"КОСОВО" НЕМА ШТА ДА ТРАЖИ У УНЕСКУ: Поруке Ане Брнабић током учешћа на Генералној конференцији међународне организације

Горан Чворовић - стални дописник из Париза

12. 11. 2021. у 20:52

ТАКОЗВАНА република Косово, нема шта да тражи у Унеску. Непризнато је од стране УН, нема столицу у УН, проглашено је супротно резолуцији 1244 и не признаје га више од половине чланица УН. То апсолутно није тема, и не сме да буде.

КОСОВО НЕМА ШТА ДА ТРАЖИ У УНЕСКУ: Поруке Ане Брнабић током учешћа на Генералној конференцији међународне организације

Фото АП

То је у петак поручила премијерка Србије Ана Брнабић, после конференције одржане у седишту Унеска у Паризу, где је у петак учествовала на 41. заседању Генералне конференције и свечаности поводом обележавања 75 година од оснивања ове међународне организације.

Председница Владе претходно је за говорницом казала да "културно наслеђе доприноси идентитету нације и посебну пажњу треба посветити проналажењу ефикасних метода заштите од свих облика насиља и екстремизма":

- Тешка ситуација у којој се налази културно, историјско и духовно наслеђе Србије на Косову и Метохији доказ је колико је важна улога Унеска у њиховој заштити.

Брнабићева се састала и са генералном директорком Унеска Одре Азуле.

- Уписом на Листу угрожене светске баштине чувају се четири драгуља српске средњовековне културне баштине на КиМ: манастири Дечани, Пећка патријаршија, Грачаница и Црква Богородице Љевишке. Међутим, стотине локалитета и споменика су и даље угрожене - упозорила је председница Владе, истакавши да су ове светиње свакодневно на удару.

Она је нагласила да је српска баштина на КиМ од немерљивог значаја, не само за национални идентитет Србије, већ и као део драгоцене европске и светске баштине. Такође, истакла је доследну приврженост Србије принципима Унеска утемељеним у Повељи УН, дијалогу и консензусу, а не унилатерализму, те да се због тога Србија залаже за деполитизацију Унеска.

Истовремено са Генералном конференцијом Унеска, у Паризу ових дана траје и Париски форум за мир, на коме уз председницу Владе Србије, између осталих, учествују и премијери Албаније и привремених институција Косова Аљбин Курти. Премијерка је истакла да верује да су искористили ову прилику за лобирање да се Приштина учлани у Унеско:

- Ту пре свега мислим на Куртија. Премијер Албаније Еди Рама није ниједан свој разговор искористио за ту врсту лобирања. Они то раде јавно због своје унутрашње политике и популарности, што не мислим да је нарочито коректно. Али, политика је таква. Искрено, мислим да од тог посла нема ништа.

Председница Владе је поручила да би евентуално могло да буде теже када се и ако САД врате у Унеско.

- Али, на нама је да опет радимо на томе проактивно. Да причамо о деполитизацији Унеска. Ако би се у било ком тренутку нешто тако десило, то би отворило Пандорину кутију и заиста значило да се Унеско бави неким другим питањима.

СРБИЈА ДОМАЋИН СКУПА О НАУЦИ

ПРЕМИЈЕРКА је истакла да је Србија прва земља у региону југоисточне Европе и тек 26. земља у свету која је усвојила стратегију за развој вештачке интелигенције. Генерална директорка Азуле понудила је да Србија заузме једну од кључних улога у даљем развоју теме вештачке интелигенције у оквиру Унеска и да води једну од радних група, што је примијерка прихватила. Србија ће у септембру 2022. бити домаћин и организатор, заједно с Унеском, највећег скупа о науци и одрживом развоју.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна