АНСАМБЛ “ВЕНАЦ”: Организује радионица свирања и певања уз кавал
АНСАМБЛ народних игара и песама Косова и Метохије "ВЕНАЦ" из Приштине, са седиштем у Грачаници, домаћин је радионице свирања на кавалу и певања уз кавал.
Фото: М.лабудовић
Наиме, Српско етномузиколошко друштво - СЕД организује радионицу свирања на кавалу и певања уз кавал у Грачаници и Штрпцу, уз финансијску подршку Министарства културе и информисања Републике Србије и техничку подршку Ансамбла Венац.
-Радионице представљају важан део пројекта, под називом "Истраживање и ревитализација праксе свирања на кавалу на Косову и Метохији", који је заснован на теренском истраживању и очувању раритетне -инструменталне и вокално-инструменталне праксе свирања на кавалу-наводе из Ансамбла “Венац” и додају да су циљеви радионице пре свега пренос знања младим генерацијама од стране стручних лица; умреженост са локалном заједницом која подржава очување музичко-културног добра; обезбеђивање веће видљивости овог угроженог музичко-културног елемента и др. Иначе, реализатори радионице су др Мирјана Закић, етномузиколог која је и руководилац радионице, др Сања Ранковић, етномузиколог, водитељ радионице певања, др муз. ум. Милош Николић, професор кавала у Музичкој школи "Мокрањац" у Београду, водитељ радионице свирања. За учешће у радионици у Грачаници од 10-13.10.2020. пријављено је 28 полазника, углавном деце и омладине са централног Косова која су чланови Дечијих ансамбала Венац и Музичке школе "Стеван Мокрањац" из Грачанице, као и део колектива запослених у Ансамблу "Венац".
Ансамбл "Венац" је за ову радионицу обезбедио 28 кавала за свих 28 полазника радионице док ће се наредна радионица организовати у Штрпцу од 14-18.10.2020.
Препоручујемо
МЕШТАНИ РЕСАВИЦЕ ВЕЛИКОГ СРЦА: Донирали 75 јединица крви у данашњој акцији
17. 06. 2026. у 19:52
ЗАСИЈАО ДОМ КУЛТУРЕ У ШУПЉАКУ: Министарство за бригу о селу уложило осам милиона динара
17. 06. 2026. у 16:00
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
НОВИ СТРАВИЧНИ ДЕТАЉИ СМРТИ МАРИЈЕ (21): Док лежала непомична, радник повукао језив потез који је шокирао све (ВИДЕО)
Смрт Марије (21) након банџи скока у Бразилу добила је нови обрт пошто сведок тврди да је запослени уклонио њену ГоПро камеру са места несреће.
16. 06. 2026. у 12:22
ШЕФ НЕМАЧКЕ ВОЈСКЕ ИЗДАО ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ: Ево када ће нас Русија напасти, морамо бити спремни за борбу
НЕМАЧКА мора да се припреми за руски напад до 2029. године, или чак и раније, изјавио је шеф немачке војске за Политико.
11. 06. 2026. у 16:23
УКРАЈИНА - ЗЕМЉА КОЈА НЕСТАЈЕ: Страшно - објављено колико сада имају становника! Руске процене црне, западне ништа "светлије"
УКРАЈИНА се тренутно суочава са оним што демографи називају "демографском катастрофом".
15. 06. 2026. у 22:12
Коментари (0)