ПЕТКОВИЋ СА ЛАЈЧАКОМ У БРИСЕЛУ: Трилатерални састанак са Приштином у 14 часова
ГЛАВНИ преговарач Београда и директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, састао се у Бриселу са специјални представником ЕУ Мирославом Лајчком, у оквиру нове рунде техничког дијалога Београда и Приштине.
Фото: Д.З.
Трилатерални састанка делегација Београда, Пристине и ЕУ посредника у дијалогу заказан је за 14 часова.
Пред данашњи састанак на експертском нивоу, Петковић је најавио да ће Београд на првом месту инсистирати на формирању Заједнице српских општина и то на начин који је договорен Бриселским споразумом, укључујући сва овлашћења, као и на питању безбедности Срба на КиМ, а у светлу инцидената који су се последњих дана дешавали у јужној српској покрајини.
Из Беогрда поручују да се навршило 3.000 дана од постизања споразума о формирању ЗСО, а да Приштина није испунила договорену обевезу.
Портапрол ЕУ, Петер Стано, у изјави за Танјуг, понавља да је тзв.Косово 2013. године пописало споразум о формирању ЗСО, а да га је касније ратификовао и тзв. косовски парламент.
- Тим чином тзв. Косово је преузело међународну обавезу да испуни овај споразум. На тзв. Косову је да предложи пут примене договореног - наводи Стано.
Директор Канцеларије за КиМ је најавио да ће се данас разговарати и о питањима несталих особа, слободи кретања и енергетици.
ЕУ као главни посредник у дијалогу о нормализацији односа Београда и Приштине, нагалшава да је састанак ескперата припремни састанак за нову рунду разговора на високом политичком нивоу између председника Србије, Александра Вучића и премијера привременик коосвских институција, Аљбина Куртија.
- Ако се спорне теме не реше на техничком нивоу, заказаће се нови састанак експерата. Ако дође до договора, финализација ће бити на састанку на високом политичком нивоу", речено је Танјугу у Бриселу.
Након претходне рунде разговора Вучића и Куртија у Бриселу средним јуна, шеф дипломатије ЕУ, Жосеп Борељ најавио је нову рунду дијалога на виском политичком нивоу за крај јула.
Делегацију Београда на данашњи разговорима у Бриаселу предводиће директор Канцеларије за КиМ, Петар Петковић, а са стране Приштине, по први пут као шеф преговарчког тима појавиће се потпредседник тзв. привремених косовских институција, Бесник Бисљими.
Препоручујемо
ОПШТИНА ЂАКОВИЦА ТУЖИ ДРАГИЦУ ГАШИЋ - Петковић: Још један притисак на нашу повратницу
06. 07. 2021. у 13:27 >> 13:37
ПЕТКОВИЋ СА ДЕЛЕГАЦИЈОМ ДОПУТОВАО У БРИСЕЛ: Београд ће инсистирати на формирању ЗСО
06. 07. 2021. у 10:39
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"ЈЕСТЕ, ШЕСТ ГОДИНА СМО ГЛУМИЛИ ПАР" Рада о вези са Миланом, ставила тачку на спекулаије: "Поповић нас је натерао..."
"МЕНЕ је то тада сметало, нисам се сналазила..."
07. 07. 2026. у 09:36
НОВИНАРКА МАРИЈА НАЂЕНА МРТВА У АУТУ: Камере снимиле последње тренутке
ГРЧКУ је потресла вест о изненадној смрти новинарке Марије Антонијанаки, која је пронађена мртва у свом аутомобилу у Ираклиону на Криту.
06. 07. 2026. у 10:26
"СПАВАО БИХ С ЊОМ И ОЖЕНИО ЈЕ!" Скандал премијера Аустралије са Кајли Миног - оженио се пре 6 месеци, а сад се извињава
АУСТРАЛИЈСКИ премијер Ентони Албанезе упутио је недвосмислено извињење због коментара о поп звезди Кајли Миног које је прошле недеље изнео током гостовања у једном подкасту. Његове изјаве изазвале су талас осуда, а критичари су их назвали „потпуно непримереним” и поручили да „омаловажавају функцију премијера”, пише Би-Би-Си.
06. 07. 2026. у 18:21 >> 18:21
Коментари (0)