Кампања

Ана Војиновић

05. 11. 2024. у 07:00

СВЕ очи планете ове недеље биће упрте у Сједињене Америчке Државе, где се данас одржавају избори за 47. председника. Копља ће укрстити актуелна потпредседница Камала Харис и бивши шеф Беле куће Доналд Трамп. Кампања председничких кандидата била је све, само не обична и у појединим моментима више је личила на шараду, него на цивилизовану борбу супротстављених страна.

Кампања

Фото: Predrag MItic

Ово је посебно занимљиво уколико се узме у обзир да америчким званичницима није страно коментарисање и мешање у изборне процесе других земаља, па тако и у наше, на које редовно шаљу своје посматраче и амбасадоре да нама "соле памет" како треба да се ради, не гледајући шта се дешава у њиховом дворишту.

Тако су они преко Баре који се диче демократским начелима изборима у Србији умели да надену епитет да су најгори и најпрљавији у историји, те редовно позивали "релевантне институције да испитају све изборне неправилности", па, чак, и као "услов" за чланство у ЕУ наводили одржавање слободног и фер гласања. А док рефлектор са говорница воле да упиру у друге земље, светло брже-боље гасе када треба да се говори о њиховом "празнику демократије".

Предизборна кампања председничких кандидата до самог финиша била је бурна и пуна непримерених порука који не могу да представљају пример ниједној земљи. Ривали и њихови сарадници нису етикетирали само једни друге, већ и своје бираче, који заправо треба да их доведу до високе фунције. Тако је на митингу Републиканске странке држава Порторико названа "плутајућим острвом смећа", да би исти епитет убрзо "црвеним" гласачима упутио одлазећи председник САД Џозеф Бајден.

Списак увреда на рачун ривала је током кампање бивао све дужи, па је Трамп могао да се "подичи" етикетом "Хитлера", "фашисте", "претњом по демократију", "Путиновим псићем". Бајден је био "покварени Џо", а Камала "глупа као камен". Не рачунајући благо затишје у реторици после првог покушаја атентата на лидера републиканаца...

"Прво почисти ђубре у свом дворишту, па онда гледај преко ограде да ли је комшија почистио своје", могла би да буде лекција за САД.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим (ВИДЕО)

СКАНДАЛ! РАМА ОБЈАВИО СНИМАК РАЗГОВОРА СА ТАЧИЈЕМ: "Срећна независност комаданте, брате мој, грлим те много и волим" (ВИДЕО)

ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама објавио је снимак телефонског разговора са бившим вођом злочиначке ОВК Хашимом Тачијем, који се тренутно налази у притвору Специјалног суда у Хагу, где је оптужен за ратне злочине и злочине против човечности.

17. 02. 2026. у 20:01

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

ВАШИНГТОНУ СТИГЛО УПОЗОРЕЊЕ: Не покушавајте да нарушите наше односе са Москвом

БЕЛОРУСКИ председник Александар Лукашенко изјавио је данас да је на почетку преговора између Белорусије и САД упозорио Вашингтон да не покушава да наруши односе између Минска и Москве.

16. 02. 2026. у 15:09

Коментари (0)