ОД ПРЕКОМЕРНОГ ЗНОЈЕЊА НАСТАЈУ БОЛНИ ЧВОРИЋИ: Код жена ова упала се чешће развија у пазушним јамама, а код мушкараца у аногениталном делу

Доктор у кући - И. Ковачић

04. 08. 2020. у 08:00

КАДА су велике врућине или због високе телесне температуре може да се излучи и до литар зноја дневно.

ОД ПРЕКОМЕРНОГ ЗНОЈЕЊА НАСТАЈУ БОЛНИ ЧВОРИЋИ: Код жена ова упала се чешће развија у пазушним јамама, а код мушкараца у аногениталном делу

Фото: Депоситпхото

Међутим, када дође до проблема у раду знојних жлезда количина зноја коју произведу прелази више литара за 24 сата. Појачано знојење јавља се углавном испод пазуха, на длановима и табанима, као и на лицу и изнад горње усне. С обзиром на то да се знојне жлезде налазе по целом телу до лучења зноја може да дође и око брадавица, на трбуху, пупку и у пределу гениталија. Прва мера лечења је што боља хигијена и одећа и обућа од природних материјала.

Доктор Предраг Мајцан, начелник одељења дерматовенерологије Клиничко-болничког центра "Звездара", каже да је појачано знојење само један од поремећаја у раду ових жлезда:

- Хидрозе представљају обољења која настају због функционалних или анатомских поремећаја знојних жлезди. Мушкарци се зноје обилније од жена, а најчешћа обољења знојних жлезда су појачано или смањено знојење, његово задржавање, као и запаљенска обољења знојних жлезда.

Мења се и боја

У ПОРЕМЕЋАЈЕ у раду знојних жлезда убраја се и појава пребојеног зноја.

- Код појединих особа услед веће количине липофусцина у зноју долази до његове жућкасто-црвенкасте обојености - каже наш саговорник. - Исто може да се догоди и због неких микроорганизама, а обојени зној се најчешће јавља на лицу или испод пазуха.

Појачано знојење дуж кичме последица је болести и настаје као последица обољења или оштећења кичмене мождине.

Код појединих особа, неретко се и појављује јак и непријатан мирис на грудима, гениталијама, лицу.

- До овог проблема са лучењем зноја углавном долази због емотивног и менталног стреса - каже др Мајцан. - Медицински ово стање зовемо апокрина бромхидроза, а најчешће се појављује у пазуху. На тим местима сапрофитне бактерије доводе до разградње органских састојака зноја и површних кератинских маса. Ослобађају се слободне масне киселине и амонијак, који доводе до непријатног мириса. Услед хемијске реакције примарни кисели pH коже, постаје благо алкалан. То може да доведе до гљивичне инфекције, али и до других упала.

Ово стање многи покушавају да сузбију појачаном употребом козметике.

- То је погрешно - каже др Мајцан. - Сваки поремећај знојења захтева одлазак дерматовенерологу, који ће да пропише одговарајућу терапију. Оно што особа може да учини јесте да пажљиво бира козметику, а најбоља је она немасна која не затвара поре, а дезодоранс би требало да буде благ, по могућности у стику.

Дерматолог на основу клиничке слике, локализације проблема и узраста пацијента прописује одговарајућу терапију. За лечење се, према речима др Мајцана, користе препарати алуминијумових соли, формалдехид, глутаралдехид и други. Примењује се и јонтофореза, ботулински токсин, а код неких хируршка интервенција.

Тежим обликом обољења знојних жлезда сматра се оно које је узроковано бактеријама.

- У овом случају долази до проблема са проходношћу изводних канала апокриних знојних жлезда. - Код жена ова упала се чешће развија у пазушним јамама, а код мушкараца у аногениталном делу. На кожи се појављују болни чворови, који се временом могу претворити у апсцесе, фистуле, фиброзе и ожиљке. Лечи се системском и локалном антибиотском терапијим. Код појединих пацијената ботулински токсин и терапија ласером могу да помогну. Некада се хируршким интервенцијама одстрањују синусни канали и џепови. Добри резултати се постижу и биолошком терапијом. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКО ДА ЗАЧИНИТЕ БРАК? Радмила је брачни терапеут и ове савете треба да послушате (ВИДЕО)