СЛОЖНО ПРОТИВ ДРЖАЊА БАЛКАНА У ЧЕКАОНИЦИ ЕУ: Вучић, Рама и Ковачевски у подне објављују да ли ће ићи на скуп

Д. Милинковић

22. 06. 2022. у 08:00

ОДЛУКУ да ли ће присуствовати предстојећем самиту ЕУ-Западни Балкан у Бриселу председник Србије Александар Вучић саопштиће данас, у подне, заједно са премијерима Албаније и Северне Македоније, Едијем Рамом и Димитром Ковачевским.

СЛОЖНО ПРОТИВ ДРЖАЊА БАЛКАНА У ЧЕКАОНИЦИ ЕУ: Вучић, Рама и Ковачевски у подне објављују да ли ће ићи на скуп

Фото Влада Северне Македоније

Тројица лидера о свему ће се консултовати са својим владама и саветницима, а током јучерашњег разговора путем видео-линка, разменили су мишљења и о будућим корацима иницијативе "Отворени Балкан" - сајму вина, који ће окупити најбоље винаре из региона.

- Разговарали смо и о наредном састанку, на којем ћемо размотрити бројна питања од интереса за наше грађане. Заједно се боримо за јасну перспективу Западног Балкана, још јачу сарадњу и боље повезивање - поручио је јуче Вучић.

У Скопљу озбиљно размишљају да се не одазову састанку због третмана који Брисел има према њима, јер су чак променили и име државе, а и даље чекају на наредни корак у европским интеграцијама. У Београду и Тирани има спремности да се по овом питању солидаришу са Северном Македонијом.

Огласио се и премијер Северне Македоније, који је јуче рекао да је са Вучићем и Рамом разговарао о националним ставовима сваке од земаља, регионалним перспективама, као и динамици процеса европских интеграција. Покренута је и иницијатива за Агенцију за привлачење инвестиција за "Отворени Балкан", која ће омогућити додатни економски развој региона.

Илустрација Новости

Намера ЕУ да експресно, мимо свих правила и преко реда, додели статус кандидата Украјини, док земље Балкана опет остају у ћорсокаку, својеврстан је шамар државама региона које деценијама чаме у бриселској чекаоници.

Како сада ствари стоје, Албанија и Северна Македонија неће добити зелено светло за започињање преговора са ЕУ, а Босна и Херцеговина ни после шест година чекања - статус кандидата.

Србији, иако је у потпуности спремна, не само да неће бити отворени нови кластери на дводневном Савету ЕУ који почиње сутра већ нам се у преговарачки процес "угуравају" и нови услови - да уведемо санкције Русији и признамо лажну косовску државу да бисмо постали чланица.

Не прође дан а да неко из врха ЕУ не опомене Београд да хитно мора да одабере страну у украјинско-руском сукобу, а јуче је то учинила и шефица Европске комисије Урсула фон дер Лајен:

- Желимо Србију уз нас, али за то су нам потребни јасни докази да та земља дели наше вредности, на пример владавину права и демократију, као и да одбија руску инвазију. Спољнополитичко опредељење кандидата веома је битно, наравно да очекујемо да сви вучемо исту страну ужета.

Када је реч о додељивању статуса кандидата Украјини, а који је још на дугом штапу за БиХ, Фон дер Лајенова је у већ познатом маниру бриселских званичника одговорила да може, али са великим али: "Сарајево може одмах ступити у приступне преговоре када испуни 14 главних тачака."

Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик јуче је негодовао због одлуке ЕК да не предложи кандидатски статус за ову државу. За 14 приоритета, који су наведени као услов ЕУ за кандидатски статус, Додик је рекао да му делују као казна и да те приоритете тренутно не испуњавају ни све чланице:

- Ако не буде кандидатског статуса за БиХ, умреће и договор постигнут недавно у Бриселу, када су лидери парламентарних странака у БиХ на сатанку са председником Европског савета Шарлом Мишелом прихватили политички споразум о принципима за обезбеђење функционалне БиХ за напредак на европском путу.

Срђан Граовац, из Центра за друштвену стабилност, каже за "Новости" да је све очигледније да у ЕУ не постоји стратешка политика према Западном Балкану и да је ту на делу - свеопшти хаос:

- Они уопште више немају стратешко промишљање шта би и како би са нашим регионом, већ одлуке доносе ад хок, у складу са тренутним околностима. ЕУ ми све више личи на брод на узбурканом мору, који, како га бацају таласи, скреће лево или десно. Ово што се сад дешава са европским интеграцијама Украјине показује да брзина тог пута зависи од политичких одлука, а не од испуњавања критеријума на којима се толико инсистирало када је реч о земљама Западног Балкана.

То што су се Вучић, Рама и Ковачевски договорили да донесу заједничку одлуку о учешћу на бриселском самиту, за Граовца је веома важно:

- Без обзира да ли коначна одлука буде да се иде или не иде у Брисел, важно је што ће то послати поруку јединства и да иницијатива "Отворени Балкан" не отвара простор само за економску сарадњу већ и за заједнички политички наступ. То ће показати и ЕУ да ми који живимо на овом простору не можемо бесконачно да чекамо на њих, да не желимо да зависимо искључиво од њихове воље и да је наша обавеза да водимо рачуна и о својим земљама и грађанима.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (7)

ЕКСКЛУЗИВНО: Погледајте шта полиција ради у кући Данкине мајке (ВИДЕО)