MНОГИ ВЕЋ ОСТАЛИ БЕЗ ЗАШТИТЕ: Епидемиолог др Радмило Петровић убеђен је да нам следује нови круг вакцинације против короне

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

17. 11. 2021. у 09:24

СА трећом дозом сигурно се неће завршити имунизација против ковида 19 и већ у децембру вакцинисани у првом таласу масовне имунизације, требало би да приме - још једну дозу, тврди за "Новости" примаријус др Радмило Петровић.

MНОГИ ВЕЋ ОСТАЛИ БЕЗ ЗАШТИТЕ: Епидемиолог др Радмило Петровић убеђен је да нам следује нови круг вакцинације против короне

Фото Printskrin

Епидемиолог каже да би то заправо била прва ревакцинација (а не четврта доза), која ће се периодично понављати на шест до 12 месеци или у дужем интервалу. Испоставиће се, тврди др Петровић, да ће основна шема вакцинације бити измењена и подразумеваће три дозе.

- Вероватно би било боље да се и динамика вакцинације промени и да се друга доза прима месец дана после прве, а трећа шест месеци од прве - каже др Петровић.

У Србији, иако се у последње три недеље региструје пораст интересовања за имунизацију, више од 40 одсто одраслих још није примило ни прву дозу, а трећу је досад добило око 1,2 милиона грађана.

- Иако смо очекивали да ће поствакцинални имунитет трајати минимум шест месеци, испоставило се да није тако, и да се, зависно од вакцине, али и имуног одговора, у неким случајевима губи већ после четири месеца - каже др Петровић. - Ко је у августу, када је код нас проширена шема имунизације примио трећу дозу, у децембру му је време за ревакцинацију. Вакцинисани у првом таласу имунизације који нису примили бустер дозу тешко да се више могу сматрати заштићенима. Због тога је и податак о 56 одсто вакцинисаног одраслог становништва релативан, јер чињеница је да се код многих тај имунитет стечен вакцином досад изгубио, ако се нису бустовали.

Мада нека светска истраживања показују да се бољи имуни одговор добија мешањем вакцина, др Петровић ипак сматра да трећа доза, као и она за ревакцинацију, теба да буде иста као прве две.

- Код три типа вакцина које су доступне: класична кинеска прављена на умртвљеном вирусу, векторске као што су "Астра Зенекина" и "спутњик V" и РНА вакцине, "Фајзерова" и "Модернина", механизми заштите се толико разликују да бисмо ми рекли "као бог и шеширџија", нарочуто рецимо између РНА и кинеске вакцине - објашњава др Петровић. - Зато нисам за то да се мешају.

Иако су све доступне вакцине направљене на вуханском соју, који су одавно престигле друге варијанте вируса корона, др Петровић каже да вакцинација и те како има смисла, јер је мутацијама вируса само мало смањен ефекат вакцина у заштити од најтежих форми ковида.

- Глобално решење биће вакцине друге генерације које ће бити јаче и даваће дуготрајнији имуни одговор - сматра др Петровић. - Оне ће заправо бити прављене на новом соју и биће технички побољшане.

У ДЕЦЕМБРУ ПОГОРШАЊЕ?

ИАКО пад броја новоинфицираних даје простора и за оптимизам, доктор Радмило Петровић уверен је да ово, ипак, није крај овог таласа ковида:

- Мислим да нас у децембру чека ново погоршање епидемијске ситуације. Видите шта се дешава у Немачкој, Аустрији, Хрватској, Румунији... Нисмо ми изузетак. Очигледно је да нови сој делта плус покреће нови талас епидемије, што видимо и у земљама са високим обухватом вакцинацијом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

АКО ВУЧИЋ НЕ ПОБЕДИ, СРБИЈУ ЧЕКАЈУ ТЕШКИ ДАНИ ПО СВИМ ПИТАЊИМА... Дарко Миличић послао важну поруку о актуелној политичкој ситуацији (ВИДЕО)