ЗАМЕНА РУСКОГ ГАСА ПУСТИ ЈЕ САН ЗАПАДА: Шта стоји иза притисака на нашу земљу да промени енергетску политику

Е. Б. Т.

21. 02. 2022. у 09:30

НЕ постоји замена за руски гас ни у Србији, нити у Европи. Америчка администрација користи украјинску кризу у покушају да њени добављачи преотму тржиште Старог континента од Русије.

ЗАМЕНА РУСКОГ ГАСА ПУСТИ ЈЕ САН ЗАПАДА: Шта стоји иза притисака на нашу земљу да промени енергетску политику

Милош Здравковић, Фото В. Ћирић/Новости

Тако је и нашој земљи стигао нови-стари захтев САД да се одрекнемо руског плавог горива и окренемо америчком течном природном гасу (ЛНГ) и обновљивим изворима енергије.

Међународна агенција за енергију, светски стручњаци и енергетске компаније упозоравају да нема довољно залиха плавог горива на планети које би могле да надокнаде било какав недостатак руског гаса на европском тржишту. Осим што ЛНГ има у малим количинама и изузетно је скуп, када је у питању Србија, не постоји ни инфраструктура којом би могао да се транспортује у нашу земљу. Изградњом "Балканског тока", чији је капацитет 15,75 милијарди кубика годишње, и договором са руским председником о повољнијој цени гаса, наша земља је обезбедила сигурно снабдевање грађана и привреде.

Председник удружења за гас Србије Војислав Вулетић оцењује да у наредних 15 година за нас неће бити на тржишту другог плавог горива, осим руског. Стручњак за енергетику, Милош Здравковић, такође указује да не постоји могућност да Србија прима гас из било ког другог извора. Поједини кругови у нашој земљи, посебно министарка енергетике Зорана Михајловић, форсирају значај интерконектора између Србије и Бугарске, који се гради уз подршку ЕУ и Европске инвестиционе банке. Брисел и Вашингтон гурају овај пројекат због својих геополитичких интереса. Осим што је тај гасовод скромног капацитета, 1,8 милијарди кубика, нема изграђене инфраструктуре са којом би требало да се повеже на траси кроз Бугарску и Грчку да би уопште могао да стигне до нас. Такође, не постоји ни гас који би том рутом могао да долази до Србије.

Почетком фебруара, током видео-обраћања учесницима министарског састанка Саветодавног већа Јужног гасног коридора у Бакуу, министарка је поновила да ће, када део интерконектора на српској страни, од Ниша до Димитровграда, буде оперативан у 2023, наша земља бити спремна да се повеже са другим цевоводима и снабдевачима. Отварају се могућности, како је навела, снабдевања Србије природним гасом из Азербејџана, из гасовода на Јужном гасном коридору, као и ЛНГ терминала у Грчкој, или оних који у перспективи могу бити извор гаса за наш регион, попут Источног Медитерана.

Како истиче Здравковић, наша земља гради цевовод Ниш - Димитровград, дужине 109 километара и на то ће да потроши део новца, а гаса нема, као ни потребне инфраструктуре.

- С друге стране, од бугарске границе ка Софији не постоји гасовод, као ни интерконектор између Бугарске и Грчке - објашњава Здравковић.

- То није почело да се гради, као ни гасни плутајући терминал у грчкој луци Александрополис. Сумњам у тај пројекат, као што се испоставило да је промашај и гасни терминал на Крку у Хрватској.

Он наводи да ЛНГ нема довољно, а не може да конкурише ни ценама. Америчке компаније су лимитиране, не могу да извозе велике количине. Следећа опција која се помиње као могућност у перспективи је плави енергент из медитеранског гасовода "Истмед", а споразум о његовој изградњи пре две године потписали су Израел, Грчка и Кипар. Као и други стручњаци, и Здравковић је скептичан према овом пројекту.

ЕКОНОМСКИ ПАД НЕМАЧКЕ

ЗДРАВКОВИЋ каже да је Немачка једина земља у Европи која је убрзано кренула са увођењем енергије из обновљивих извора:

- Последица такве политике је да ће она крајем ове године, први пут од Другог светског рата, бити увозник електричне енергије - наводи Здравковић.

- Угасиће и последња три реактора која су остала, а Французи најављују градњу нових 14.

- Суштинско питање је да ли ће се овај гасовод градити, зато што Израел, из својих геостратешких, али и економских разлога, има пречи интерес да прави гасну конекцију са Египтом - каже Здравковић.

- Ако се буде правио, ићи ће на Пелопонез и даље ка Италији, а не на Александрополис.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (4)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)