Времеплов једног успеха – 75 година чувари здравља

Промо

09. 10. 2020. у 12:00

Од „мале београдске радионице“, преко једног од првих произвођача пеницилина у свету, до угледног лидера. Ово је прича о мисији чувања нашег здравља која траје.

Времеплов једног успеха – 75 година чувари здравља

Фото архива – Галеника а.д. Београд

Седамдесет и пет година је и у историјском смислу дуг период, а посебно у трајању и развоју једне фирме каква је Галеника а.д. Београд, представљају време великих промена, трансформације и прилагођавања. Пролазећи свој 75 година дуг пут, Галеника је имала блиставе тренутке успона, али и периоде изазова. За све успехе и превазиђене изазове Галеника треба да захвали својим људима. Заправо – шта реч „Галеничар" значи? Колико се још компанија може похвалити тиме да је из њеног имена изведена реч која означава више од њеног запосленог – означава човека који јој припада. Својим знањем, својим трудом, својом оданошћу, генерације Галеничара градиле су и граде Галенику... Ово је прича о компанији и њеним људима. Галеници и Галеничарима који су чувари здравља већ 75 година.

Корени настанка

Основана 18. јула 1945. године, Галеника је добила име по Галену, зачетнику научне фармације. Са само 43 запослена, Галеника је била „мала радионица“ за производњу лекова. Од тада, она је прошла фазе у којима је била земунски и београдски произвођач лекова, затим српска фабрика, онда југословенска, а данас је то наша, а светска компанија.

Четврти произвођач пеницлинина у историји света

Веч 1946. године, Галеника израста у перспективног произвођача лекова и у годинама које следе почиње да предузима низ озбиљних подухвата како би могла да произведе што квалитетније лекове.

Један од најбитнијих подухвата јесте везан за почетак производње пеницилина. Наиме, мало је познато да је Галеника четврти икада произвођач пеницилина у свету. До 1949. године, пеницилин се производио само у три земље – САД, Енглеској и Француској. Веома тешке економске и здравствене прилике након завршетка Другог светског рата у тадашњој Југославији, определили су Организацију уједнињених нација да преко свог програма УНРРА (Агенција Уједињених нација за помоћ и обнову, 1943-1949), откупи једну комплетну фабрику за производњу пеницилина и пресели је у тадашњу Југославију. Избор је пао на фабрику коју је једна америчка фармацеутска компанија изградила у Монтреалу (Канада) још 1943. године као експериментално постројење у којем је први пут у свету примењена нова технологија производње пеницилина на бази дубинске ферментације. УНРРА је купила целокупна фабричка постројења и допремила до Београда, а монтажа тих постројења за производњу пеницилина у Галеници завршена је 1. јула 1948. године. Уз тим младих домаћих ентузијаста, Галеника је успела да освоји производњу пеницилина, а прва бочица овог лека је произведена 31. јула 1949. године. Од тог тренутка креће вртоглави развој Галенике.

Фото архива – Галеника а.д. Београд

У годинама које следе, Галеника све више шири своју производну палету. Тако 1952. године проширује своје пословање и на производњу хемијских и хигијенских производа, оснива Погон за синтезу више фармацеутских хемикалија, а основано је и Фластерско одељење. Извозни програм се развија, па је већ 1953. године основано посебно извозно одељење, 1955. Одељење фитофармације, а 1956. Биолошка лабораторија. Поред тога, формира се и стручни часопис за медицину, фармацију, хемију и сродне науке, под називом „Галеника", који касније мења име у „Медицинска ревија". У том листу, истакнути стручњаци и професори универзитета из целе земље, приказују своја искуства у примени Галеникиних производа, дајући тако повратне информације од велике важности за даљи развој произвођача. Такође, 1950. године, Научно-истраживачки институт почиње да функционише у оквиру Галенике, који за кратко време успева да окупи младе истраживаче, између осталог регрутованих са Београдског универзитета, од којих су неки касније постали веома познати научници.

Признање Нобеловца и године раста

Освајањем производње пеницлина, стрептомицина, хлорамфеникола и др, Галеника се сврстала у ред познатих произвођача фармацеутских и хемијских сировина, што јој признају и највећи ауторитети. Један од њих, добитник Нобелове награде за медициниу, проналазач стрептомицина г. Селман А. Ваксман, посетио је Галенику у августу 1959. године и том приликом одао пуно признање за постигнуте резултате.

Од 1959 до 1977. године, Галеника бележи убрзани процес прихватања савремене концепције развоја, и њен углед све више расте како на домаћем тако и страним тржиштима. У том периоду почиње изградња нове фабрике на данашњој локацији крај Батајничког друма, у састав Галенике улази још неколико производних партнера, а карактерише га и пораст поверења страних компанија које желе да сарађују и улазе у заједничка улагања. Потписују се уговори са Нигеријским партнером, а у Галенику долазе стипеднисти из далеких земаља каква је Индонезија.

Узлазна ера се наставља, те крајем новембра 1978. године, пуштена је у рад нова фабрика лекова, са којом је Галеника направила одлучни корак у свет. Недуго затим, 1984. године остварен је још један значајан успех – отворена је фабрика за производњу ибупрофена која је изграђена заједничким улагањем британског партнера и Галенике. Коначно, 1990. године, Галеника потписује уговор са америчком фармацеутском компанијом ИЦН, и постаје једна од првих приватизованих компанија у тадашњој Југославији, а недуго затим излази на америчку берзу. Те исте године, Галеника је међу 14. југословенских произвођача, забележила прво место у промету и пласману лекова на домаћем тржишту. Комбинујући лиценцне односе са врхунским произвођачима лекова у свету и сопствене истраживачке пројекте, Галеника је израсла у врхунског произвођача лекова и озбиљног извозника. Коначно, 2010. године, изграђена је нова Фабрика чврстих фармацеутских препарата, чиме је завршена једна ера.

Нова ера: Галеника модерног доба

Галеника је од новембра 2017. године постала део бразилске NC Grupe (www.gruponc.net.br), која обухвата и EMS – највећу фармацеутску компанију у Бразилу и једну од највећих фармацеутских компанија у целој Латинској Америци. Бразилски власници истичу да Галеника представља симбол поверења и квалитета и у складу са тим, стратешки фокус стављају на будуц́ност и иновације у компанији и портфолију производа, у корист корисника Галеникиних производа и тржишта. Као директан резултат преданог рада, од самог почетка приватизације, Галеника бележи стални раст и иновације у свим областима пословања. Континуирано се улаже у производњу, пословне стандарде, развој запослених, раст портфолија производа, заштиту животне средине и одрживост, затим у корпоративне односе и кампање производа, као и у дигиталну трансформацију и примену принципа индустрије 4.0 кроз увођење најмодернијег софтвера за управљање пословним процесима SAP 4HANA Cloud, уз smart manfucaturing и Internet-of-Things у производњи. Доласком Бразилског власника, Галеника од 2019. године са четврте тржишне позиције заузима стабилну другу позицију на тржишту, што је изузетан успех. Регионално и међународно присуство Галенике константо расте, отвара нова извозна тржишта у ЕУ, Блиском Истоку и Африци, и то је директан резултат нове стратегије и визије. Са сестринском компанијом EMS из Бразила, Галеникин Институт за истраживање и развој наставља да развија нове производе, и проширена је палета производа и лекова. И то је само почетак нове ере иновација, генерисања позитивних вредности кроз одржање традиционаланог поверења и квалитета, које бразилски власник планира да реализује.

Поглед у будућност

Током 75 година постојања, оно око чега Галеника није имала компромиса, без обзире на изазове са којима се суочавала, јесте испуњење њен основне мисије, односно да буде у служби здравља, да са својим производима допре до сваког дома и сваке оболеле особе којој је потребан лек. Квалитет без компромиса и сталне иновације – то је опредељење десетине хиљада запослених који су уткали свој печат од јула 1945. године, учинило је да ова компанија постане једна од најугледнијих не само на нашим просторима.

Оно што је урађено до сада, не доводи у сумњу да ће данашња генерација и генерације које долазе остварити и најсмелије амбиције, претварајући брзим кораком некадашњу „малу београдску радионицу" за производњу лекова у правог лидера у индустрији. Јер Галеника и Галеничари су чувари здравља већ 75 година и намеравају то да буду у годинама и деценијама које долазе.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА ЗАТАЛАСАЛА ЦЕО БАЛКАН: Срамни текст о Сребреници не мири регион, како тврде њени кључни спонзори са Запада

РЕЗОЛУЦИЈА о Сребреници још није дошла ни до гласања у Генералној скупштини Уједињених нација, а регион је додатно и дубоко поделила, иако, како тврде њени главни спонзори, пре свега Немачка и САД, има задатак да "помири" Западни Балкан.

26. 04. 2024. у 08:35

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри