НЕ МЕЊАМО ПОЗИЦИЈЕ ПРЕМА БиХ И РУСИЈИ: О чему су разговарали амерички сенатори са председником Вучићем

Д. МИЛИНКОВИЋ

19. 04. 2022. у 20:04

ПОЗИЦИЈЕ Србије о украјинској кризи и кључним регионалним питањима остају исте: поштујемо територијални интегритет Босне и Херцеговине, као и Републике Српске унутар БиХ, наш интерес је очување стабилности на Западном Балкану и јачање сарадње у свим областима и остајемо привржени поштовању начела међународног права, територијалног интегритета и политичке независности држава, о чему сведочи и гласање Београда у Генералној скупштини УН и другим међународним телима.

НЕ МЕЊАМО ПОЗИЦИЈЕ ПРЕМА БиХ И РУСИЈИ: О чему су разговарали амерички сенатори са председником Вучићем

Фото Танјуг

Ове важне поруке пренео је у уторак председник Александар Вучић током састанка са америчким сенаторима Одбора за спољне послове Крисом Марфијем и Џин Шејхин, као и сенатором Одбора за оружане снаге Томом Тилисом.

Председник Вучић је истакао да је унапређење сарадње са САД један од спољнополитичких приоритета Србије и нагласио да ће трговинска размена ове године достићи износ од 1,2 милијарде долара, што показује значајан напредак у нашим економским односима. Као посебно успешан пример регионалне сарадње истакао је иницијативу "Отворени Балкан".

Током разговора са америчким сенаторима, председник Вучић је захвалио на континуираној подршци Вашингтона путу Србије ка пуноправном чланству у ЕУ:

- То је један од наших приоритетних спољнополитичких циљева и стратешко опредељење Србије.

Сенатори САД честитали су председнику Вучићу победу на недавно одржаним изборима. Они су нагласили значај сарадње Србије и САД, истакавши да унапређење односа двеју земаља води јачању економске и политичке сарадње.

Сенатор Марфи најавио је да ће наредне недеље у Приштини извршити притисак на владу, да испуни обећања дата везана за споразум:

- Али бринем да разговори које имамо са Србијом у вези са Украјином могу да превладају над веома значајним разговорима који треба да се наставе о будућим односима Србије и Косова. Оно што је потербно за дугорочни циљ, услови за признање постоје, потребно је да обе стране те кораке примене јер су они већ и уцртани иницијалним споразумом.

Марфи је оценио да Вашингтон разуме историјске односе Србије и Русије, али се нада да ће Србија заједно са осталим демократским земљама учествовати у партнерству да се заустави "ничим изазвана инвазија" Русије на Украјину.

Иначе, сенатори Шејхин и Марфи, из редова демократа, и пре доласка у нашу земљу нагласили су да у Вашингтону постоји значајан интерес за појачани амерички ангажман на Западном Балкану и пружање економске и сваке друге подршке његовим европским аспирацијама. Утицај Кине и Русије једно је од питања које посебно брине госте из Америке. Шејхинoва је раније изнела и идеје како САД могу да се супротставе том утицају, а међу најважнијима је економска подршка региону и смањивање зависности држава Западног Балкана од руских енергената.

Оснивач Конгреса српско-америчког пријатељства Владимир Маринковић каже, за "Новости", да су сенатори који су у посети нашој земљи сам врх америчке политике, да долазе из редова обе партије, демократа и републиканаца, и да имају одличне односе са Белом кућом и председником САД Џозефом Бајденом лично:

- Реч је о врло утицајним људима, посебно су то демократски сенатори Шејхин и Марфи, који се иначе до сада седам-осам пута састајао са председником Вучићем. Они одлично познају прилике на Балкану и овде долазе да покажу да Вашингтон жели да пружи подршку Србији у даљим европским интеграцијама, да жели јачање сарадње посебно у енергетском сектору и ИТ индустрији. То што је у делегацији такође веома утицајан републикански сенатор Том Тилис шаље поруку да ће америчка администрација имати јединствен став према Србији и региону, да Вашингтон рачуна на нашу земљу и да је доживљава као поузданог партнера.

И Огњен Карановић, из Центра за друштвену стабилност, сматра да је посета сенатора САД изузетно важна, али и да доноси један нови тон у америчкој политици према Србији:

- Притисци да уведемо санкције Русији су непрестани и од тога Запад неће одустати. Али, мислим и да су амерички амбасадор Кристофер Хил, али и остали вашингтонски званичници као искусни политичари свесни да нема потребе да од нас стварају непријатеља већ уважавају суверену позицију наше државе у одлучивању.

ДОДИК: ПУТИН НАЈДОБРОНАМЕРНИЈИ

СРПСКИ члан Председништва БиХ Милорад Додик, на трибини "Рат у Украјини - шта значи српска неутралност", у уторак је у Београду поновио да РС неће уводити санкције Русији и навео да је руски председник Владимир Путин најпрагматичнија и најдобронамернија особа са којом се срео:

- Никада нисам добио ниједан захтев од Руса, за разлику од Запада који и када поклони 20.000, нешто тражи заузврат.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (3)

ИЗГУБИО САМ 400.000 ЕВРА, ДУЖАН САМ ЈОШ 80.000: Сурова исповест Александра бившег коцкара (ВИДЕО)