СВЕЧАНОСТ У ВАЉЕВСКОЈ БИБЛИОТЕЦИ Николи Поповићу уручена награда “Љубомир П. Ненадовић”
ПРОФЕСОР италијанског језика на Одсеку за музичку уметност Филолошко-уметничког факултета у Крагујевцу Никола Поповић, добитник је овогодишње награде “Љубомир П. Ненадовић”, коју за најбољу путописну књигу традиционално додељује Матична библиотека “Љубомир Ненадовић” у Ваљеву.
Фото: Б. П.
Лауреату је признање додељено за дело “Скице за пловидбу” у издању београдске “Агносте” и бањалучког “Имприматура”.
У образложењу које је начинио професор др Радивоје Микић, речено је да се Никола Поповић од самог почетка сврстао у данас малобројне, али аутентичне путописце који и описују оно што виде, али и онога ко гледа непознате просторе и људе. Отуда није никакво изненађење што је у својој другој књизи “Скице за пловидбу” крећући се кроз врло различите просторе Азије, Африке, Америке и Европе, настојао да у једнакој мери прикаже оно што среће током путовања, али и да покаже како се све виђено прелама у унутарњем свету самог путописца.
- Човеку са путовања остају укус добрих јела, укус добрих вина, али оно што остаје свакако и што путопис чува и што сам ја покушао да напишем у својој књизи, је лице човеково и жива добра реч, стисак руке и мириси, укуси, звук амбијента града какав је Напуљ који је описао Љуба Ненадовић – рекао је лауреат. - Емпатија, жеља да се добро деси сваком човеку је оно што је оставио нама Љуба Ненадовић у својим путописима и што би путопис, по мом мишљењу, требало да чува. Љуба Ненадовић је за писце, посебно за нас путописце, аутор чије су књиге део обавезне лектире и део унутрашњег литерарног и образовног багажа који нужно носимо
Никола Поповић је рођен 1979. године у Сарајеву, бави се истраживањем савремене италијанске прозе. Објавио је преводе књига Етореа Мазине, Симоне Винчи, Валерије Пареле и бројне преводе италијанских писаца у књижевним часописима. Аутор је критичких осврта из области филма, позоришта и књижевности, путописа и репортажа из Тогоа, Гане, Конга и других земаља.
Препоручујемо
САВЕСНО БЕРИТЕ СРЕМУШ: На Вршачким планинама почело пустошење пољана ове лековите биљке
27. 03. 2026. у 16:55
"ТЕК ЋЕТЕ ВИДЕТИ НА ВИДОВДАН ШТА ИМАМО ДА ПОКАЖЕМО" Вучић: Само су нам једну ракету видели, пола света окренуше наопачке
ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић током посете Кули истакао је да ће на Видовдан војска показати ново наоружање.
26. 03. 2026. у 15:56
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
Снимци Хане Икодиновић запалили интернет - врели кадрови (ВИДЕО)
СТАРИЈА ћерка "новосадске барбике" и прослављеног ватерполисте Данила Даче Икодиновића, Хана Икодиновић, израсла је у праву лепотицу и већ одавно јој тепају да је "најлеша ћерка познатих родитеља у Србији".
26. 03. 2026. у 21:36 >> 21:50
Коментари (0)