СРБИЈА МОРА БОЉЕ! Африканци су увек били мина за нашу репрезентацију

Г.К.

28. 11. 2022. у 08:28 >> 08:28

У другом колу групне фазе Светског првенства у Катару у понедељак од 11 часова састаће се Камерун и Србија

Прошлост позива “орлове” на опрез пред утакмицу другог кола Светског првенства у Катару против Камеруна коју ће фудбалери Србије одиграти у преподневном термину у понедељак од 11 часова на стадиону “Ал Јануб”.

Биће ово окршај две поражене екипе из првог кола. Бразил је у потпуности надиграо наш тим у мечу у коме смо имали велика очекивања. Након доброг првог полувремена, Бразилци су у другом полувремену убацили у вишу брзину и са два гола сјајног фудбалера Тотенхема Ришарлисона рутински славили са 2:0. Наравно, Бразил је био велики фаворит на том мечу, али оно што се свакако није свидело селектору Стојковићу и нашим навијачима је податак да наши репрезентативци за 90 минута игре нису успели да упуте ниједан ударац у оквир гола Бразила.

Наши ривали у другом колу Камерунци нису имали среће на мечу са Швајцарском коју су у првом полувремену надиграли у потпуности, а сенку на меч баца и ситуација из 35. минута када су пулени селектора Сонга можда и оштећени за једанаестерац. "Сајџије" су из првог озбиљнијег напада успели да казне лошу одбрану Камеруна, а једини стрелац на мечу био је Емболо који није прославио постигнут погодак с обзиром на то да води порекло управо из ове афричке земље.

А САД МАЛО ИСТОРИЈА...

Нису кроз историју Мундијала били чести окршаји наше и неке од афричких селекција, али су оних неколико, поготово последњи, прошли неславно по нас.

Најсвежије непријатно сећање сеже из Јужне Африке од пре 12 година, када је на старту групне фазе селекција Гане, предвођена нашим стручњаком Милованом Рајевцем, савладала изабранике Радомира Антића минималним резултатом након успешно реализованог пенала Асамое Ђана који је скривио Здравко Кузмановић. Касније су “црне звезде” стигле до историјског пласмана у четврфинале, док су “орлови” до краја пута дошли већ у првој фази.

Интересантно је да је последња провера пред пута на тај Мундијал била управо против Камеруна у Београду на стадиону Партизана. Само неколико дана пред лет за сам југ Африке, Србија је пред својим навијачима у досада једином међусобном окршају са овом репрезентацијом славила са 4:3!

Чак седам голова је видела тада публика на стадиону у Хумској. Камерунци су у два наврата водили головима тадашњег фудбалера Мајорке Пјера Вебоа, да би домаћин направио преокрет до полувремена погоцима Красића, Станковића, Милијаша из пенала и Пантелића. Трећи, утешни гол за госте је било дело тада двадесетједногодишњег Шупо Мотинга, данас узданице минхенског Бајерна, који ће у понедељак предводити навалу свог тима.

Четири године пре Јужне Африке, још увек у заједници са Црном Гором, на Мундијалу у Немачкој нашли смо се у групи са Обалом Слоноваче. То је било на затварању фазе, а с обзиром на то да смо и једни и други већ доживели елиминацију, меч је био без резултатског значаја, али за поправљање коначног утиска. Лепо је почело за тим Илије Петковића, у првих 20 минута повели смо са 2:0 преко Николе Жигића и Саше Илића. До полувремена је са беле тачке смањио Аруна Диндане, да би преокрет и коначан пораз нашем тиму у других 45 минута потписали Диндане другим поготком и Бонавентуре Калу из новог једанаестерца. Тај неуспех је "плаве" поставио на последње место од 32 екипе.

Једину радост у мечевима са тимовима са “црног континента” дошла нам је још давне 1974, такође у Немачкој, када смо као Југославија у историјском тријумфу (трећем највећем на таквим смотрама) потукли Заир, данашњу Демократску Републику Конго са чак 9:0.

Играо се фудбала Душан Бајевић, стрелац три гола, док су по једном мрежу нејаких Заираца погодили Драган Џајић, Ивица Шурјак, Јосип Каталински, Владислав Богићевић, Бранко Облак и Илија Петковић.

Иако би много желели да Пиксијеви момци у сличном маниру торпедују и Камерунце, нереално је тако нешто очекивати. Победа, и прекид црног низа, са друге стране, изводљив је сценарио који прижељкују сви навијачи нашег тима.

Надамо се искрено да пораз од Бразила није погодио много наше фудбалере, којима је меч са Камеруном најважнији на Мундијалу.

НАШ ТИП: Камерун - Србија 2 (квота 1,75)