У ПАПИР ШОЛЦА И МАКРОНА ХОЋЕ ДА УВУКУ И ЗСО: Запад и Приштина желе да се разговори наставе по нотама Берлина и Париза

Д. МИЛИНКОВИЋ - С. РОВЧАНИН ТОМКОВИЋ

26. 11. 2022. у 09:00

НАКОН што је договорен мораторијум по питању регистарских таблица, "на максимум" ће бити појачани притисци на Београд, али и Приштину, да седну за преговарачки сто на којем ће бити немачко-француски, односно предлог Европске уније за Косово.

У ПАПИР ШОЛЦА И МАКРОНА ХОЋЕ ДА УВУКУ И ЗСО: Запад и Приштина желе да се разговори наставе по нотама Берлина и Париза

Фото Д. Миловановић

Ломиће се копља између интереса Запада да се постигне коначни споразум, албанске стране да и питање Заједнице српских општина уђе у те преговоре и Београда чија је црвена линија да се прво испоштује Бриселски споразум и Срби са КиМ добију оно за шта је гарантовала и ЕУ - своју асоцијацију.

Овако саговорници "Новости" укратко прогнозирају даљи развој ситуације по питању јужне српске покрајине, указујући да тренутне позиције страна, како сада ствари стоје, наговештавају врћење укруг.

Запад је већ спремио подужу листу "штапова" којима ће нам претити. Тако над Србијом већ месецима "висе" претње обустављањем инвестиција и завртањем бриселске касе, као и могућност поновног увођења виза нашим грађанима за земље ЕУ. У пакету са Косовом, обавезно иде и захтев да уведемо санкције Русији. Приштини се, с друге стране, "испред носа" стално маше визном либерализацијом, па је тако председавајућа ЕУ Чешка, у последњој кризи око таблица, повукла ово питање са дневног реда Европског савета, а потом га вратила када је премијер привремених институција Аљбин Курти коначно пристао да обустави све акције око пререгистрације.

Шеф дипломатије ЕУ Ђозеп Борељ је одмах по постизању споразума о таблицама индиректно најавио "стезање обруча", указујући да сад следе хитни разговори о нормализацији односа и да ће у наредним данима позвати две стране на договор о даљим корацима.

Срби не одустају од ЗСО, Фото Танјуг

Председник Србије Александар Вучић након тога још једном је поновио да је за нас неприхватљиво Косово у Уједињеним нацијама, што је према незваничним информацијама део плана иза којег стоје немачки канцелар Олаф Шолц и француски председник Емануел Макрон. Имао је и јасну поруку за све оне који намеравају да питање ЗСО, које је испреговарано и договорено пре 11 година, угурају у некакву нову арматуру преговора у чијем центру би био немачко-француски план.

Како је рекао, малу тактичку предност у овој борби даје нам и то што је у споразум о регистарским таблицама наша страна у "минут до 12" успела да издејствује и кључну реченицу - да сви претходни споразуми морају бити испуњени. Тек онда на дневни ред може да дође све остало. Био је јасан и око повратка Срба са Косова у институције у покрајини: први услов за то, обустављање насилних акција Приштине око пререгистрације је обустављен, али остао је други - формирање ЗСО.

Фото Д. Миловановић

Нема сумње да се Западу жури да затвори косовско питање које је од избијања рата у Украјини високо подигнуто на геополитичкој агенди. На то указује и Срђан Граовац из Центра за друштвену стабилност, који за "Новости" каже да руски председник Владимир Путин не пропушта прилику да "натрља на нос" западним званичницима да су рушење територијалног интегритета држава започели управо они, и то баш на КиМ:

- Зато Запад покушава да елиминише косовски преседан кроз договор Београда и Приштине и да поврати своју моралну супериорност у односу на Русију, а када је реч о одбрани поштовања територијалног интегритета у међународној арени. Преко им је потребно да реше косовски проблем, да заузму позицију оних који поштују међународно право и да тако, како верују, добију ширу подршку оних земаља које се залажу за поштововање територијалног интегритета. Зато ће притисак и на српску и на албанску страну бити све већи да се што пре нађе неко решење.

Граовац додаје и да је договор о таблицама нама дао значајан маневарски искорак, јер наглашава неопходност реализације свих договора, што значи и формирање ЗСО, која је Куртију "кост у грлу" и који покушава да се о овом питању тек преговара, у оквиру плана ЕУ за КиМ.

Некадашњи министар спољних послова Живадин Јовановић такође истиче да се Западу жури да наметне решење, и то антисрпско, а Србија треба свим силама да настоји да прихвате решење по Резолуцији 1244 Савета безбедности УН:

- У овом тренутку, то су непомирљиве позиције. Морамо настојати на све начине да одржимо сарадњу са Западом, али, при томе, две ствари никада не можемо прихватити - кидање односа са Русијом и Кином и одрицање од КиМ. У том смислу мислим да је Шолц-Макронов предлог апсолутно неприхватљив за Србију. Он чак није ни основа за разговоре.

То је предлог који не може да се поправи јер у основи има одрицање Србије од себе - објаснио је Јовановић.

Он је истакао да може да замисли да Берлин не може да разуме Србију, а да не може да разуме Макрона што је "залегао" иза немачке политике експанзије на Балкан.

- Не видим додирне тачке са политиком Француске и изненађен сам да је Макрон ушао у то, да је дозволио да буде пратилац Немачке. Да ли је толико слаб или је Француска слаба то не знам, али ово није Француска из времена Де Гола или Француска која је колевка европске културе - навео је Јовановић, и додао да се залаже за принципијелну позицију наше земље да нема решења за КиМ уз гажење Резолуције 1244 и за издржљвост Србије и постојаност да се бори за оно што јој припада по Повељи УН, међународном праву и свим принципима цивилизације.

ИЗАСЛАНИЦИ ПОЈАЧАВАЈУ АНГАЖМАН

У НАРЕДНОМ периоду очекује се и појачан дипломатски ангажман бројних специјалних изасланика за регион које је имановао низ држава, од САД, преко Велике Британије, Немачке, Француске, Словеније... Тако се већ огласио словеначки емисар Анжеј Франгеш који је поручио да "време да Београд и Приштина приближе своје ставове није неограничено".

- Не знам да постоји директан притисак времена, али постоји неки временски простор који није вечит, мада нисам сигуран да ствари могу да буду готове за неколико месеци - рекао је Франгеш, и нагласио да француско-немачки предлог за КиМ за сада не треба обелоданити већ он треба да остане у домену тихе дипломатије.

* * * * * * *

"ОЖИВЉАВАЈУ" ИШИНГЕРА

НЕМАЧКИ дипломата Волфганг Ишингер пре деценију и по предлагао је модел две Немачке као идеју за решавање спора Београда и Приштине. Сада се, пише "Франкфуртер алгемајне цајтунг", идеја враћа на сто кроз немачко-француски предлог за Косово, који је, додуше, још у форми нон-пејпера.

Такав модел, оцењује лист, нуди прилику да се супротна схватања о статусу Косова пресвуку у форму која би била прихватљива обема странама. У Основном уговору су Западна и Источна Немачка признале једна другој поштовање територијалног интегритета, али је званични Бон у пратећем "Писму о немачком јединству" нагласио да се и даље држи циља уједињења.

- Тако би Београд дефакто могао да призна Косово, али да у одговарајућем писму нагласи претензију која следи из домаћег Устава да се не одриче Косова - наводи лист, и додаје да би мото таквог договора, како је Ишингер често истицао, гласио "слажемо се да се не слажемо".

* * * * * * *

БРНАБИЋЕВА СА ШЕФОМ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ И АМБАСАДОРИМА ЗЕМАЉА ЧЛАНИЦА УНИЈЕ

Цене Вучићеву улогу у дијалогу, траже усклађивање политике

МИР је најважнији и ми ћемо се и даље залагати за дијалог како бисмо сачували стабилност. Боље да имамо разговоре хиљаду година, него конфликт један дан.

Ово је јуче поручила премијерка Србије Ана Брнабић након састанка са шефом делегације ЕУ Еманеуелом Жиофреом и амбасадорима земаља чланица ЕУ, са којим је разговарала о дијалогу Београда и Приштине, реформама и усаглашености спољне политике Србије са Унијом.

Фото Танјуг

Брнабићева је истакла да споразум о таблицама даје додатно време мира и стабилности, и напоменула да је Србија за то да се дијалог настави. Када је реч о усаглашености са спољном политиком, премијерка је рекла да ће наша земља наставити да се постепено усклађује, наводећи да смо посвећени чланству у ЕУ.

Жиофре је поручио да смо "суочени са бруталном агресијом", те да постоје одређена очекивања да се усклађеност Србије побољша:

- Рачунамо на Србију да буде са нама у овим тешким тренуцима за европски континент.

Он је оценио да напредак Србије ка чланству зависи искључиво од напретка у реформама у области владавине права и дијалога са Приштином:

- Представници ЕУ у дијалогу уложили су велике напоре да се постигне договор, чиме су спречени даљи потези који нису никоме у интересу. Унија цени конструктивну улогу Србије и председника Александра Вучића када је реч о дијалогу са Приштином.

* * * * * * *

ИЗБОРИ ЗА ЗВЕЧАН И ЛЕПОСАВИЋ

ПРЕДСЕДНИЦА привремених институција у Приштини Вљоса Османи одредила је датум одржавања ванредних локалних избора за скупштине општина Звечан и Лепосавић и они би требало да буду одржани 25. децембра. Она је преходно заказала изборе за градоначелнике четири општине на северу Косова за 18. децембар, а након што су представници Срба напустили приштинске институције. Српска листа раније је најавила да ће то гласање бојкотовати, док је од српских партија учешће за сада најавила Партија косовских Срба, чији ће лидер Александар Јаблановић бити кандидат за градоначелника Лепосавића.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (6)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна