БРИСЕЛ ТРАЖИ НЕМОГУЋЕ: Захтеви и наставак притисака на Србију пред данашњи састанак шефова дипломатија ЕУ

Г. ЧВОРОВИЋ-Од сталног дописника Брисел

14. 11. 2022. у 07:00

РЕДОВНО месечно окупљање шефова дипломатија земаља чланица ЕУ, замишљено као пресек процена у процесу напретка кандидата ка Унији на основу годишњег извештаја Европске комисије пред крај календарске године, претвориће се овога пута, што се тиче Србије, у нечињење.

БРИСЕЛ ТРАЖИ НЕМОГУЋЕ: Захтеви и наставак притисака на Србију пред данашњи састанак шефова дипломатија ЕУ

Фото П. Милошевић

Неће бити предлога за отварање нових поглавља и кластера, ни прстом се неће мрднути у поступку даљег приближавања наше земље ЕУ. Разлози су јасни, а има их два: став Београда у односу на санкције Москви у контексту рата у Украјини и позиција према косовском питању.

На данашњем министарском састанку наставиће се са притисцима према Србији да уведе санкције Русији. Брисел не може да се помири са чињеницом да је наша земља практично једина европска држава која се није прикључила, бар на симболичан начин, ембаргу којим је Москва опасана у девет кругова. Друга важна тема министарског састанка биће управо ситуација поводом руске инвазије на Украјину.

У ЕУ цене то што Србија подржава територијални интегритет Украјине, али се тиме не задовољавају. Траже да се наша земља, као кандидат за чланство, прикључи заједничкој европској политици. Ми у том сегменту још немамо обавезу јер нисмо отворили дотично преговарачко поглавље, али Брисел сматра да ни он нема обавезу да одржава ритам проширења у таквој ситуацији. Констатоваће се да смо у односу на прошлу годину процентуално назадовали у овом усаглашавању.

Председник Србије Александар Вучић је током управо завршене посете Француској саопштио да су притисци велики, али да Србија још није приморана да Москви уведе санкције. То се нарочито огледа у чињеници да нам ЕУ у овом тренутку због тога неће и самима уводити санкције, што ће трошкови енергетске кризе по нашу земљу бити мањи и што смо на овај начин, пре свега, кохерентни у својој спољној политици.

Фото: Принтскрин ТВ Пинк

Други важан сегмент који нас кочи на даљем путу ка ЕУ је однос са Приштином, иако кривицу ексклузивно сносе власти привремених институција, непоштовањем до сада постигнутих споразума, неоснивањем Заједнице српских општина и инсистирањем на пререгистрацији возила, противно ставу међународних актера, укључујући и САД.

Приштина у том оглушавању нарочито има подршку Немачке која јој, практично, омогућује да истраје у политици која негира основне постулате преговарачког процеса. У Бриселу лаички констатују да нема напретка у нормализацији односа, ни приближавања ка правно обавезујућем свеобухватном споразуму, не "замарајући" се вагањем ко сноси гро кривице.

"ЗАЛЕЂЕНИ"

ЕВРОПСКА администрација такође сматра да излазак Срба из привремених институција није решење. Све то утиче на ситуацију у којој је напредак Србије ка ЕУ практично залеђен.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)