"ПОДИЗАЊА БАРИЈЕРА НИЈЕ БИЛО НИ НА ВРХУНЦУ ХЛАДНОГ РАТА": Бивши шеф дипломатије Живадин Јовановић о забрани прелета авиона Сергеја Лаврова
ПОДИЗАЊA баријера активностима дипломата и дипломатије није било ни у најтежим временима, и кад је Хладни рат био на свом врхунцу, казао је бивши шеф дипломатије СР Југославије Живадин Јовановић, коментаришући забрану Бугарске, Северне Македоније и Црне Горе прелета авиона руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова, због чега је посета Србији високог госта из Москве отказана.
Фото: З. Кнежевић
- Дипломатија је она област која треба да функционише у свим условима, без икаквих препрека, јер дипломатија никоме не може нанети штету. Дипломатија је тражење решења за спорна питања уз уважавање интереса свих који су заинтересовани за то питање. То је уметност решавања спорних питања, зато дипломатија на планети целој ужива имунитет, зато дипломате имају слободу кретања, слободу комуницирања, јер ограничавање дипломатије је супротно тежњи човечанства за мир, за стабилност, за сарадњу, за развој – истакао је Јовановић.
Некадашњи шеф дипломатије додаје да је „просто незамисливо да се онемогућавају дипломатске активности суверених земаља“.
- Парадоксално је да се било када, са било које стране, подижу баријере које отежавају посао дипломатије, посао оних који су посвећени решавању спорних питања и тражењу најбољих решења која свима могу да користе. Тако нешто мени није познато, да су подизане баријере активностима дипломата и дипломатије и у најтежим временима и кад је Хладни рат био на свом врхунцу, дипломатија је имала канале комуницирања и слободу кретања. У данашњим условима просто је незамисливо да се са стране трећих фактора онемогућавају дипломатске активности суверених земаља, и да се то чини једностраним одлукама и једностраним постављањем баријера. Баријере су нешто сасвим супротно од слободе, од дијалога, од тражења заједничких именитеља у било којој ситуацији, па и у најтежим ситуацијама. Не може се ништа друго рећи, осим да је веома штетно и неприхватљиво да трећи фактори због својих неких ужих интереса једнострано се ангажују у спречавању нормалних дипломатских активности трећих земаља. Поготову када се онемогућава дипломатска активност земље као што је Србија, која је позната као фактор мира и безбедности, фактор поштовања Уједињених нација и међународног права – каже Јовановић.
Бивши дипломата напомиње да је неприхватљиво да се било ко меша у нормално дипломатско општење Србије са другим земљама.
foto: Russian Foreign Ministry Press Service via AP
- Постоје дипломатска и конзуларна конвенција из Беча, бечке конвенције, постоје прописи, међународно право о мирном решавању спорова. Дипломатија је једнака мир, једнака решавање проблема, дипломатија је синоним за поштовање интереса свих, дипломатија је уметност и професија за решавање проблема. Онај ко спречава дипломатију, значи не жели решавање проблема, не жели решавање питања. У овом случају када је реч о Србији, Србија као мирољубива земља може само помоћи циљевима мира у својим дипломатским активностима, јер она није позната, нити има историју мешања у туђе послове, нити историју доминације, нити историју колонијализма, нити историју хегемонизма. То није земља од које се било шта може очекивати, осим допринос миру и разумевању, дијалогу, изналажењу најбољих решења. И по свом геополитичком положају, између истока и запада, Србија има предодређену улогу позитивног чиниоца и није ништа чудо што је Србија била у историји први домаћин прве Конференције балканских земаља и што је била домаћин конференције Европске организације за безбедност и сарадњу (ОЕБС) 1976. године, оснивач Покрета несврстаних, била је седиште Генералне конференције Унеска, конференција Светска банке, ММФ… Нема важније међународне институције која није имала своје самите у Сава центру. Србија је једна осведочена мирољубива земља, која само може помоћи напорима да се нешто уради за добро Европе и света, и од Србије никада нема никаве опасности, нити за суседе, нити за континент, нити за међународне односе. Зато је необјашњиво и неприхватљиво да се било ко меша и подиже баријере за нормално дипломатско општење Србије са другим земљама – закључује Јовановић.
Подсетимо, посета руског шефа дипломатије Сергеја Лаврова Београду званично је отказана. О разлозима отказивања председника Србије Александра Вучића обавестио је амбасадор Руске Федерације Александар Боцан Харченко на данашњем састанку на Андрићевом венцу.
Препоручујемо
ПЕСКОВ О ОТКАЗИВАЊУ ПОСЕТЕ ЛАВРОВА: Овај догађај неће утицати на однос Русије са Србијом
06. 06. 2022. у 12:50
ДОКУМЕНТА КАО ДОКАЗ: Погледајте разлоге због којих је одложена посета Лаврова Србији
06. 06. 2022. у 11:47
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу
СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.
28. 01. 2026. у 07:48
ВОЈСКА НА УЛИЦАМА ПЕКИНГА Кина у фази унутрашњег обрачуна: Хапшења у врху армије за издају у корист САД (ВИДЕО)
КИНА се суочава са једним од најтежих тренутака унутрашње политичко-безбедносне нестабилности у последњој деценији.
28. 01. 2026. у 07:00
ГРАД НА РУБУ ПОНОРА: Клизишта однела земљиште испод кућа на Сицилији - снимци су ЈЕЗИВИ (ВИДЕО/ФОТО)
КАТАСТРОФАЛНО невреме које је погодило југ Италије изазвало је незапамћену штету, а најкритичније је на Сицилији, где се у граду Нишемију урушио чак четири километра дуг део литице. Због клизишта је више од хиљаду људи хитно евакуисано, јер је клизиште буквално однело земљу испод кућа.
27. 01. 2026. у 11:26
Коментари (0)