сведоче о вековном трајању Срба на КиМ. Од 1999. до децембра 2022. године укупно је било 9.372 напада на Србе и Српску православну цркву. Убијена је 661 особа српске националности, а теже и лакше повређено њих 1.363.

Према подацима УНХЦР, који су забележени приликом регистрације интерно расељених, укупно је уништена 33.141 стамбена јединица. Када је реч о повратку, на простору Косова и Метохије је убедљиво најмањи проценат у светским оквирима. После 23 године, вратило се свега 1,9 одсто од укупног броја протераних.

Фото И. Маринковић

НА СЕВЕР 14 ИЛЕГАЛНИХ УПАДА од 2013.

СРБИЈА је у захтеву подсетила међународну заједницу да је првим споразумом између Београда и Приштине, безбедност већинског народа осигурана кроз стварање регионалног полицијског директората на чијем челу ће бити Србин, да етничка структура мора да осликава структуру региона коју чине 95 одсто Срба. Приштина се обавезала да на север не може да упућује своје безбедносне снаге без позива и одобрења команданта директората, команданта КФОР-а, као и четири градоначелника српских општина. Указујући на грубо кршење договореног, наводи се да је од 2013. до 2022. регистровано 14 таквих илегалних упада параполицијских снага привремених приштинских институција.

Илустрација В. Н.

ИЗБЕГАВАЈУ ЗСО

ЈОШ једно кршење, односно неиспуњавање потписаних обавеза, Београд указује да је од 2011. закључен 51 споразум са Приштином. Најважнији је из 2013, којим је гарантована Заједница српских општина, али та творевина ни данас није формирана услед одбијања Приштине да испуни своје обавезе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

ОБРУКАНА ЛАЖНА ДРЖАВА У ЊУЈОРКУ: Шамар за Приштину и Вјосу Османи пре почетка седнице СБ УН о Косову (ФОТО)

У ЊУЈОРКУ се данас одржава седница Савета безбедности Уједињених нација посвећена шестомесечном извештају генералног секретара УН Антонија Гутереша о раду УНМИК-а, а Србију ће представљати председник Александар Вучић.

22. 04. 2024. у 16:14

Коментари (5)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна