ПОМЕН ЖРТВАМА ХОЛОКАУСТА У НОВОМ САДУ: Сећање на датуме уткане болом

З. ГРУМИЋ

27. 01. 2021. у 15:38

АКО ико може да разуме патњу кроз коју су пролазили Јевреји у Другом светском рату, то засигурно могу Срби, исто тако страдални народ који је претрпео огромне жртве у оба највећа светска сукоба, изјавио је данас градоначелник Новог Сада Милош Вучевић приликом обележавања Међународног дана сећања на жртве Холокауста.

ПОМЕН ЖРТВАМА ХОЛОКАУСТА У НОВОМ САДУ: Сећање на датуме уткане болом

Фото: Н. КАРЛИЋ

После полагања венаца крај споменика жртвама Холокауста, на новосадском Јеврејском гробљу, градоначелник је подсетио на 27. јануар 1945. године, када је ослобођен логор Аушвиц, истакавши велики значај сећања на догађаје из прошлости, посебно оне тешке и болне, да се никад и нигде више не понове.

- Увек смо заједно на обележавању свих важних датума, посебно оних који су уткани болом у наше грађане – рекао је Вучевић подсетивши да је тако пре неколико дана обележена 79. годишњица злогласне Новосадске рације као и да се сваког априла обележава годишњица депортовања новосадских Јевреја у нацистичке логоре, спроведеног у само предвечерје Другог светског рата.

- То је био последњи напор нациста да очисте Нови Сад и читав овај крај од Јевреја. Тај погром је нанео бол и ненадокнадиве губитке за њихове породице, за јеврејску заједницу али и за цео Нови Сад и нашу државу.

Оценивши да вероватно нико боље од Срба не може да разуме патње кроз које је пролазио јеврејски народ, градоначелник је нагласио да су та два страдална народа увек разумели један другог.

- Поносан сам на чињеницу да антисемитизам никада није био прихваћен у Срба. Увек смо саосећали са јеврејским народом, с којим вековима живимо заједно.

На споменик жртвама Холокауста венац је положио и председник новосадске Јеврејске општине Мирко Адам, који је указао на неопходност сталног истраживања Холокауста, као неисцрпне теме за историчаре.

ПОДАЦИ говоре да је у Другом светском рату страдало око 4.000 новосадских Јевреја, од којих је око 2.000 депортовано у Аушвиц и друге нацистичке логоре смрти из којих се огромна већина њих није вратила. У jaнуaрскoj рaциjи 1942. гoдинe у Новом Саду је убијено више од 800 Jeврeja.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду