ПРИМИО БИХ И КИНЕСКУ И РУСКУ ВАКЦИНУ: Чувени епидемиолог Радмило Петровић спреман да заврне рукав

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

08. 09. 2020. у 08:35

НИ чињеница да је министар здравља Златибор Лончар демантовао Ројтерсову вест да је Србија пристала да се овде тестира кинеска вакцине против вируса корона, није, изгледа, умирила све грађане.

ПРИМИО БИХ И КИНЕСКУ И РУСКУ ВАКЦИНУ: Чувени епидемиолог Радмило Петровић спреман да заврне рукав

Фото Танјуг/ АП

Група оних који се иначе противе обавезној вакцинацији искористила је то као повод да се са транспарентима "Децу вам не дамо", али углавном без маски, јуче окупи испред "Батута". Иако су скуп организовали антивакцинаши, и то додатно може да збуни "обичног" човека и доведе до тога да се у страху од неке "присилне" имунизације, и то новом, недовољно испитаном вакцином, развијају нове теорије завере.

Тај "обичан" човек је, од децембра када је пријављена епидемија ковида 19 у Кини, већ и превише "бомбардован" противречним информацијама, и из СЗО и од стручњака појединачно. Логично је да се сад пита зашто се Србија, уз Пакистан и још две државе, уопште помиње као држава која се придружила списку оних у којима ће Кинеска национална биотехничка групација (ЦНБГ) да тестира вакцине, ако то и није тачно.

- Ми смо кренули у разговоре и преговоре, али нисмо дошли до те фазе, јер нису испуњени услови да би се вакцина тестирала у Србији - рекао је Лончар. - Ако се испуне ти услови и дође до фазе тестирања, обавестићемо грађане.

Та процена је заправо на Агенцији за лекове и медицинска средства Србије (АЛИМС), која по истим критеријумима као пре издавања дозволе за пуштање у промет на нашем тржишту, проверава и испуњеност критеријума за тестирање неког лека или вакцине. Ако АЛИМС изда сертификат, онда се за трећу фазу тестирања траже добровољци који пре потписивања сагласности буду информисани о свим поступцима и могућим нежељеним ефектима.

ЗАКЉУЧЦИ ПОСЛЕ ТРЕЋЕ ФАЗЕ

ТЕК после треће фазе тестирања може да се зна колико нова вакцина заправо штити.

- Требало би да се вакцинише бар 70.000-80.000 људи да би се изводили закључци - каже др Петровић. - Ниједна вакцина не штити 100 одсто, па неће ни ова. Вакцина против сезонског грипа је у почетку давала заштиту 64 одсто. Свака вакцина се временом усавршава, постаје ефикаснија и са мање нежељених реакција.

Иако би многи зазирали да заврну рукав, примаријус др Радмило Петровић, епидемиолог који је већи део каријере, у Институту "Торлак", био упућен у производњу цепива, каже да би без размишљања учествовао у тестирању нове вакцине:

- Примио бих било коју: кинеску, руску, ону са Оксфорда, само да штити, јер су могуће нежељене реакције на вакцину неупоредиво слабије од онога што у телу изазива вирус корона - каже др Петровић, за "Новости".

Др Радмило Петровић, Foto: Printskrin РТС

То што Кина своју вакцину против короне хоће да тестира у другим земљама, за "обичног" човека је - сумњиво, а за др Петровића - потпуно разумљиво:

- Кинези одавно немају вирус корона у значајној циркулацији, а вакцина не може да се тестира тамо где вирус није активан и зато траже друге земље - објашњава др Петровић. - У овој трећој фази испитује се ефикасност вакцине.

САМО 36 ПОЗИТИВНИХ за 24 сата

ЗА последња 24 сата тестирани су узорци 6.198 особа, од којих је 36 позитивних, а од последица ковида преминула је још једна особа. На респираторима је тренутно 33 пацијената. Епидемиолози већ упозоравају да се пад броја заражених неће још дуго одржати и да би већ за две недеље могло да дође до новог пораста броја оболелих.

То се ради тако што се формирају две групе добровољаца, једнима се даје вакцина, а другима плацебо, и нико не зна да ли је примио вакцину или "заштиту" без главног антигена. После месец дана, како објашњава др Петровић, узима се крв добровољцима из обе групе и испитује присуство антитета. Неколико месеци касније проверава се колико је короном инфицирано оних који су вакцинисани, а колико оних који су примили плацебо.

Протест Антивакцинаши незадовољни иако није договорено тестирање кинеске вакцине код нас, FOTO: Ata images

- Наш народ не треба да се плаши вакцине, ако дођемо у ситуацију да се она тестира у Србији - каже др Петровић. - У малом броју случајева два-три дана од вакцинације може да се јави локално црвенило или благо повишена температура која траје неколико сати. Озбиљније нежељене појаве услед било које вакцине су ретке, један случај на милион вакцинисаних.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (9)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри