УКИДА СЕ ЦЕНЗУС: Влада усвојила Предлог закона о референдуму и народној иницијативи
ВЛАДА Србије усвојила је на данашњој седници Предлог закона о референдуму и народној иницијативи којим се укида обавезни цензус за излазак потребног броја гласача као услова за успех референдума.
Новости
Из владине Канцеларије за сарадњу с медијима саопштено је да ће овај закон грађанима омогућити да "ефикасно остварују своје Уставом загарантовано право на учешће у вршењу власти путем народне иницијативе и референдума".
Новим законом се, истиче се, отклањају недостаци низа решења из важећег закона, због којих су грађани институте референдума и народне иницијативе у пракси ретко користили.
-Услед чињенице да је тренутно важећи Закон донет још 1994. године, нови предлог закона садржи и бројна усклађивања са Уставом, пре свега на плану укидања обавезног цензуса за излазак потребног броја гласача као услова за успех референдума, као и у сврху уређивања свих врста референдума предвиђених Уставом, истиче се у саопштењу.
Решења предвиђена Предлогом закона заснивају се на препорукама Савета Европе из "Ревидираног кодекса добре праксе у области референдума" из октобра 2020. године.
Владе Србије донела је и Уредбу о обавезној производњи и промету хлеба од брашна Т-500 чиме је малопродајна цена хлеба од брашна тог типа ограничена на максималних 46 динара у наредних шест месеци са могућностима продужења.
Учешће ове врсте хлеба у структури набавке свих врста хлеба сваког трговца, треба да буде најмање 30 одсто, како би се онемогућило избегавање примене ове уредбе.
rs.sputniknews.com
Препоручујемо
ВЛАДА ДОНЕЛА УРЕДБУ: Нема поскупљења хлеба у Србији, цена ограничена на 46 динара
09. 11. 2021. у 15:07 >> 18:56
ВЛАДА ДОНЕЛА ОДЛУКУ: Нема поскупљења електричне енергије до краја новембра
09. 11. 2021. у 10:07
АГРАРУ НАЈВЕЋА ПОДРШКА: На подстицаје и субвенције 143,6 милијарди динара
05. 11. 2021. у 14:08
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (0)