"МАЈКА СВИХ ДЕРБИЈА" Ривер и Бока састају се 261. пут у званичним мечевима

О. М.

25. 02. 2024. у 09:10

СУПЕРКЛАСИКО, епизода 261, на програму је ове недеље од 21 час по средњоевропском времену, у оквиру седмог кола аргентинског Лига купа.

МАЈКА СВИХ ДЕРБИЈА Ривер и Бока састају се 261. пут у званичним мечевима

Утакмица се игра на стадиону "Монументал", дому Ривера и репрезентације Аргентине.

Ривер ће покушати да задржи статус једине непоражене екипе у групи А и да избије на прво место пошто је лидер Индепендијенте већ одиграо меч овог кола и поражен је у дербију Авељанеде од Расинга. Сада "црвени ђаволи" имају само бод више од "милионера".

С друге стране, Бока је седма на табели групе Б са девет бодова. чак седам мање од неочекивног лидера Годој Круза.

Ривер је освојио бод у свом последњем мечу, ремизирајући код куће против Банфилда 1:1, док је Бока доживела први пораз у сезони, изгубивши од Лануса у гостима са 2:1.

Аргентински Лига куп игра се у две групе од по 14 тимова, чланова Примера лиге. Екипе подељене тако да се градски и локални ривали не налазе у истој групи, али сваке сезоне се састану у једном специјалном колу. Ривер и Бока су били прве комшије до 1925. године када су се "милионери" из Боке преселили северније, у Нуњез.

Тако смо већ имали "дерби Авељанеде", а данас се осим "Суперкласика" састају и градски ривали из Ла Плате, Естудијантес и Химнасија, као Њуелс и Централ Кордоба, односно Белграно и Таљерес из Кордобе, локални ривали из Буенос Ајреса попут Хуракана и Сан Лоренца ("портењо дерби"), док је рецимо Санта Фе остао без градског дербија након што је Колон испао прошле сезоне па ће Унион укрстити копља с новим чланом елите, Индепендијенте Ривадаријом.

Ривер је победио на последњем мечу Лиге Професионал Аргентине између клубова, победивши са 2:0 на"Бомбоњери" прошле сезоне. Саломон Рондон је први постигао гол за "милионере" у 41. минуту, а Енцо Диаз је поставио коначан резултат у шестом минуту надокнаде времена. Била је то, за услове "Суперкласика", неуобичајено мирна утакмица са "само" шест жутих картона, за разлику од оне одигране прошлог пролећа која се завршила са чак седам црвених и десет жутих.

Тада је Ривер голом Борхе из пенала повео са 1:0 у трећем минуту зауставног времена, а онда је наступило лудило, иако се све дешавало у сезони у којој је Ривер без проблема освојио титулу са чак 17 бодова предности над највећим ривалом. А годину пре тога, Бока је дошла до титуле у последњем колу и то захваљујући боду који је освојио Ривер на гостовању Расингу, који је промашио пенал у 90. минуту...

О каквом ривалству се ради и зашто је ово највећи дерби светског фудбала говори и податак да од 2018. године државни радио Аргентине обавља посебне радио преносе прилагођене срчаним болесницима, где коментатори смиреним гласом описују догађаје на терену. У друштву коментатора је и кардиолог који током преноса даје савете слушаоцима како да смање стрес, а у позадини се чује "зен музика".

Претходни дуел означио је прву победу Ривера над великим ривалом у овом такмичењу, а био је то четврти узастопни Суперкласико у коме је само једна екипа постизала гол. Иако су у досадашњем делу сезоне и Ривер и Бока одиграле само по две утакмице које су дошле у игру "оба тима дају гол" мислимо да је крајње време да се то деси у Суперкласику.

НАШ ПРЕДЛОГ: ГГ (квота 2,05)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду

Андреј Рубљов уопште није наиван тенисер. Они који су га посматрали само у претходних шест седмица, када није имао ниједну победу до доласка у Мадрид, вероватно би помислили другачије, али је он управо у престоници Шпаније нокаутирао и најбољег Шпанца који тренутно игра тенис - трећепласираног на АТП листи, двоструког узастопног шампиона мадридског мастерса, Карлоса Алкараза. А онда је момак на кога је Русија поносна изјавио нешто занимљиво.

01. 05. 2024. у 21:36