ЗАВРШАВА СЕ ПРОБА ДРЖАВНЕ МАТУРЕ: Средњошколци данас полажу последњи пилот тест

08. 04. 2022. у 09:41

СВИ ученици четвртих разреда средњих школа данас, 8. априла, завршавају друго пилотирање државне матуре које је почело 5. априла.

ЗАВРШАВА СЕ ПРОБА ДРЖАВНЕ МАТУРЕ: Средњошколци данас полажу последњи пилот тест

Фото: З.Ј.М.

Тестирање је било организовано у више од 500 образовних установа - гимназија, средњих стручних и уметничких школа, а тестове су полагали и ученици који се тренутно налазе у Истраживачкој станици Петница.

Тестови су имали до 40 задатака, а време за израду теста је 180 минута.

У пилотирању су учествовали и ученици са сметњама у развоју и инвалидитетом, уз прилагођавање услова полагања испита. Циљ пилотирања је провера квалитета испитних задатака и тестова, као и процедура прописаних за организацију испита.

Прва генерација ученика четвртих разреда средњих школа полагаће државну матуру 2024. године.

У пилотирању је учествовало око 52.000 ученика, међу којима је и око 2.000 ученика који су тестове полагали на једном од осам језика националних мањина.

Ученици су полагали највише три испита, а обавезни су српски (матерњи) језик и математика, изузев за оне ученике који су математику учили само у првој и другој години.

Сви гимназијалци полагали су и трећи предмет који су изабрали са Листе општеобразовних предмета, док су ученици стручних школа, уколико се школују за неки од 62 образовна профила који су укључени у ово пилотирање, као трећи испит полагали стручно-теоријски тест.

Министарство просвете упутило је препоруку школама да наставници могу ученицима који остваре добре резултате на тесту, да упишу оцену у дневник, док се лоши резултати неће евидентирати.

(Ало)

 

БОНУС ВИДЕО:

ПРОБА ДРЖАВНЕ МАТУРЕ: Ученици полажу тест из српског језика у "Петој београдској гимназији"

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

Коментари (0)

НЕМА ПРЕДАЈЕ, КОСОВО ЈЕ СРБИЈА! Навијачи Селте одушевили цео стадион на мечу против Звезде (ФОТО)