"ФАРАОНИ" И "ЦРНЕ ЗВЕЗДЕ" РАЗОЧАРАЛИ НА СТАРТУ: Салах у 96. минуту спасио бод Египту против аутсајдера

О. М.

18. 01. 2024. у 08:50

ДЕРБИ групе Б између Египта и Гане затвара шести дан Афричког купа нација. Утакмица другог кола игра се на стадиону "Феликс Уфуе-Боањи" у највећем граду Обале слоноваче Абиђану.

ФАРАОНИ И ЦРНЕ ЗВЕЗДЕ РАЗОЧАРАЛИ НА СТАРТУ: Салах у 96. минуту спасио бод Египту против аутсајдера

Две од три репрезентације на континенталним шампионатима Африке (Египат има највише - седам, а Гана је са четири титуле трећа иза Камеруна који је пет пута био шампион) су уочи почетка такмичења словиле за фаворите групе, поготово Египат који је и један од главних фаворита за титулу.

Прво коло међутим показало је да ће и мозамбик, а поготово Зеленортска Острва нешто да се питају када је поредак у Групи у питању.

"Фараони" су до бода против "мамби" стигли тек у шестом минуту надокнаде изгубљеног времена и то голом Мохамеда Салаха из казненог ударца. Минути су делили мозамбик од историјске прве победе на Афкону и то против каквог ривала, али је Египћане још једном спасао њихов краљ, Мо Салах асистенцијом и голом. Велику помоћ имао је у нападачу Нанта Мустафи Мухамеду који је постигао први гол за "фараоне" и изнудио пенал који је првобитно судија одбио да досуди али је на интервенцију из ВАР собе ипак променио одлуку.

Пре овог кикса, Египат је био у низу од три победе са десет постигнутих и без примљеног гола. Фартаони су од јуна 2022. године изгубили само једну утакмциу, од Туниса у оријатељском одмеравању снага у септембру прошле године (1:3). Кад је реч о њиховим наступима на Афкону, евентуални неуспех против "црних звезда" означио би први пут после више од три деценије да "фараони" вежу две утакмице без победе на завршнисама шампионата "Црног континента".

Последњи пут Египат није успео да победи у прве две утакмице у групној фази на турниру 1992. године, када су претрпели поразе са 1:0 од Замбије и Гане и тиме завршили учешће јер су на том Афкону групе биле са по три екипе.

"Црне звезде" су се на завршни турнир ове године пласирале као једна од само три непоражене репрезентације. Остварили су три победе и три ремија да би освојиле 12 бодова и освојиле прво место у групи Е.

Ипак, да им неће бити лако на Афкону, показали су како на старту квалификација за Мундијал тако и у припремној утакмици за Афкон против Намибије. прво су у квлаификацијама једва савладали Мадагаскар са 1:0, затим истим резултатом изгубили од Комора, а онда и огдиграли 0:0 против Намибије. Врхунац је уследио поразом од Зеленортских Острва на старту Афкона.

Александар Ђику је постигоа свој репрезентативни првенац мало пре истека сата игре за изједначење након што је Жамир Монтеиро у првом полувремену довео "плаве ајкуле" у вођство, али је Гари Родригез погодио у 92. минуту и донео заслужену победу острвској репрезентацији.

Гана је поскледњу победу на завршним турнирима остварила против Гвинеје Бисао у првом колу АФКОН 2019, од тада има три пораза и три ремија.

Гана је изгубила три од последња четири међусобна сусрета са Египтом. Изузетак је био реми 1:1 у квалификацијама за Светско првенство у новембру 2017. године. Последња два сусретра на АФКОН-такође су донела поразе "црних звезда", прво 2010. године када су поражени са 1:0 у финалу и последњи пут 2017. године, када су "фараони" победили у групи са 1:0.

Салах би требало да поново предводи напад "фараона", заједно са Мохамедом и играчем Трабзонспора Махмудом Трезегеом, који је одиграо 62. међународни наступ током викенда. Играч Арсенала Мохамед Елнени, који је ове сезоне видео само 12 минута акције у Премијер лиги, требало би да командује средином терена.

Што се тиче Гане, нападач Вест хем јунајтеда Мохамед Кудус је упитан а његово одсуство се видело у поразу против Зеленортских Острва. Кудус је у доброј форми за "чекићаре", постигао је десет голова и пружио једну асистенцију у свим такмичењима од свог доласка из Ајакса летос. Андре Ају је са клупе ушао у 62. минуту против Зеленортских Острва и постао први играч који је наступио на завршниси осам различитих АФКОН-а.

Ову и све друге анализе мечева и најновије вести везане за спорт и клађење можете прочитати и на нашој новој апликацији za Android i iOS

НАШ ПРЕДЛОГ: 1X&2-4 (квота 2,10)

ЂОКОВИЋ МУ НИЈЕ ПРВИ НА ЛИСТИ: Ево шта је Андреј Рубљов рекао након што је избацио Алкараза у Мадриду

Андреј Рубљов уопште није наиван тенисер. Они који су га посматрали само у претходних шест седмица, када није имао ниједну победу до доласка у Мадрид, вероватно би помислили другачије, али је он управо у престоници Шпаније нокаутирао и најбољег Шпанца који тренутно игра тенис - трећепласираног на АТП листи, двоструког узастопног шампиона мадридског мастерса, Карлоса Алкараза. А онда је момак на кога је Русија поносна изјавио нешто занимљиво.

01. 05. 2024. у 21:36