„СТЕПСКИ ВИВАК“, ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ: Јединствено орнитолошко откриће Друштва за заштиту и проучавање птица

С. Б.

10. 04. 2021. у 13:45

ДРУШТВО за заштиту и проучавање птица Србије, чије је седиште у Новом Саду, саопштило је јуче, да је њихов члан, Слободан Марковић, млади орнитолог, у петак 9. априла, на влажним ливадама код нишког села Бубањ, пронашао нову врсту птице у Србији. Наиме, како истичу у том друштву, Марковић је посматрао је и снимио изузетно ретког степског вивка (Vanellus gregarius) који је ту залутао током пролећне сеобе.

„СТЕПСКИ ВИВАК“, ПРВИ ПУТ У СРБИЈИ: Јединствено орнитолошко откриће Друштва за заштиту и проучавање птица

ФОТО: С. Марковић

- Имао сам срећу да, обилазећи свој омиљени локалитет у околини Ниша, пронађем неочекиваног госта – каже Марковић.- Међу бројним спрудницима и вивцима који су се ужурбано хранили на влажним ливадама пажњу ми је привукла птица коју нисам раније сретао, па сам се латио фотоапарата и снимио је на тлу и у лету. Мојој срећи није било краја када су ми колеге потврдиле да сам пронашао нову врсту за фауну Србије.

Степски вивак је критично угрожена врста која деценијама страда због изловљавања на сеоби и зимовању. Целокупна светска популација ове птице броји мање од 11.200 одраслих јединки. Степски вивци гнезде се на непрегледним травним стаништима у Русији и Казахстану, а селе се преко средње Азије до зимовалишта у Израелу, Сирији, Еритреји, Судану и северозападној Индији. Изузетно ретко се срећу у Европи и то углавом у јатима са другим врстама птица.

У последње две године орнитолози су пронашли још четири врсте птица које су по први пут забележене у Србији. Тако је на језеру Русанда код Зрењанина у септембру 2019. откривена тробојна лисконога (Steganopus tricolor), птица пореклом из Северне Америке. У јануару 2020. на Дунаву недалеко од Новог Сада посматран је жутокљуни морски гњурац (Gavia adamsii) који је вероватно долетео из далеких тундри северне Азије или Северне Америке. На језеру код села Карајукића Бунари на Пештеру у јуну 2020. боравио је азијски златни вивак (Pluvialis fulva) пореклом из тундри источне Азије или Аљаске. Почетком октобра 2020. јавност је обрадовало откриће сибирске плаворепке (Tarsiger cyanurus) у Националном парку „Тара“. Ова малена птица певачица гнезди се на северу Европе и Азије.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду