ОД ДОЛИНЕ ГЛАДИ ДО ПРИВРЕДНОГ ЧУДА ЈУГА СРБИЈЕ: Само једна инвестиција компаније "Теклас Аутомoтив" променила слику Владичиног Хана

Јелена СТОЈКОВИЋ

22. 02. 2022. у 11:00

ОПШТИНА Владичин Хан деценијама уназад након неуспешних приватизација и пропадања привреде носила је са собом епитет долина глади. Данас је очигледан пример како једна страна инвестиција може променити економску слику једне општине и покренути развој у сваком погледу. Према речима председника општине Горана Младеновића, у Хану тренутно нема посла само за оне који не желе да раде.

ОД ДОЛИНЕ ГЛАДИ ДО ПРИВРЕДНОГ ЧУДА ЈУГА СРБИЈЕ: Само једна инвестиција компаније Теклас Аутомoтив променила слику Владичиног Хана

Фото: Ј.С.

Смањили смо број младих људи који одлазе из општине на студије и не враћају се. Напротив. Сада врло радо долазе у град јер добијају бројне прилике да покажу знање стечено на факултету. Држава нам је довођењем инвеститора дала ветар у леђа, а ми смо се максимално потрудили да помогнемо развој малог предузетништва и породичних бизниса на шта смо посебно поносни - каже, за "Новости", Горан Младеновић.

Све је кренуло узлазним током 2016. године, када држава показује потребу да једног од најважнијих инвеститора у држави турску компанију "Теклас Аутомотив" д.о.о. доведе баш у Владичин Хан. Директор ове компаније "Ведат Сакинхај" у разговору, за "Новости", каже да су се одлучили за улагање у Србији због њене стратешке локације, висококвалификованих радника и ниске цене рада у поређењу са другим европским земљама.

Србија је кандидат за чланство у ЕУ и тржиште отворених врата за стране инвеститоре. То су добре прилике за нас. "Теклас" је користио државне бенефиције финансијске подршке за реализацију инвестиционог пројекта. Све обавезе из уговора смо испунили на време, чак смо уложили и више од обећаног у протеклих пет година и још увек смо у периоду тзв. мониторинга до 2023. године - каже директор ове компаније.

Он додаје да је сарадња са локалном самоуправом на завидном нивоу и да са општином Владичин Хан сарађују на програмима стручне праксе, као и на пољима управљања отпадом и унапређења животне средине. Оно што посебно охрабрује руководиоца ове фабрике што фабрика расте брже у поређењу са нашим пословним планом, а локација у Владичином Хану има довољно стручних људи да одговори на очекивања.

Цена радне снаге је много конкурентнија од осталих великих градова у Србији, што доноси предност компанији. У "Текласу" радници примају 13. плату и разне бонус програме као додатак уговореним платама. Заједно са свим примањима, минимална зарада у "Текласу" је за 30 одсто већа, а просечна више од 50 процената од тренутне минималне зараде у Србији - каже Ведат Сакинхај.

Фото: Ј.С.

Да подсетимо минимална зарада у Србији према договору Владе Србије и синдиката износи 35.000 динара. Према томе најмање зараде у "Текласу су око 45.000 динара, а просечне око 53.000.

Фабрику "Слога" у стечају инвеститори из Турске су купили 2016. године и од тада запошљавају мештане Владичиног Хана. Достигли су број од 1.200 радника у последњих пет година што је како кажу био део обећања држави.

У Хану претежно раде људи из ове општине, али за неке конкретне послове ангажујемо и запослене из других општина Пчињског округа. Тренутно најудаљенија општина из које запошљавамо људе је Врање - каже директор "Текласа".

Радоман Ирић, новинар, који деценијама прати економске прилике у Пчињском округу, каже за наше новине да је пре само десет година Владичин Хан био "долина сиромашних" и општина која је од 2000. године и почетка транзиције редовно била међу десет локалних самоуправа са најмањим зарадама у Републици Србији.

Становници Владичиног Хана су тада и буквално живели са оном јеврејском клетвом "дабогда имао, па немао" и тако једва састављали крај са крајем. Онда се, од 2012. године, нешто догодило у главама и функционера локалне власти и власника малих и средњих предузеће - каже Ирић.

Према његовим речима од тада, из године у годину, економска моћ и привреде и запослених у Владичином Хану, почели су да јачају брже од свих на југу Србије.

СТИЖУ И У ВРАЊЕ

НАКОН одласка компаније "Геокс" из Врања, председник Александар Вучић најавио је да ће "Теклас" проширити производњу у Врању и упослити људе који су остали без посла. Према информацијама из "Текласа" за фабрику у Врању смо већ ангажовали 250 људи који су тренутно на обуци, али наставља са запошљавањем у склопу нове инвестиције. Са новим пројектима добијеним од стране купаца за фабрику у Врању, ове године планира се да буде упошљено преко 500 људи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (2)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна