ОТВОРЕН САЈАМ "ЕКСПО - РУСИЈА СРБИЈА": Руске фирме се и даље селе у нашу земљу

С. Б.

07. 09. 2022. у 18:08

ОД почетка рата у Украјини основано је око 500 предузећа чији су власници руски држављани. Истовремено се двоструко више њих уписало као предузетник. Српске компаније и даље подједнако успешно послују са руским колегама и пласирају робу, истина заобилазним путем, на руско тржиште. Са идејом да се привредна сарадња додатно оснажи, у Београду је данас отворен међународни сајам "Експо - Русија Србија".

ОТВОРЕН САЈАМ ЕКСПО - РУСИЈА СРБИЈА: Руске фирме се и даље селе у нашу земљу

ФОТО: Новости

Бројнији су данас били руски представници. Међу излагачима су биле фирме из области енергетике, рударства, машиноградње, али и медицине, фармације, па и иноформационих технологија. Српски бизнис је представљала компанија заинтересоване да стигну на руско тржиште, али и неке које већ познају руске купце.

- Радимо од 2002. године са Русима - каже Драган Петковић, власник фирме која се бави производњом моторних уља и мазива. - Мало се искомпликовало у новонасталим околностима, али успевамо. Чим је нешто компликовано, трошкови су већи. Транспорт је поскупео, руте су веће. Куповина или продаја неке робе се апсолутно не исплати. Те даље руте поједу сву зараду. Ми и извозимо и увозимо из Русије.

Русија је лане била наш четврти спољнотрговински партнер. Размена се последњих година креће у распону између 2,5 и 3,5 милијарде долара. Погодност у пословању обезбеђује Споразум о слободној трговини са Евроазијском економском унијом. До руских купаца би и информатичко-инжењерска фрима из Краљева.

- Користимо прилику да се покажемо, јер производимо оптику за оптичке каблове - каже Драган Ђуран. - Девет година излажемо на европским сајмовима. Имамо своју производњу и ово нам је начин да пласирамо робу на страна тржишта. Раније смо увозили нешто из Русије и нисмо имали проблема.

Ово је шести мађународни сајам и на њему учествује 25 предузећа, пословних удружења и образовних установа из Русије, Србије и Републике Српске.

БОНУС ВИДЕО: РУСКА МОЋ НА ВОЈНОЈ ВЕЖБИ "ВОСТОК 2022": Погледајте како "бастион" уништава циљеве на мору

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ВЕЛИКО УПОЗОРЕЊЕ ВУЧИЋА: За годину и по дана суочићемо се са великим ратом, нико више не жели да слуша другу страну

ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић рекао је данас, на форуму "ГЛОБСЕЦ БЕЛТАЛКС: Београдски економски разговори", да више нема рационалности у међународној политици и да се ускоро спрема велики сукоб.

09. 12. 2025. у 20:57

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

Завршио глуму, па радио на мешалици, рат га удаљио од љубави - животни пут Јова Максића

ДЕТИЊСТВО глумца Јова Максића обликовало се у малој сеоској средини подно Динаре, у селу Плавно код Книна, где је породица живела због очевог свештеничког службовања. Рани период живота описује као време потпуне слободе и радости, када је готово читаво село било простор за игру и маштарије. У таквој атмосфери формирала се његова емотивна структура — везаност за заједницу, топлина породичних односа и захвалност за једноставне ствари.

07. 12. 2025. у 11:41

Коментари (1)

Ћерка Луке Модрића више личи на Луку Модрића - од Луке Модрића (ФОТО)