ПРЕМИЈЕРКА БРНАБИЋ: Српска баштина на КиМ доказ важности Унеска
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић изјавила је данас да су тешки примери угрожавања српског културног, историјског и духовног наслеђа на Косову и Метохији доказ колико је важна улога Унеска у заштити и очувању баштине.
Фото: Танјуг АП
Брнабићева је на 41. заседању Генералне конференције Унеска у Паризу нагласила да су четири драгуља српске средњовековне културне баштине на КиМ - Високи Дечани, Пећка Патријаршија, Грачаница и Богородица Љевишка, очувани захваљујући томе што су уписани на листу угрожене светске баштине, али је истакла да је још стотине локалитета и споменика угрожено.
- Српска баштина на Косову и Метохији је од немерљиве важности, не само за национални идентитет Србије, већ и као део цењене европске и светске баштине - рекла је премијерка Србије.
Брнабићева је указала на приврженост Србије основним принципима Унеска - дијалогу и консензусу, а не унилатерализму, утемељеним у Повељи УН и Уставу Унеска.
- Из тог разлога, ми се континуирано залажемо за деполитизацију Унеска - нагласила је Брнабићева.
БОНУС ВИДЕО: ПРЕМИЈЕРКА У КЛИНЧУ СА НОВИНАРКОМ Н1: Ево како је одговорила на питање о вакцини
Препоручујемо
НИЗ ВАЖНИХ СУСРЕТА: Брнабић се састала са председником Кипра у Паризу
11. 11. 2021. у 20:57
БРНАБИЋ НА ФОРУМУ У ПАРИЗУ: Свет суочен са пет криза истовремено (ФОТО/ВИДЕО)
11. 11. 2021. у 17:04
НИКО ИЗ СРБИЈЕ НЕЋЕ ИЋИ У БРИСЕЛ ПРВИ ПУТ У 14 ГОДИНА Вучић: Штитим интересе наше земље, спрема се велики сукоб
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је да сутра неће отићи у Брисел на самит ЕУ-Западни Балкан јер сматра да мора да штити интересе Србије и додао да ће Србија свакако наставити европским путем.
16. 12. 2025. у 19:58
ОСУЂЕНИ ЗА УБИСТВО СТАРЦА У ЗАТВОРУ ПАДИНСКА СКЕЛА: Зрна саосећања немају, изречене вишегодишње казне
СРЕЋКО Стефановић (22), Саша Станковић (22) и Далибор Петровић (24) оглашени су данас кривим у Вишем суду у Београду за тешко убиство Станимира Брајковића (74) на безобзиран и насилнички начин у затвору Падинска Скела почетком фебруара 2024. године. Овом првостепеном пресудом Стефановић је осуђен на 19 година затвора, а Станковић и Петровић на по 18 година.
11. 12. 2025. у 16:22
"Синови и кћери нације, спремите се за БОРБУ, Руска тврда МОЋ расте!" Генерал упутио алармантно упозорење
РИЗИК да би Русија могла да нападне Велику Британију расте, а "синови и кћери" нације морају бити спремни за борбу, рекао је командант британских оружаних снага.
16. 12. 2025. у 11:42
Коментари (1)