ТАКСА И ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОМЕРА: Потрошачи збуњени новином на комуналним рачунима од почетка године

Е. Д. Н.

29. 01. 2021. у 10:02

ОДЛУКОМ Скупштине града у Новом Саду, усвојеном током једне од последњих лањских седница, потрошачи ће на првом овогодишњем рачуну обједињене наплате имати додатни месечни намет од 118 динара - на име "унапређења погонске спремности система".

ТАКСА И ЗА ОДРЖАВАЊЕ ВОДОМЕРА: Потрошачи збуњени новином на комуналним рачунима од почетка године

Фото Архива

Тај фиксни додатак ће плаћати и пословни корисници услуга је намењен ЈКП "Водовод и канализација", за изградњу и реконструкцију, односно инвестиционо одржавање објеката техничког система, те за набавку опреме - сходно плановима поменутог предузећа.

Ова информација је изазвала много полемика у јавности, јер је протумачена као накнада за одржавање водомера, што је у неким локалним самоуправама уведено још пре неколико година, док већина места у Србији за тако нешто никада није ни чула...

Такса на водемер, по информацијама из зрењанинског ЈКП "Водовод и канализација", износи 44 динара и наплаћује се већ неколико деценија уназад. Тај трошак је исказан на сваком месечном рачуну, за свако домаћинство, и исти је за све.

Фото ЈКП Водовод Крушевац

Али, житељи Кикинде својим комуналцима не плаћају поменуту накнаду, већ смао утрошену воду и коришћење канализационе мреже. Потрошаче ништа не кошта ни редовна замена водомера, јер је то обавеза ЈКП "Кикинда", а изузетак су само непоправљива оштећења настала услед грешке или неодговорности корисника . Пример за то је смрзавање водомера, ако га домаћин током зиме није ваљано заштитио. Иначе, излазак екипе на терен кошта 1.100 динара без пореза, демонтирање старог и монтирање новог водомера - ако се не ради о редовној замени - у зависности од промера и капацитета треба платити од 1.640 до 9.996 динара по комаду, док је распон цена за сервисирање од 1.066 до 31.200 динара.

У Сомбору, међутим, друга је слика јер се накнада за одржавање водомера на рачунима овдашњих потрошача налази још од 2015. Директор ЈКП "Водоканал" Јасмина Бобић каже да је тако одлучила тадашња Скупштина града, а њихова обавеза је да на сваких пет година мењају и баждаре уређаје, укључујући и оне у 15 насеља, што редовно проверава Републичка дирекција за мерења и драгоцене метале из Суботице. (Не)спорна накнада у селима износи два кубика воде, а у граду је нешто мања - због заједничког обрачуна у стамбеним зградама.

Лозничани су, сазнајемо, поштеђени намета за одржавање водомера, исто важи и за потрошаче из Малог Зворника, из којег председник Општине Зоран Јевтић подсећа на обавезу сваког домаћина да уређај постави онако како ће се избећи евентуална оштећења.

Фото Архива

ЈКП "Водовод" у Краљеву, такође, не наплаћује одржавање водомера, али суграђанима зарачунава трошак одржавања прикључка, коришћење канализације, пречишћавање отпадних и накнаду за коришћење вода уопште.

Толико помињана такса не постоји ни у Параћину, у Јагодини никада није ни наплаћивана, док је на територији Пожаревца била уведена почетком 2014, износила је 125 динара и важила је само 14 месеци.

У Крушевцу ЈКП "Водовод" одржавање "погонске спремности система" наплаћује од 2019, по цени од 45 динара без пореза.

Нишко комунално предузеће "Наисус", задужено и за водоснабдевање, не наплаћују накнаду за одржавање водомера јер је она, сазнајемо, укинута пре десетак година.

Врањанци такав намет никада нису имали, нити постоје назнаке да би он у догледно време могао бити уведен...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (2)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!