ВЕЗА СА НЕОЛИТОМ: Завршена још једна етапа мапирања археолошких налазишта на подручју Параћина

З. РАШИЋ

23. 12. 2020. у 16:53

ПО пројекту Завичајног музеја у Параћину, који финансира ресорно министарство, екипа археолога и сарадника ове установе, те музеја у Ћуприји и Јагодини, и београдског Археолошког института завршава систематско лоцирање локалитета, одређивање граница, мапирање и сакупљање покретних налаза са површине источне обале Велике Мораве, од границе са Ћупријом ка Ћићевцу.

ВЕЗА СА НЕОЛИТОМ: Завршена још једна етапа мапирања археолошких налазишта на подручју Параћина

Документовање нађеног материјала / Фото З. Рашић

Овај важан посао на територији Параћина је започет крајем фебруара и приоритет је била западна обала Мораве, са обронцима Јухора, а током 12 радних дана у децембру су обављена истраживања равничарског појаса, почев од дела званог Змич.

- Од оснивања музеја 1978, до данас, евидентирано је око 120 налазишта које желимо да заштитимо. Досадашња истраживања показују да су људи ово подручје настањивали од неолита до средњег века, јер је Велика Морава повезивала централну Европу са Медитераном и омогућавала приступ западним деловима садашње територије наше земље, одакле се стизало до обала Јадрана. Писани извори указују да су у антици, и касније, туда пролазили чувени војни и трговачки путеви, а Појтингерова табла сведочи о томе да је на подручју садашњег Параћина постојало мало насеље Сарматес - каже виши кустос-археолог Завичајног музеја др Весна Вучковић и верује у то да ће неки одговори бити дати у оквиру актуелних пројеката названих "Археолошко наслеђе Параћина" и "Археолошка грађа Параћина и Ћуприје".

Докторанд Археолошког института из Београда Петар Милојевић објашњава да теренски део ове врсте истраживања подразумева прегледање земљане површине тако што чланови екипе ходају на међусобној удаљености од двадесетак метара и ручним GPS уређајем бележе правце кретања и све уочене археолошке остатке. Прикупљени материјал ће касније указати на старост налазишта, док у трећој фази следују прање, сушење и обрада налаза. После описивања, фотографисања и техничког исцртавања, артефакти се смештају у депо - до публиковања резултата и музејске презентације.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ЛЕСКОВЧАНИН ИЗ НОВОГ САДА ВРАЋА ДУГ КИКИНДИ: Радиолог из Института за заштиту деце и омладине најавио бесплатне прегледе