ТРАГОВИ ПРОХУЈАЛИХ ЕПОХА: До каквих нових сазнања су довела археолошка истраживања средњовековне тврђаве Купиник

Смиљка Костић

13. 12. 2020. у 08:12

СРЕДЊОВЕКОВНА тврђава Купиник, престоница последњих српских деспота Стефана Лазаревића, Ђурђа Бранковића и Вука Гргуревића, поред села Купиново у сремској општини Пећинци, обрасла коровом, претходне и ове године измамила је археологе који су започели опсежна истраживања.

ТРАГОВИ ПРОХУЈАЛИХ ЕПОХА: До каквих нових сазнања су довела археолошка истраживања средњовековне тврђаве Купиник

Стручњаци из Народног музеја из Београда на терену / Фото С. Костић

Стручњаци из Народног музеја из Београда, који су ове јесени две недеље били на терену, кажу да су сада први пут на неким локалитетима откривени и регистровани делови насеља, гробаља и други материјални остаци из других епоха, а не само из средњег века.

Иако је сва пажња археолога до сада била усмерена на Купиник, подигнут на мањем острву у мртваји Саве, на ободу данашњег специјалног резервата природе Обедска бара, најновија истраживања су показала да пажњу заслужује изучавање много дужег периода од средњег века, периода који би обухватио неколико хиљада година, колико постоји организовани друштвени живот на подручју Купинова.

АРХЕОЛОГ др Емина Зечевић,музејски саветник Народног музеја у Београду и руководилац истраживачког тима, открива да су сада пронађени покретни налази, који показују оно што се на терену није видело на први поглед, а то је да је подручје Купинова било насељено од неолита.

- Остаци насеља, гробаља и многи други показатељи сведоче да су људи овде живели у континуитету од праисторије до данашњег дана. Када је реч о самом Купинику, који је за ово подручје свакако најзанимљивији, наше истраживање сада се своди углавном на преглед постојећих података у вези са историјом тог места и документацијом која постоји у установама заштите културе свих нивоа, а тиче се статуса тог налазишта - каже др Зечевић.

Скица како је некад изгледала тврђава Купиник / Фото pecinci.org

АКТУЕЛНА археолошка истраживања су и први кораци према једном већем истраживачком пројекту, који се односи на истраживања тврђаве Купиник.

- За почетак смо одрадили један важан посао, а то су лидар снимања која ће бити основа за израду конзерваторских пројеката и обуку. Лидар снимање је ласерско снимање из ваздуха, што значи да се снима без ископавања, кроз вегетацију, до одређене дубине земље, и на тај начин се открива где постоје зидови, конструкције или неки други материјални трагови прошлости, да не бисмо узалуд трошили време, средства и енергију на истраживања која не могу да дају резултате - каже др Емина Зечевић, додајући да су први кораци донели конкретне резултате који би требало да доведу до обновљеног града Купиника.

Археологе у Купинову посетио је и председник општине Пећинци Синиша Ђокић, који се том приликом упознао са резултатима досадашњих истраживања и разговарао о могућностима наставка истраживачког пројекта који је од великог националног значаја.

Предмети пронађени током истраживања утврђења Купиник / Фото С. Костић

ПРЕЗЕНТАЦИЈЕ

СВЕ што су археолошка истраживања до сада открила на локалитету утврђења Купиник, подигнутом на мањем острву у мртваји Саве, на ободу Обедска баре, биће презентовано на различите начине, од каталога, изложби, презентација, инфо- табли, па до разних културних манифестација и туристичких обилазака.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (1)

УКРАЈИНА ПОВЛАЧИ РАДИКАЛНИ ПОТЕЗ: Ово многи нису очекивали, чак су и Руси збуњени пред Олимпијске игре Париз 2024