ДА ЛИ СТЕ ЗНАЛИ: Једна фонтана у Вршцу некада је била омаж Панонском мору (ФОТО)
ФОНТАНА са скулптуром три рибе, која се налази на Тргу Победе у Вршцу, у народу познатијем као Мајмунско острво, некада је изгледала потпуно другачије и представљала је омаж нестанку Панонског мора.
Фото: Ј. Ј. БАЉАК
Цео тај трг, који је грађен седамдесетих година прошлог века, био је осмишљен као својеврсно уметничко дело. Троделна композиција приказивала је како Панонско море Дунавом отиче у Црно море.
Садашња фонтана је представљала Панонско море, а скулптура испреплетаних риба богатство подводног света. Из ње је вода даље текла мермерним каналом, који је симболизовао Дунав, и уливала се у базен на другом крају тгу, тј. у „Црно море“.
Међутим, овај пројекат Богдана Јовановића Боде никада није заживео у жељеном облику, а сама фонтана је радила само првих година. Због те чињенице, приликом прве реконструкције трга, „Црно море“ је претворено у травњак, а пре три године, током комплетног преуређења те јавне површине, нестао је и видно оштећени „Дунав“. Супротно природном следу догађаја, „преживело“ је само „Панонско море“.
Фото: Удружење Феликс Милекер
Заслугом вршачког комуналног предузећа, после четири деценије фонтана је коначно прорадила 2018. године. Иако је била у грозном стању, а водоводни систем застарео и зарђао, успели су да је оживе. У леви базен су додали и нове водоскоке, а поједине делове поплочали каменим коцкама, које су биле симбол старог Вршца.
Данас је то омиљено место за окупљање пензионера и родитеља са малом децом.
Препоручујемо
ДЕЦА ПОКУШАЛА ДА ОТМУ ЛАБУДИЦУ! Несвакидашњи догађај на градском језеру у Вршцу
17. 10. 2020. у 08:50
СПРЕЧИЛИ ПОПЛАВЕ: После 20 година очишћен канал на улазу у Велико Средиште
15. 10. 2020. у 14:25
ОКТОБАР МЕСЕЦ ЧИСТОЋЕ: Вршачки комуналци бесплатно односе кабасти отпад са кућног прага
15. 10. 2020. у 14:04
ЗАШТО БЛОКАДЕРИ ХОЋЕ ДА УБИЈУ ВУЧИЋА? Нешић и Вучићевић о монструозним плановима (ВИДЕО)
БЛОКАДЕРИ хоће да убију председника Александра Вучића зато што им смета Србија каква јесте и зато што су свесни да ни за 100 година не могу да ураде оно што Вучић уради за два дана, истичу главна уредница портала "Новости" Андријана Нешић и председница Асоцијације новинара Србије (АНС) Ивана Вучићевић.
26. 02. 2026. у 11:01
ЦЕО РЕГИОН ЈЕ ЗГРОЖЕН! Ево шта је урадила такмичарка лажне државе Косово када је видела Српкињу на победничком постољу
БРУКА и срамота на једном од европских такмичења у теквондоу за младе у Сарајеву!
25. 02. 2026. у 11:35
ЈОШ МУ СЕ БОРЕ ЗА ЖИВОТ: Симптоми болести због које је хоспитализован Дачић - почетак је "веома обичан"
МИНИСТАР унутрашњих послова Ивица Дачић јуче је у тешком здравственом стању хитно смештен у болницу и прикључен на апарате.
26. 02. 2026. у 16:26
Коментари (1)